Za nami pierwsze w tym roku posiedzenie Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, podczas którego poszerzono skład Rady o instytucje turystyczne, jak również zaprezentowano główne przedsięwzięcia strategiczne i plany na nowy rok.
Z końcem roku Zarząd Województwa Pomorskiego powierzył Pomorskiej Radzie Przedsiębiorczości pełnienie funkcji Rady Programowej Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie gospodarki, rynku pracy, oferty turystycznej i czasu wolnego (RPS OG). Nowa funkcja wymaga poszerzenia składu Rady o przedstawicieli środowiska turystycznego:
- Polska Izba Turystyki, Oddział Pomorski – reprezentowana przez Macieja Wójcika Prezesa Oddziału
- Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – Oddział Pomorski – reprezentowana przez dyrektor regionalną Panią Magdalenę Muchę, pełniącą równolegle funkcję dyrektorka generalnego Hilton Gdańsk
- Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK – reprezentowana przez Panią Barbarę Ząbczyk-Chmielewską, przewodniczącą Wojewódzkiego Samorządu Przewodników – Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK
Do stałego składu członków Rady zaproszono również Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku reprezentowane przez panią Agnieszkę Majewską, będącą dyrektorem Oddziału Biura Rzecznika MŚP w Gdańsku.
Gratulujemy nowym członkom i życzymy owocnej współpracy!
Rok 2024 obfitował będzie w nowe projekty, jak również kontynuacje flagowych przedsięwzięć regionalnych.
- Invest in Pomerania 2030, Pomorski Broker Eksportowy 2030, Pomorski System Usług Informacyjnych i Doradczych
Invest in Pomerania 2030, Pomorski Broker Eksportowy 2030 oraz Pomorski System Usług Informacyjnych i Doradczych są kontynuacją przedsięwzięć strategicznych realizowanych przez ostanie 5 lat, mających na celu przyciąganie inwestycji oraz obsługę inwestorów, kompleksowe wspieranie pomorskich eksporterów, a także rozpowszechnianie specjalistycznych usług doradczych.
We wspomnianych projektach planowane jest m.in. udział w licznych wydarzeniach o charakterze targowym, przygotowaniach do Expo 2025 w Osace. Jednym z priorytetów projektu Invest in Pomerania ma być budowa wizerunku województwa wśród liderów branży półprzewodnikowej oraz skupienie się na innych kluczowych dla województwa sektorach, w tym branży kosmicznej. Bez dostępności talentów i wykwalifikowanych pracowników nie uda się osiągnąć sukcesów w ramach prowadzonych działań. Argumentem za inwestowaniem na Pomorzu poza dostępnymi terenami, infrastrukturą i zasobami ludzkimi powinny być także istniejące podmioty i potencjał gospodarczy, który ma pozwolić na szeroką kooperację. W ramach prowadzonych usług doradczych jest planowane rozszerzenie działań o propagowanie informacji o Funduszach Europejskich dla Pomorza.
- Pomorski Broker Zawodowy
To przedsięwzięcie, którego celem jest koordynacja działań w zakresie uczenia się przez całe życie ukierunkowana na ułatwienie mieszkańcom zdobywania kompetencji, podnoszenia i potwierdzania kwalifikacji oraz rozwijania umiejętności, zgodnie z posiadanymi predyspozycjami, talentami i zainteresowaniami, pozwalających podjąć zatrudnienie w branżach rozwojowych gospodarki Pomorza. W czasie prezentacji podkreślano zbieżność z działaniami i wymaganiami UE, konieczność zwiększenia jakości dostarczanych usług doradczych poprzez wdrożenie certyfikacji i szkolenia wzmacniające sektor publiczny.
- Smart Green Progress
Celem przedsięwzięcia jest animacja rozwoju obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza oraz klastrów w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. W prezentacji omówiono stan innowacyjności pomorskiej gospodarki na tle innych polskich województw i regionów Europy. Mimo podejmowanych działań i widocznej poprawy większości wskaźników pozycja regionu nie wzrasta na tle innych regionów. Największymi wyzwaniami są komercjalizacja, wzrost liczby wniosków patentowych i publikacji naukowych, rozwój i wdrożenie innowacyjnych produktów i usług, zielona i cyfrowa transformacja przedsiębiorstw, rozwój wiedzy i talentów oraz umiędzynarodowienie.
- Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej (PCK MEO)
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest rozwój sektora edukacji w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. To zadanie będzie realizowane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, których organem prowadzącym są sygnatariusze dokumentu. Angażując się w rozwój sektora morskich farm wiatrowych, samorządy zobligowały się nie tylko do prowadzenia projektów edukacyjnych i kursów kompetencyjnych, ale i aktywizacji lokalnych pracodawców, współpracy z przedstawicielami sektora offshore i jednostkami badawczymi, wspólnego poszukiwania źródeł finansowania czy też realizacji kampanii informacyjnych.
Turystyka to ważna gałąź gospodarki przynosząca 7-8% PKB, w której działa wiele tysięcy firm i osób prowadzących indywidualne działalności gospodarcze. Ważnym celem jest budowa marki Pomorskie, która ma zapewnić całoroczne zainteresowanie naszym regionem zarówno w kraju jak i zagranicą. Priorytetami na najbliższy okres są: turystyka aktywna, uzdrowiskowa i promowanie wydarzeń kulturalnych.
Wśród przedsięwzięć strategicznych znajdują się następujące działania:
- Pomorskie Trasy Rowerowe – etap 2
- Pomorskie Trasy Rowerowe – etap 3 – Trasa Subregionalna
- Pomorska Strefa Uzdrowiskowa
- Pomorskie szlaki Kajakowe
- Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej, Zatoki Gdańskiej Morza Bałtyckiego
- Bezpieczne kąpieliska
- Pomorska Turystyka Konna
Więcej informacji z zakresu turystyki można uzyskać śledząc działalność Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Podsumowaniem dla przedstawionych przedsięwzięć strategicznych było przedstawienie projektu Rocznego Planu Realizacji Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie gospodarki, rynku pracy, oferty turystycznej i czasu wolnego (RPS OG) rok 2024 r., który zawiera szczegółową listę przedsięwzięć strategicznych oraz innych działań wraz z planowanymi wydatkami w podziale na trzy cele strategiczne: Wysoka pozycja konkurencyjna, Atrakcyjny rynek pracy i Inspirująca oferta turystyczna i czasu wolnego.
RPS OG angażuje się w wiele inicjatyw, ale nie jest to zamknięta lista i zachęcił do współpracy i zgłaszania nowych tematów, pól współpracy.
Więcej informacji można znaleźć w materiałach, które znajdują się poniżej.