TALENTY I RYNEK PRACY
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_1071-scaled.jpg Jak się żyje w powiecie chojnickim? Prezentacja badania oraz perspektywa młodzieży Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach

Jak się żyje w powiecie chojnickim? Prezentacja badania oraz perspektywa młodzieży Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach

fot. Emilia Kordek
20.06.2023
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
20.06.2023

Jak się żyje w Chojnicach i powiecie chojnickim? Jak widzi Pomorzan młodzież żyjąca w powiecie chojnickim? Jakie obszary zdaniem młodych ludzi wymagają poprawy ? Na wiele pytań dotyczących pomorzan odpowiada badanie przeprowadzone przez Instytut Kaszubski i Fundację IBRIS na zlecenie Samorządu Województwa Pomorskiego. O to samo zapytaliśmy młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich, aby poznać ich perspektywę.

Wśród mieszkańców województwa pomorskiego (na próbie 6 600 mieszkańców) w okresie listopad 2022 – luty 2023 przeprowadzone zostało badanie dotyczące ich postaw, wartości, potrzeb i oczekiwań (w formule umożliwiającej podział na powiaty województwa pomorskiego). Oprócz badania ankietowego przeprowadzono wywiady grupowe z mieszkańcami, dotyczące identyfikowanych przez nich problemów, oczekiwań, ale również oceny dotychczasowej działalności władz samorządowych. Zakończenie projektu zaplanowane jest na październik bieżącego roku. Jednak część prac została już zrealizowana.

Perspektywa młodzieżowa

Blisko 30-tu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w poniedziałek 19.06.2023 wzięło udział w warsztatach, przedstawiających wyniki badań dotyczących postaw i zachowań mieszkańców województwa pomorskiego. Badanie jest projektem badawczym, realizowanym przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Instytut Kaszubski oraz Fundacja IBRIS, koordynowanym przez prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego.

Zajęcia z uczniami miały charakter warsztatowy, umożliwiający aktywny udział wszystkich zebranych w spotkaniu. Monika Zdroik, ekspertka Departamentu Rozwoju Gospodarczego, przedstawiła kontekst i cel badania Pomorzan. Najpierw młodzież zastanawiała się nad tym, jakie ma skojarzenia z Pomorzem. Przykłady młodzieży były zbieżne z wynikami badania, wymienili: Kaszuby, morze, porty, Gdańsk, Trójmiasto, lasy, jeziora, Eugeniusz Kwiatkowski.

Następnie poruszony został temat tego, jak mieszkańcy pomorza oceniają jakość życia na Pomorzu i zaprezentowano fragment badania. Kolejne zadanie miało charakter gry ruchowej, umożliwiając sprawdzenie, jak młodzież myśli o mieszkańcach Pomorza. Ich zdaniem Pomorzanie są: swojscy, nietolerancyjni, w większości konserwatywni, skąpi, ale za to przedsiębiorczy.

Dostępność komunikacyjna i oferta kulturalno-sportowa dla młodych

W rozmowie na temat problemów mieszkańców i ich potrzeb, padło dużo istotnych refleksji na temat bieżącej sytuacji w powiecie i tego, co jest najtrudniejsze oraz wymaga priorytetowej naprawy.

Wiele osób wskazało na problem z dostępnością komunikacji publicznej, miejskiej i podmiejskiej oraz jej wysoki koszt. Młodzież podkreślała, że uboga siatka połączeń (np. tylko 2 połączenia dziennie) wykluczają ich z udziału w dodatkowych zajęciach, imprezach kulturalnych czy nawet spotkaniach z przyjaciółmi. Uczennice i uczniowie wskazywali również na brak dostosowanej do nich oferty imprez kulturalnych i sportowych. Poruszono również kwestie jakości dróg i konieczności przebudowy niebezpiecznych skrzyżowań.

Młodzież zapytana o to, czy planuje zostać w powiecie chojnickim po szkole średniej, jednogłośnie stwierdziła, że chce wyjechać. Jednak kilkoro osób zaznaczyło, że jeśli po studiach znaleźliby w powiecie chojnickim dobrą pracę, to chcieliby wrócić. Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta, Samorządu Uczniowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich oraz Harcerstwa Polskiego.

Rozmowy pomorskie! Spotkanie z mieszkańcami powiatu chojnickiego

Zapraszamy już w najbliższy czwartek 22 czerwca 2023 r. na spotkanie dla mieszkańców powiatu chojnickiego, na którym zostanie zaprezentowanie badanie dotyczące postaw, wartości, potrzeb i oczekiwań Pomorzan oraz będzie możliwość wzięcia udziału w dyskusji na temat potrzeb regionu chojnickiego.

mat. własne

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.