PRP
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/01/IMG-20240103-WA0003.jpg Nowy rok, nowe plany, nowy skład – pierwsze spotkanie Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości w 2024 roku

Nowy rok, nowe plany, nowy skład - pierwsze spotkanie Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości w 2024 roku

Barbara Ząbczyk-Chmielewska, przewodnicząca Wojewódzkiego Samorządu Przewodników – Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK oraz marszałek Mieczysław Struk
04.01.2024

Za nami pierwsze w tym roku posiedzenie Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, podczas którego poszerzono skład Rady o instytucje turystyczne, jak również zaprezentowano główne przedsięwzięcia strategiczne i plany na nowy rok.

Z końcem roku Zarząd Województwa Pomorskiego powierzył Pomorskiej Radzie Przedsiębiorczości pełnienie funkcji Rady Programowej Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie gospodarki, rynku pracy, oferty turystycznej i czasu wolnego (RPS OG). Nowa funkcja wymaga poszerzenia składu Rady o przedstawicieli środowiska turystycznego:

  • Polska Izba Turystyki, Oddział Pomorski – reprezentowana przez Macieja Wójcika Prezesa Oddziału
  • Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – Oddział Pomorski – reprezentowana przez dyrektor regionalną Panią Magdalenę Muchę, pełniącą równolegle funkcję dyrektorka generalnego Hilton Gdańsk
  • Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK – reprezentowana przez Panią Barbarę Ząbczyk-Chmielewską, przewodniczącą Wojewódzkiego Samorządu Przewodników – Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK

Barbara Ząbczyk-Chmielewska, Przewodnicząca Wojewódzkiego Samorządu Przewodników – Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK oraz Marszałek Mieczysław Struk

Maciej Wójcik, Prezes Oddziału Polskiej Izby Turystyki, Oddział Pomorski oraz Marszałek Mieczysław Struk

Do stałego składu członków Rady zaproszono również Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku reprezentowane przez panią Agnieszkę Majewską, będącą dyrektorem Oddziału Biura Rzecznika MŚP w Gdańsku.

Gratulujemy nowym członkom i życzymy owocnej współpracy!

Rok 2024 obfitował będzie w nowe projekty, jak również kontynuacje flagowych przedsięwzięć regionalnych.

  • Invest in Pomerania 2030, Pomorski Broker Eksportowy 2030, Pomorski System Usług Informacyjnych i Doradczych

Invest in Pomerania 2030, Pomorski Broker Eksportowy 2030 oraz Pomorski System Usług Informacyjnych i Doradczych są kontynuacją przedsięwzięć strategicznych realizowanych przez ostanie 5 lat, mających na celu przyciąganie inwestycji oraz obsługę inwestorów, kompleksowe wspieranie pomorskich eksporterów, a także rozpowszechnianie specjalistycznych usług doradczych.

We wspomnianych projektach planowane jest m.in. udział w licznych wydarzeniach o charakterze targowym, przygotowaniach do Expo 2025 w Osace. Jednym z priorytetów projektu Invest in Pomerania ma być budowa wizerunku województwa wśród liderów branży półprzewodnikowej oraz skupienie się na innych kluczowych dla województwa sektorach, w tym branży kosmicznej. Bez dostępności talentów i wykwalifikowanych pracowników nie uda się osiągnąć sukcesów w ramach prowadzonych działań. Argumentem za inwestowaniem na Pomorzu poza dostępnymi terenami, infrastrukturą i zasobami ludzkimi powinny być także istniejące podmioty i potencjał gospodarczy, który ma pozwolić na szeroką kooperację. W ramach prowadzonych usług doradczych jest planowane rozszerzenie działań o propagowanie informacji o Funduszach Europejskich dla Pomorza.

  • Pomorski Broker Zawodowy

To przedsięwzięcie, którego celem jest koordynacja działań w zakresie uczenia się przez całe życie ukierunkowana na ułatwienie mieszkańcom zdobywania kompetencji, podnoszenia i potwierdzania kwalifikacji oraz rozwijania umiejętności, zgodnie z posiadanymi predyspozycjami, talentami i zainteresowaniami, pozwalających podjąć zatrudnienie w branżach rozwojowych gospodarki Pomorza. W czasie prezentacji podkreślano zbieżność z działaniami i wymaganiami UE, konieczność zwiększenia jakości dostarczanych usług doradczych poprzez wdrożenie certyfikacji i szkolenia wzmacniające sektor publiczny.

  • Smart Green Progress

Celem przedsięwzięcia jest animacja rozwoju obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza oraz klastrów w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. W prezentacji omówiono stan innowacyjności pomorskiej gospodarki na tle innych polskich województw i regionów Europy. Mimo podejmowanych działań i widocznej poprawy większości wskaźników pozycja regionu nie wzrasta na tle innych regionów. Największymi wyzwaniami są komercjalizacja, wzrost liczby wniosków patentowych i publikacji naukowych, rozwój i wdrożenie innowacyjnych produktów i usług, zielona i cyfrowa transformacja przedsiębiorstw, rozwój wiedzy i talentów oraz umiędzynarodowienie.

  • Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej (PCK MEO)

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest rozwój sektora edukacji w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. To zadanie będzie realizowane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, których organem prowadzącym są sygnatariusze dokumentu. Angażując się w rozwój sektora morskich farm wiatrowych, samorządy zobligowały się nie tylko do prowadzenia projektów edukacyjnych i kursów kompetencyjnych, ale i aktywizacji lokalnych pracodawców, współpracy z przedstawicielami sektora offshore i jednostkami badawczymi, wspólnego poszukiwania źródeł finansowania czy też realizacji kampanii informacyjnych.

 

Turystyka to ważna gałąź gospodarki przynosząca 7-8% PKB, w której działa wiele tysięcy firm i osób prowadzących indywidualne działalności gospodarcze. Ważnym celem jest budowa marki Pomorskie, która ma zapewnić całoroczne zainteresowanie naszym regionem zarówno w kraju jak i zagranicą. Priorytetami na najbliższy okres są: turystyka aktywna, uzdrowiskowa i promowanie wydarzeń kulturalnych.

Wśród przedsięwzięć strategicznych znajdują się następujące działania:

  • Pomorskie Trasy Rowerowe – etap 2
  • Pomorskie Trasy Rowerowe – etap 3 – Trasa Subregionalna
  • Pomorska Strefa Uzdrowiskowa
  • Pomorskie szlaki Kajakowe
  • Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej, Zatoki Gdańskiej Morza Bałtyckiego
  • Bezpieczne kąpieliska
  • Pomorska Turystyka Konna

Więcej informacji z zakresu turystyki można uzyskać śledząc działalność Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Podsumowaniem dla przedstawionych przedsięwzięć strategicznych było przedstawienie projektu Rocznego Planu Realizacji Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie gospodarki, rynku pracy, oferty turystycznej i czasu wolnego (RPS OG) rok 2024 r., który zawiera szczegółową listę przedsięwzięć strategicznych oraz innych działań wraz z planowanymi wydatkami w podziale na trzy cele strategiczne: Wysoka pozycja konkurencyjna, Atrakcyjny rynek pracy i Inspirująca oferta turystyczna i czasu wolnego.

RPS OG angażuje się w wiele inicjatyw, ale nie jest to zamknięta lista i zachęcił do współpracy i zgłaszania nowych tematów, pól współpracy.

Więcej informacji można znaleźć w materiałach, które znajdują się poniżej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.