ENERGETYKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/oczyszczalnia.jpg Transformacja energetyczna gmin – wyzwania i szanse. Podsumowanie konferencji.

Transformacja energetyczna gmin – wyzwania i szanse. Podsumowanie konferencji.

FOT.CANVA.COM
10.02.2023

W Słupsku odbyła się konferencja "Transformacja energetyczna gmin - wyzwania i szanse" wraz z wizytą studyjną w Słupskim Klastrze Bioenergetycznym, w którym zaprezentowano rozbudowany system ciepłowniczy (obiekt ENGIE EC Słupsk Sp. z o.o.) oraz oczyszczalnię ścieków w Słupsku jako centrum energetyczne projektu klastrowego. Słupskie rozwiązania stanowią wyjątkowy przykład na mapie Pomorza. Wydarzenie zgromadziło lokalne władze i praktyków transformacji energetycznej. Omawiane były dobre praktyki i przykłady realizacji, ale również niepowodzenia.

OZE dla bezpieczeństwa energetycznego

Podkreślaną podczas konferencji kwestią była priorytetowość bezpieczeństwa energetycznego i wyższy udział OZE w lokalnym rynku energii. Środki przeznaczone dotychczas na badania i rozwój w obszarze energetyki w województwie pomorskim to ponad 50 mln zł, natomiast na poprawę efektywności energetycznej i OZE – blisko 940 mln zł.

Dzięki tym pieniądzom, do końca 2023 roku, ponad 700 budynków ulegnie energetycznej modernizacji, 2050 gospodarstw domowych będzie efektywniej wykorzystywać energię, zmodernizowanych zostanie 25 km sieci ciepłowniczej, a ponad 30 tys. punktów oświetlenia zewnętrznego będzie powodem niższych rachunków za energię elektryczną. Wpłynie to w sposób oczywisty na poprawę jakości środowiska naturalnego w województwie, szczególnie dzięki obniżeniu emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszeniu smogu.

Plany na najbliższe lata są równie ambitne.

Finansowanie projektów energetycznych

Istotnym elementem konferencji był panel dyskusyjny dotyczący możliwości finansowania transformacji energetycznej gmin z udziałem przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej.

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021 – 2027 przewidziano ponad 60 mln euro na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych, w tym zieloną transformację przedsiębiorstw. Natomiast na działania skierowane na poprawę efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii przewidziano ponad 200 mln euro, a jako przedsięwzięcia strategiczne wskazano Pomorski Archipelag Wysp Energetycznych, Pomorską Dolinę Wodorową, czy Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.” – podkreślił Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego.

Magazyny energii – klucz do zwiększenia poziomu autokonsumpcji

Podczas konferencji zaprezentowano interesujące przykłady technologii, i systemów  magazynowania energii oraz modeli organizacji, które stanowią klucz dla rozwoju OZE i zachowania bezpieczeństwa energetycznego społeczności lokalnych.

Przedstawiciele Polskie Stowarzyszenia Magazynowania Energii poruszyli również kwestię dynamiki wzrostu rynku prosumenckiego na przykładzie instalacji fotowoltaicznych, wskazując że  jego potencjał jest ogromny. Podczas wystąpień i rozmów mocno wybrzmiała potrzeba współpracy między samorządem, spółkami komunalnymi i prywatnym biznesem, bezpośrednio oddziałująca na rozwój prosumenckich magazynów energii

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii – Barbara Adamska, Piotr Szczeciński

 

Lokalne społeczności energetyczne

Podczas wydarzenia podkreślano ważną kwestię, jaką jest tworzenie i wspieranie regionalne, ale i systemowe lokalnych społeczności energetycznych, takich jak spółdzielnie energetyczne czy klastry energii. Przedsięwzięcie pn. „Pomorski Archipelag Wysp Energetycznych”, ma obejmować szereg inicjatyw mających na celu tworzenie społeczności energetycznych, warunkowo umożliwiając być może nawet wsparcie dotacyjne.

„Zależy nam, aby takie wyspy energetyczne lokalnie produkowały energie pochodzącą z OZE i lokalnie ją konsumowały. W ramach kompleksowych projektów możliwa będzie budowa, rozbudowa lub przebudowa sieci wewnątrz klastrów, spółdzielni oraz społeczności energetycznych działających w zakresie odnawialnych  źródeł energii. Małe ciepłownie mogą i powinny być częścią takiego projektu. Realizacja przedsięwzięcia da nowy impuls do rozwoju zielonych źródeł, omijając ograniczenia wynikające z  przepustowości sieci przesyłowych i dystrybucyjnych” – mówił Stanisław Szultka – Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego.

Wodorowa przyszłość Pomorza

Podczas konferencji podnoszono również kwestie wykorzystania technologii wodorowych w dekarbonizacji europejskiej gospodarki. Wodór ma olbrzymie znaczenie, tak z punktu widzenia magazynowania energii, jak i też postrzegania elektromobilności. Nie można zapomnieć, że jest on ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki. Jest bowiem wysokowydajnym nośnikiem energii, które nie emituje szkodliwych substancji.

Budowa całego ekosystemu wodorowego w naszym województwie jest kluczowym wyzwaniem, jak również zastąpienie szarego wodoru zielonym.

Spotkanie w Słupsku pokazało, że podmioty działające w ramach lokalnych społeczności energetycznych zdają sobie sprawę z pilnej potrzeby inwestycji w magazyny energii i szukają wiedzy na temat dostępnych technologii i wykonawców.

Link do konferencji: https://psme.org.pl/konferencja-w-slupskim-klastrze-bioenergetycznym/

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.