Zapraszamy do lektury najnowszych raportów z zakresu analizy dynamiki rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Pomorza
Prezentujemy efekt rocznej pracy zespołu badawczego i przeprowadzenia 1200 wywiadów z pomorskimi przedsiębiorstwami – raporty z analizy dynamiki rozwoju ISP oraz kompetencyjne dla poszczególnych ISP:
- Raport główny – Analiza dynamiki rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP) oraz potrzeb kompetencyjnych podmiotów gospodarczych wpisujących się w obszary ISP prowadzących działalność na terenie województwa pomorskiego – Raport główny_ISP
- Raport analityczny dla ISP 1
- Raport analityczny dla ISP 2
- Raport analityczny dla ISP 3
- Raport analityczny dla ISP 4
- Raport kompetencyjny dla ISP 1 Technologie offshore i portowo-logistyczne – Raport_ISP1
- Raport kompetencyjny dla ISP 2 Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie – Raport_ISP2
- Raport kompetencyjny dla ISP 3 Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie – Raport_ISP3
- Raport kompetencyjny dla ISP 4 Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia – Raport_ISP4
Monitoring Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP) to trudne zadanie, szczególnie w obliczu dostępności do danych publicznych oraz sposobu, w jaki określiliśmy nasze pomorskie specjalizacje. W ramach projektu Smart Progress konsorcjum w składzie PBS spółka z o.o. i BR spółka z o.o. podjęło się realizacji złożonego i unikalnego badania pt. „Analiza dynamiki rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP) oraz potrzeb kompetencyjnych podmiotów gospodarczych wpisujących się
w obszary ISP prowadzących działalność na terenie województwa pomorskiego”.
- ISP wpływają pozytywnie na konkurencyjność gospodarki Pomorza
Głównym celem badania była ocena dynamiki rozwoju, innowacyjności, konkurencyjności i wpływu ISP na rozwój gospodarki Pomorza oraz zdiagnozowanie zapotrzebowania na kompetencje związane z funkcjonowaniem ISP.
- Ponad 1200 wywiadów z pomorskimi przedsiębiorstwami
W trakcie realizacji badania przeprowadzono ponad 1200 wywiadów kwestionariuszowych, a pomorskie przedsiębiorstwa wyjątkowo chętnie i z dużym zaangażowaniem udzielały odpowiedzi na zadawane pytania!
Zrealizowane badania ankietowe i ich analiza pozwoliły ocenić stopień rozwoju poszczególnych ISP, a w konsekwencji zaproponować przyszłe narzędzia rozwoju i wsparcia dedykowane dla danych ISP w zależności od ich potrzeb oraz zidentyfikowanych kierunków rozwoju produktów i usług.
Ważnym celem analizy była także diagnoza problemów związanych z rynkiem pracy w kontekście m.in. pozyskiwania nowych pracowników, kwalifikacji deficytowych i systemu kształcenia, które mogą stanowić bariery rozwoju w branżach ISP oraz ustalenie możliwości ich przezwyciężenia.
Analiza obejmowała także skutki pandemii w odniesieniu do obszarów ISP oraz nowe możliwości rozwoju w kontekście zaistniałej sytuacji, a także stosunek pomorskich przedsiębiorców do podążania za nowymi trendami związanymi z automatyzacją, cyfryzacją i zielonymi technologiami.