Gryf Gospodarczy
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/gryf069.jpg Energetyczne technologie z Pomorza pracują w elektrowniach na całym świecie

Energetyczne technologie z Pomorza pracują w elektrowniach na całym świecie

Michał Wróblewski, prezes zarządu firmy Rockfin – Lider Eksportu średnie i duże przedsiębiorstwo. Fot. Piotr Połoczański.
09.11.2023
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
AUTOR
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
09.11.2023

W tym roku do konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Zwyciężyło osiem firm, a kapituła konkursu podkreślała wysoki poziom kandydatów. Najwięcej wniosków przesłano do kategorii Lider Eksportu, w której jedną z dwóch statuetek przyznano firmie Rockfin.

Gryf Gospodarczy to jedna z najważniejszych nagród w środowisku pomorskich przedsiębiorców. Jest przyznawana od 2000 r. przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego.

Dlaczego świat kupuje pomorskie technologie?

Pomorskie firmy eksportują produkty, które są cenione na świecie z powodu wysokiej jakości, a nie jak kiedyś bywało, wyłącznie niskiej ceny. Oferta jest innowacyjna i zaawansowana technologicznie, a pomorscy eksporterzy odpowiadają na wysokie i zmienne wymagania rynku, na przykład w kontekście zmian klimatycznych.

Ich urządzenia pracują w elektrowniach nuklearnych

Tytuł Lidera Eksportu średnie i duże przedsiębiorstwo, otrzymał Rockfin. Firma produkuje  turbiny, generatory czy kompresory dla przemysłu energetycznego i naftowo – gazowego. Sprzęt ten jest niezbędny do zachowania ciągłości pracy maszyn energetycznych oraz wielu linii technologicznych.

Spółka przez ponad 30 lat działalności dostarczyła setki układów pomocniczych do największych i kluczowych dla Europy elektrowni, takich jak Flamaville czy Bouchain, wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbardziej sprawna elektrownia pracująca w układzie gazowo-parowym. Urządzenia Rockfin pracują m.in. w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych, odnawialnych źródłach energii (OZE) czy na statkach FPSO (pływające punkty produkcji, przechowywania i załadunku).

Jak podkreśla Michał Wróblewski, prezes zarządu, firma nie odniosłaby takiego sukcesu, gdyby nie pracujący w niej ludzie.

– Ogromną wartością naszej organizacji jest zespół utalentowanych pracowników. Połączenie doświadczenia starszych specjalistów z energią młodych, szybko rozwijających się inżynierów, pozwala utrzymać przewagę technologiczną i spełniać najtrudniejsze wymagania klientów również tych z zagranicy.

Rockfin – producent urządzeń dla zielonej transformacji

Branże energetyczne i paliwowe są w tej chwili kluczowe dla światowej gospodarki, ze względu na pilną potrzebę odejścia od paliw kopalnych i poszukiwaniu mniej szkodliwych dla środowiska źródeł energii.

–  Stoimy u progu zielonej transformacji, przyspieszonej przez kryzys energetyczny. Mimo trudności należy to postrzegać jako ogromną szansę rozwojową. Zwłaszcza na Pomorzu widzimy przyszłość w rozwoju technologii wodorowych umożliwiających magazynowanie energii, która powstaje z morskich farm wiatrowych – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego podczas gali Gryfa Gospodarczego

Rockfin deklaruje dalsze wsparcie transformacji energetycznej oraz promocji nowych rozwiązań technologicznych w obszarze OZE, produkcji i wykorzystaniu czystych paliw z wodorem i amoniakiem. Spółka utworzyła osobny dział zajmujący się obsługą rynku wodoru i energetyki rozproszonej. Planuje też rozwijać się w kierunku energetyki atomowej.

– Nie zapominamy o misji dbania o przyszłości kolejnych pokoleń i środowisko naturalne. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie stabilnych i trwałych struktur społecznych i gospodarczych, które zapewnią w przyszłości poprawną jakość życia z dostępem do niezniszczonych zasobów naturalnych – podkreśla Michał Wróblewski.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.