POMORSKA PLATFORMA OFFSHORE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/pomorska-pl-offshore-1.jpg Czy offshore i wodór zostaną zieloną wizytówką Pomorza? Podsumowanie świątecznego spotkania Pomorskiej Platformy Offshore

Czy offshore i wodór zostaną zieloną wizytówką Pomorza? Podsumowanie świątecznego spotkania Pomorskiej Platformy Offshore

mat. Pomorskiej Platformy Offshore
04.12.2023
Łukasz Dąbrowski
Łukasz
Dąbrowski
AUTOR
Łukasz Dąbrowski
Łukasz
Dąbrowski
04.12.2023

Wiatr i wodór otwierają przed Polską nowe szanse rozwojowe, dzięki inicjatywom podejmowanym w naszym województwie, pomorskie łączy tematykę morskich farm wiatrowych z aspektami gospodarki wodorowej.

Zmiany klimatyczne stanowią dla województwa pomorskiego wielkie wyzwanie, szczególnie z uwagi na nadmorskie położenie i ryzyka ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Stąd tak ważne dążenie do neutralności klimatycznej i podejmowanie działań rozwijających zieloną energetykę.

Jako Samorząd Województwa Pomorskiego chcemy zapewnić zrównoważony rozwój gospodarczy regionu, także w obszarze energetyki. Dlatego wspieramy rozwój energetyki niskoemisyjnej i oprócz kluczowego dla Pomorza sektora morskich farm wiatrowych, chcemy także rozwijać gospodarkę wodorową – mówił na wstępie Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego

Spotkanie Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej służyło przede wszystkim networkingowi, jak również przedstawieniu najnowszych raportów i informacji dotyczących rozwoju morskiej energetyki wiatrowej z perspektywy lokalnej, czy naturalnej synergii offshore i wodoru, którą Platforma Offshore chce rozwijać w kolejnych latach. Pełna sala gości świadczy ogromnej potrzebie debaty w tym obszarze.

Pomorska Platforma Offshore jest zdeterminowana, aby dalej wspierać i rozwijać local content, co jest głównym celem inicjatywy. Najważniejszymi zagadnieniami poruszonymi podczas spotkania była: zielona transformacja, niezależność energetyczna, rola małych i średnich portów serwisowych, targi EDU OFFSHORE WIND 2024, czy nowe horyzonty wodorowe.

Edukacja i kompetencje dla nowych sektorów

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz technologii wodorowych to trudne zagadnienia, dotykające bardzo wielu obszarów. Wielkim wyzwaniem jest rozwój kompetencji i zabezpieczenie zasobów kadrowych pod przyszłe inwestycje farm wiatrowych na Bałtyku. Samorząd Województwa Pomorskiego podjął się tego wyzwania i po raz drugi organizuje Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND. Pierwsza edycja imprezy już za nami, kolejna odbędzie się w marcu przyszłego roku, które to w krótkim czasie staną się najważniejszym offshorowo – wodorowym wydarzeniem edukacyjnym w Europie.

Pomorskie jest regionem predestynowanym, nie tylko ze względu na położenie, do rozwijania projektów związanych z zieloną energetyką. Myślę, że przede wszystkim dzięki temu, że mamy tak naprawdę ekosystem współpracy i zaufania – podkreślała Karolina Lipińska, zastępczyni dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Podczas spotkania podkreślono również praktyczne wsparcie samorządu wojewódzkiego wobec samorządów lokalnych, którego przykładem jest ostatnia aktualizacja opracowywania opisującego wyzwania i oczekiwania względem małych portów zlokalizowanych na linii brzegowej województwa pomorskiego w Ustce, Łebie czy Władysławowie. W obszarze technologii wodorowych finalizowane jest opracowanie dokumentu pn. „Pomorskie na lekkim gazie – kierunki i scenariusze rozwoju gospodarki wodorowej do 2030 z perspektywą do  2040”.

Materiały z wydarzenia dostępne niżej w zakładce do pobrania.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.