GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/focus-on.jpg Najnowszy raport FOCUS ON: Maritime Sector in Pomerania, obejmujący zagadnienia kluczowe dla funkcjonowania sektora morskiego na Pomorzu.

Najnowszy raport FOCUS ON: Maritime Sector in Pomerania, obejmujący zagadnienia kluczowe dla funkcjonowania sektora morskiego na Pomorzu

04.04.2023

Niskoemisyjność i autonomiczność statków, wpływ globalnych trendów w zakresie budowy statków na pomorski sektor stoczniowy, zastosowanie nowoczesnych technologii dronowych i VR oraz internetu rzeczy, praktyki z zakresu cyberbezpieczeństwa, dokonania pomorskiego przemysłu jachtowego, jak również oferta szkolnictwa wyższego i zawodowego, czy analiza rynku pracy, to tylko niektóre z zagadnień poruszanych w najnowszym raporcie dla sektora morskiego.

Gospodarka morska jest niezwykle ważna dla całego Pomorza. To obszar o olbrzymim potencjale rozwojowym i innowacyjnym, który determinuje wzrost konkurencyjności pomorskiej gospodarki. Polski przemysł stoczniowy ma wieloletnią tradycję i ogromne doświadczenie zarówno w budowie, jak i remontach statków. Polskie podmioty uważane są za wysokiej klasy specjalistów w Europie, jeżeli chodzi o obróbkę stali czy spawalnictwo.

Ale sektor morski to już od dawna więcej, niż przemysł stoczniowy. Rozwój nowoczesnych technologii i rozwiązań, globalne trendy takie jak niskoemisyjności czy autonomiczności statków, kwestie związane z cyberbezpieczeństwem czy rozkwit nowych gałęzi gospodarki oraz sytuacja geopolityczna sprawiają, że województwo Pomorskie stoi przed wielką szansą rozwoju i ekspansji.

Dziś zaprezentowano raport pt. Focus on Maritime Sector. Publikacja została przygotowana przez zespół Invest in Pomerania oraz 18 ekspertów z branży, reprezentujących firmy z Pomorza. Przygotowując raport, autorzy odbyli wiele spotkań z branżowymi przedsiębiorcami regionu pomorskiego, przeanalizowali także istniejące dane, raporty i statystyki, próbując odpowiedzieć na pytanie: Jakie trendy zaobserwowano w gospodarce morskiej, a zwłaszcza sektorze stoczniowym w ostatnich kilku latach. Jak zmieniające się łańcuchy dostaw i preferencje finalnego odbiorcy wpływają na nasz lokalny pomorski rynek stoczniowy.

Twórcy raportu pracując nad koncepcją raportu, musieli podjąć decyzję, na jakich aspektach sektora morskiego sprawozdanie ma się skoncentrować. Jak wiemy, temat gospodarki morskiej jest niezwykle obszerny i opisanie jej w jednym opracowaniu nie byłoby możliwe. Autorzy postanowili przyjrzeć się kilku różnym elementom gospodarki morskiej, które są szczególnie istotne dla regionu pomorskiego. Skupiono się więc na projektowaniu statków i konstrukcji offshore oraz usługach inżynieryjnych, sektorze stoczniowym oraz bardzo szybko rozwijającym się obecnie sektorze morskiej energetyki wiatrowej. W raporcie znalazła się również analiza bardzo ważnej gałęzi, jaką jest produkcja jachtowa, która w naszym regionie jest bardzo mocno rozwinięta. Tematyka portów, transportu morskiego i około portowego, które te branże wspierają, są w raporcie opisane w dużo mniejszym stopniu.

Opracowanie przygląda się wielkim zmianom zachodzącym w gospodarce morskiej w dobie szybkiego rozwoju technologii cyfrowych i automatyzacji. Wszystko to podyktowane jest również dążeniami branży morskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej i dostosowania się do przepisów europejskich i zielonej transformacji sektora.

Ważnym aspektem poruszanym przez raport są również ludzie pracujący w branży. Twórcy raportu odpowiadają na pytanie: jak szkoły branżowe starają się dostosowywać do zmieniających się warunków rynkowych i potrzeb powstających na rynku pracy związanych z nowymi technologiami, których na Wybrzeżu jeszcze kilka lat temu nie było.

Z raportem można zapoznać się klikając w zdjęcie

W raporcie zaprezentowano:

  • potencjał biur projektowych i oferowanych przez nie jednostek
  • wpływ globalnych trendów w zakresie budowy statków na pomorski sektor stoczniowy
  • zagadnienia związane z niskoemisyjnością i autonomicznością statków
  • zastosowanie nowoczesnych technologii dronowych i VR oraz internetu rzeczy
  • praktyki z zakresu cyberbezpieczeństwa
  • dokonania pomorskiego przemysłu jachtowego
  • ofertę szkolnictwa wyższego i zawodowego dla sektora morskiego
  • analizę rynku pracy pod kątem potencjału lokalnego przemysłu i akomodacji inwestorów zewnętrznych.

Publikacja raportu stała się też przyczynkiem do spotkania i dyskusji na tematy poruszone w raporcie.

My na Pomorzu już w 2015 roku określiliśmy inteligentne specjalizacje dla naszego regionu. I warto przypomnieć, iż na pierwszym miejscu znajdują się technologie offshore i logistyczno – portowe. Warto też w tym miejscu przypomnieć, że w Strategii rozwoju województwa pomorskiego stawiamy na zieloną transformację i na rozwój cyfryzacji. Położenie województwa pomorskiego nad Morzem Bałtyckim zapewnia mu w sposób naturalny możliwość rozwoju przedsiębiorstw związanych z szeroko pojętego sektora morskiego, który jest istotnym elementem gospodarki kraju, przyczyniającym się do jego wzrostu i rozwoju.

Prezes zarządu Polskiego Forum Technologii Morskich Pan Jerzy Czuczman w prowadzonym przez siebie panelu starał się znaleźć odpowiedź na to, jak w najbliższym czasie zmieni się przemysł stoczniowy? Czy nadchodzące zmiany w prawie i narzucane odgórnie przepisy o zeromisyjności transportu morskiego będą ewolucją branży, czy jednak potrzebna jest nam rewolucja? Paneliści zwrócili uwagę na ogromną przewagę konkurencyjną polskich kadr w branży stoczniowej. Polskie Wybrzeże zapewnia cały łańcuch usług stoczniowych, poczynając od centów badań i rozwoju, biur projektowych po wykonanie konstrukcji serwis, a na końcu remont. Pomorski rynek stoczniowy ma holistyczne podejście do tematu. Niestety stocznie borykają się z napływem młodych kadr i chęcią młodych ludzi do podejmowania pracy fizycznej.

Bardzo ciekawą dyskusję poprowadziła Pani Dominika Milion (sustainability director, Baltic Hub), przybliżając nam wizję przyszłości sektora morskiego. Choć wydaje się, że pojazdy i urządzenia autonomiczne to jeszcze śpiew przyszłości to jednak technologia ta jest już wysoce rozwinięta i szerokie użycie jej w sektorze gospodarki morskiej jest pewne. Nie trzeba jednak obawiać się, że maszyny zastąpią ludzi, mogą jednak wyręczać nas w zadaniach niebezpiecznych bądź pracy powtarzalnej. Do zmian według panelistów zmuszają nas przepisy i wprowadzane normy ekologiczne, jednak dzięki temu dostępność nowych technologii i danych jest teraz o wiele większa, a co za tym idzie tańsza.

Na zakończenie spotkania mogliśmy dowiedzieć się, jak ogromna jest potrzeba szkolnictwa w zawodach ślusarza, spawacza, mechanika czy elektromechanika. Dostosowania programów nauczania w placówkach szkoleniowych do pracy w dziedzinie offshore, nie jest tak ważna jak mogłoby się wydawać, istotna jest jednak  współpraca z przyszłymi pracodawcami, aby popyt na przyszłych specjalistów branż nowych technologii pokrywał się z podażą. Prowadząca rozmowę Agnieszka Rodak z Rumia Invest Park dużą uwagę poświęciła też tematowi kobiet w gospodarce morskiej. Zwrócono uwagę na bariery z jakimi borykają się kobiety już na etapie szkoły, a później w procesach zatrudnienia w zawodach tradycyjnie zarezerwowanych dla mężczyzn. Na szczęście zarówno przedsiębiorcy jak i uczelnie zaczynają pochylać się nad problemem i kobiet w gospodarce morskiej powoli zaczyna przybywać.

Raport opracowany przez Invest in Pomerania we współpracy z Aluship Technology, Blue Dot Solutions, Centrum Nowych Kompetencji, CTO S.A., Crist S.A., Damen, DNV, Enamor, Equinor, F44, Mainstream Renewable Power, Mewo, PFMT, Randstad, Remontowa Holding S.A., Siemens Gamesa, StoGda i Sunreef Yachts.

FOCUS ON: Maritime Sector in Pomerania jest już piątą publikacją z serii analiz gospodarczych Invest in Pomerania. Uprzednio przyglądano się branżom: offshore wind (dwukrotnie), automotive i elektronicznej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.