BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/IMG-20240508-WA0005.jpg Inspiracje i rozwój osobisty dla przedsiębiorców. Podsumowanie XIX Forum Przedsiębiorstw

Inspiracje i rozwój osobisty dla przedsiębiorców. Podsumowanie XIX Forum Przedsiębiorstw

fot. Anna Rezulak
14.05.2024
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
14.05.2024

Czy wiesz jakie nowoczesne technologie mogą przynieść korzyści Twojej firmie? Czy zastanawiałeś się, jak rozwijać kompetencje swojego zespołu w erze szybkich zmian? A może zastanawiasz się jak skutecznie budować relacje biznesowe, tak by przynosiły realne rezultaty? Te i inne pytania były przedmiotem dyskusji na XIX Forum Przedsiębiorstw w Gdyni. Stan i perspektywy polskiej gospodarki, wpływ wojny w Ukrainie na sytuację w Europie, rozwój osobisty menedżerów, czy wykorzystanie danych w biznesie - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tego cyklicznego wydarzenia.

W ostatnich latach polska gospodarka stała się areną nieustannych zmian i wyzwań. Przedsiębiorcy nie chcą i nie mogą być w tyle, dlatego śledzą dynamiczne przemiany i szukają rzetelnego źródła informacji, stąd tak liczny udział przedsiębiorców na Forum Przedsiębiorstw, które tradycyjnie odbyło się w Gdyni. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny 8 maja 2024 r. stał się epicentrum dyskusji na temat współczesnych trendów biznesowych.

19. edycja Forum Przedsiębiorstw

O sytuacji i perspektywach polskiej gospodarki mówił prof. Jerzy Hausner. Podczas swojego wystąpienia gdzie podniósł między innymi kwestie braku rzetelnej analizy danych i przesycenia informacyjnego w dyskursie publicznym, który powoduje dezinformacje wśród obywateli. Profesor analizował również wskaźniki ekonomicznego i tego jak wpływają na polską gospodarkę i koniunkturę przedsiębiorców. Wskazał spadek wykorzystania mocy wytwórczej, negatywne zmiany wskaźników rentowności przedsiębiorstw, które wpływają hamująco na nakłady inwestycyjne firm. Mówił również o braku wzrostu zatrudnienia i zmniejszenie nowych miejsc pracy, jednocześnie podkreślając nominalny wzrost wynagrodzeń, co potencjalnie może spowodować wzrost konsumpcji, ale też zwiększa koszty pracy dla przedsiębiorców. Na koniec wystąpienia prof. Hausner podkreślił zdolność polskich przedsiębiorstw do elastycznego działania w kryzysowych sytuacjach.

W kolejnych wystąpieniach uczestnicy mieli okazję wysłuchać między innymi prelekcji Tadeusza Iwańskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich pt. „Trzeci rok wojny. Ukraina, Zachód i świat wobec perspektyw pokonania Rosji”, podczas której prowadzący podjął się analizy i prognoz oddziaływania konfliktu Rosji na Ukrainę. Podkreślając zmianę charakteru stosunków i sympatii samych Ukraińców wobec Polaków na naszą niekorzyść, wywołaną głównie blokadami na granicach i protestami polskich rolników.

fot. Anna Rezulak

Prelekcja Alicji Defratyki z ciekawe liczby.pl pt.” Data Storytelling, czyli wykorzystanie liczb i danych w biznesie”, w zabawny sposób opowiedziała o tym jak ważna jest właściwa komunikacja oraz uważny dobór danych w biznesie. Natomiast podczas wystąpienia prof. Marcina Napiórkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Czy przedsiębiorcy mogą naprawić świat?”, uczestnicy Forum wysłuchali porywającego wystąpienia, osadzonego w owocach popkultury, jakimi są wytwory kinematografii. Ostatnim punktem sesji głównej była prelekcja Karoliny Rymarczyk z O4 Coworking pt. „Bywanie na eventach, a aktywny networking. Czyli o tym, dlaczego przychodzimy na wydarzenia”, gdzie zachęcała uczestników Forum do bardziej śmiałego i aktywnego inicjowania nowych kontaktów biznesowych.

Kolejnymi punktami programu konferencji były konsultacje, networking i bloki tematyczne dla firm.

Po sesji głównej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach w ramach trzech bloków tematycznych:

  • Blok I – „Nowe technologie w MŚP”  gdzie omawiano rozwiązania sztucznej inteligencji dla MśP, strategie cyfryzacji w firmach oraz tipy dotyczące bezpieczeństwa IT.
  • Blok II – „Kompetencje w MŚP” Jak efektywnie zarządzać kompetencjami w firmie? Jakie są najnowsze trendy w reskillingu i upskillingu? gdzie prowadzący zachęcali do dbania o dobrostan pracowników i motywowali do korzystania z narzędzi wspierających reskilling i upskilling w ramach organizacji.
  • Blok III – „Strefa rozwoju osobistego” gdzie specjaliści skupili się na rozwoju osobistym przedsiębiorców. Dyskusja oscylowała wokół budowania marki osobistej, dbania o higienę cyfrową oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

Podczas Forum Przedsiębiorstw wiedzą i doświadczeniem podzielili się prof. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, Joanna Heidtman, psycholożka, Dominik Laskowski, entuzjasta technologii, Aleksandra Radomska, komiczka, stand-uperka, blogerka, czy Maciej Martowicz „Coach Samo Zuo”, strateg marketingu i doradca firm.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie FORUM PRZEDSIĘBIORSTW

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.