PRP
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2025/03/DSC01278.jpg Posiedzenie Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości: energetyka przyszłości na Pomorzu

Posiedzenie Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości: energetyka przyszłości na Pomorzu

fot. Jacek Sowa
26.03.2025
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
26.03.2025

Odbyło się II Posiedzenie Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości w 2025 roku. Tym razem tematyka dotyczyła inwestycji w sektorze energetycznym. Spotkanie stanowiło okazję do wysłuchania informacji na temat zaawansowania prac w kluczowych inwestycjach energetycznych w województwie pomorskim oraz wymiany doświadczeń.

Energetyka jądrowa i morska energetyka wiatrowa – główne tematy  II Posiedzenia Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości

Posiedzenie otworzył Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego podkreślając, że temat energetyki jest bezpośrednio powiązany z rozwojem gospodarczym regionu, a przed nami istotne kwestie związane z inwestycjami w energetykę – budowa elektrowni jądrowej oraz rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Przedmiotowe projekty w znaczący sposób wpłyną na przyszłość pomorza pod względem gospodarczym i społecznym.

Następnie głos zabrał Wojciech Wrochna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Przemysłu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podkreślając, że budowa elektrowni jądrowej to niebywała szansa dla polskich firm na zdobycie kompetencji od doświadczonych dostawców technologii jądrowych. Sukces inwestycji może budzić wątpliwości, jednak tylko energia jądrowa jest czysta i w miarę tania.

Wojciech Wrochna, fot. Jacek Sowa

Michał Wierzchowski, z-ca Dyrektora Pionu Komercyjnego Polskich Elektrowni Jądrowych, przedstawił perspektywy i szanse związane z  inwestycją budowy elektrowni jądrowej w Choczewie oraz omówił obecny stan prac na terenie lokalizacji. Obecnie trwają badania geotechniczne na obszarze usytuowania wyspy jądrowej i systemu wody chłodzącej, przygotowania związane z uruchomieniem kolejnych etapów badań geotechnicznych oraz PEJ oczekuje na uzyskanie pozwolenia na prace przygotowawcze. Michał Wierzchowski podkreślił, że projekt ten może przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy, rozwoju lokalnych firm oraz impulsu dla sektora naukowo-badawczego. Ważnym aspektem prezentacji była kwestia podziału odpowiedzialności w projekcie EJ1, efektów dotychczasowych prac nad łańcuchem dostaw oraz kluczowych rekomendacji dla interesariuszy projektu. Michał Wierzchowski w swojej prezentacji skupił się również na niezwykle ważnej kwestii, jaką jest rzetelna komunikacja, który ma przyczynić się do wsparcia polskich firm działających w sektorze jądrowym oraz mobilizacja tych widzących możliwości dołączenia do łańcucha dostaw.

Michał Wierzchowski, fot. Jacek Sowa

Następnie Anna Błażewicz-Stasiak, Zastępca Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego i Pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. budowy elektrowni jądrowej, zaprezentowała raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. „Ile Polski w Atomie”. Dokument ten dostarczył szczegółowych informacji dotyczących potencjalnego zaangażowania krajowych firm w sektor energetyki jądrowej.

Anna Błażewicz-Stasiak, fot. Jacek Sowa

Kolejnym ważnym tematem był rozwój morskiej energetyki wiatrowej, w którym Pomorze odgrywa kluczową rolę. Prezentacji na ten temat dokonali Janusz Bil, Prezes Zarządu Orlen Neptun, oraz Piotr Dziubałtowski, Wiceprezes Zarządu PGE Baltica ds. Operacyjnych. Podkreślili oni znaczenie tego sektora dla lokalnych stoczni, firm inżynieryjnych i logistycznych oraz omówili możliwości wynikające ze wsparcia krajowego i unijnego. Ważnym punktem dyskusji było pytanie, jakie działania mogą pomóc lokalnym firmom w skutecznym włączeniu się w łańcuch dostaw morskiej energetyki wiatrowej.

Podczas posiedzenia poruszono również temat zmiany geografii energetycznej Polski oraz wynikających z niej wyzwań i możliwości dla Pomorza. Uczestnicy zwrócili uwagę na kluczowe sektory, które mogą skorzystać na transformacji energetycznej, w tym przemysł stoczniowy, logistykę, szkolnictwo wyższe oraz badania nad nowymi technologiami. Dyskutowano nad inicjatywami, które powinny zostać podjęte na szczeblu regionalnym i krajowym, aby jak najlepiej wykorzystać nadarzające się szanse.

Stanisław Szultka, fot. Jacek Sowa

Na zakończenie uczestnicy przyjęli stanowisko Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości w sprawie wykorzystania szansy, jaką niesie realizacja dużych inwestycji energetycznych na Pomorzu. W dokumencie podkreślono, że region powinien aktywnie uczestniczyć w realizacji projektów jądrowych i offshore, zapewniając jak największy udział lokalnych firm i instytucji. Zwrócono również uwagę na znaczenie współpracy między samorządem, biznesem i uczelniami w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki oraz zaapelowano do przedsiębiorców o wykorzystywanie dostępnych programów wsparcia i tworzenie lokalnych partnerstw biznesowych.

Podsumowując, posiedzenie Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości pozwoliło na przeprowadzenie merytorycznej dyskusji oraz wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestiach związanych z przyszłością transformacji energetycznej regionu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.