Słońce, wiatr i woda to źródła czystej odnawialnej energii, na które stawia Pomorze. Nadmorskie położenie, optymalna prędkość wiatru, a także dobre nasłonecznienie predysponują województwo pomorskie do roli krajowego lidera w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Pomorskie jest obecnie importerem energii elektrycznej, dlatego inwestycje energetyczne, w tym energetyka odnawialna, są ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Produkcja energii w regionie zapewnia prawie 60 % jej zużycia, ponad połowa tej produkcji pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Największy udział w mocy wszystkich OZE w województwie mają farmy wiatrowe. Moc zainstalowanych lądowych turbin wiatrowych w 2020r. wynosiła ponad 1,1 gigawata.
Potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (off-shore) w polskiej części Morza Bałtyckiego uznaje się za jeden z największych w regionie. Szacuje się, że w perspektywie do 2030 r. można zainstalować moce rzędu 6 gigawatów, a w kolejnych dekadach nawet kilkakrotnie wyższe.
Rozwój energetyki wiatrowej na morzu wymaga nowych połączeń kablowych pomiędzy obszarami morskimi i przyległymi obszarami lądowymi, a także specjalnej rozbudowy sieci elektroenergetycznych.
Ostanie lata to czas dynamicznego rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Do końca 2019r. w województwie pomorskim powstało 45 elektrowni fotowoltaicznych i 18,5 tys. mikroinstalacji w gospodarstwach domowych. Całkowita moc wszystkich elektrowni fotowoltaicznych na koniec 2020 r. przekroczyła wartość 185 megawatów.
Górski charakter pomorskich rzek umożliwia wykorzystanie energii wód płynących. Obecnie w województwie funkcjonuje 68 małych elektrowni wodnych o łącznej mocy zainstalowanej 31,6 megawatów. Ponadto na terenie województwa pracuje największa tego rodzaju w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa „Żarnowiec” o mocy 716 megawatów.
Województwo pomorskie to obszar dynamicznych zmian w zakresie infrastruktury energetycznej. Ważnym zagadnieniem stanie się w przyszłości zaawansowane zarządzanie siecią elektroenergetyczną oraz rozwój technologii informatyczno‑telekomunikacyjnych na potrzeby pomiarów i sterowania.
Rozwój OZE w województwie pomorskim jest ściśle powiązany z tempem wdrażania nowych technologii magazynowania energii, w tym wykorzystywania zielonego wodoru.
Morskie farmy wiatrowe z pewnością zmienią sposób funkcjonowania polskiego systemu elektroenergetycznego. Województwo pomorskie ma szanse w najbliższej przyszłości przekształcić się z konsumenta w eksportera energii.
Kluczową inicjatywą, którą samorząd chce rozwijać w perspektywie kilkunastu kolejnych lat rozwoju gospodarczego i energetycznego regionu jest Pomorski Klaster Offshore, funkcjonujący pod nazwą „Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku”. Funkcjonowanie klastra ma zapewnić rozwijanie kontaktów gospodarczych, ułatwiać wymianę doświadczeń oraz transfer dobrych praktyk, a także doprowadzić do przygotowania kadr dla podmiotów uczestniczących w inwestycjach związanych z budową energetyki odnawialnej na Morzu Bałtyckim.
MODEL SPÓŁDZIELNI ENERGETYCZNEJ
Pomorskie na lekkim gazie_raport końcowy
Zasady doboru projektów Pomorskiego Archipelagu Wysp Energetycznych
Raport EKO-INDEKS MILLENIUM – Potencjał ekoinnowacyjności regionów
Podsumowanie – możliwości budowy wysp energetycznych
Założenia do budowy wysp energetycznych w województwie pomorskim
Raport rola portów względem funkcji serwisowych Morskich Farm Wiatrowych
Wizja dla Bałtyku. Wizja dla Polski. Rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej wydane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Błękitno – zielona infrastruktura w łagodzeniu zmian klimatu wydane przez Fundację Sendzimira przy wsparciu Ministra ds. Klimatu RFN oraz EUKI.
Błękitno – zielona infrastruktura w łagodzeniu zmian klimatu – katalog techniczny
Załączniki:
Załączniki: