Zajęcia z przedsiębiorczości
To nazwa projektu realizowanego od kilku lat dla pomorskiej młodzieży przez Fundację Inspirujące Przykłady, przy wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego. Program umożliwia uczniom szkół średnich (licea ogólnokształcące i technika) odwiedziny u pomorskich przedsiębiorstw oraz dodatkowe zajęcia edukacyjne. Celem jest inspirowanie młodych ludzi poprzez pokazywanie dobrych (najlepszych) przykładów przedsiębiorczości na Pomorzu. W ten sposób Fundacja chce pomagać młodym ludziom dokonywać dobrych wyborów późniejszej drogi zawodowej.
Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie spotkali się z wicemarszałkiem województwa pomorskiego Leszkiem Bonną oraz z doradcami zawodowi Wojewódzkiego Urzędu Pracy CIiPKZ w Gdańsku.
Pomorska młodzież to kapitał naszego regionu. Młodzi ludzie są chętni do podejmowania samodzielnych inicjatyw, angażowania się w odpowiedzialne zadania.Wystarczy im w tym pomóc, wsłuchać w ich potrzeby, stworzyć odpowiednie warunki do działania, towarzyszyć im w tej drodze. Dlatego dajemy młodzieży szanse odkrycia ich talentów i mocnych stron. Chcemy rozwijać te talenty i zatrzymać je na Pomorzu – podkreślił wicemarszałek Leszek Bonna.
Podczas spotkania uczniowie brali udział w warsztatach inspirujących do rozwoju umiejętności i świadomego wyboru drogi zawodowej. Doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku przybliżyli młodym mieszkańcom sposoby na lepsze zrozumienia samego siebie, swoich predyspozycji, mocnych stron oraz potrzeb w celu realizacji planów zawodowych i samorozwoju. Uczniowie z Kwidzyna mogli dowiedzieć się także o tym, jakie możliwości daje im pomorski rynek pracy, jakie zawody i kompetencje będą potrzebne w przyszłości, szczególnie w branżach przyszłościowych i ważnych dla regionu np. w morskiej energetyce wiatrowej.
Przedsiębiorczość w rozumieniu projektu nie ogranicza się do założenia własnej firmy. Przedsiębiorczość jest postawą życiową, oznacza np. dokonywanie dobrych wyborów, przygotowanie się do nich i szukanie. Poprzez pokazanie ciekawych przykładów Fundacja zachęca do sensownego wysiłku, szukania pasji, przełamania istniejącej szkolnej niemocy, chcąc ograniczyć przypadkowość wyboru dalszej edukacji właśnie poprzez wizyty w firmach, spotkania z twórcami przedsiębiorstw, specjalnie przygotowane zajęcia, itp. Fundacja nie zastępuje lekcji przedsiębiorczości w szkołach, ale je uzupełnia o praktyczne przykłady. Jednym z ważniejszych elementów projektu jest wyjście uczniów z murów szkół.
Efektem cyklicznych spotkań młodzieży z przedsiębiorcami jest wzmocnienie pomorskich przedsiębiorców oraz zasilenie nowej kadry dla województwa dbającego o rozwój młodych ludzi (przyszłych kadr dla gospodarki), jak również wzmocnienie wizerunku regionu, który wspiera i tworzy doskonałe warunku do rozwoju przedsiębiorczości.
Inicjatywa ta jest przeznaczona dla młodzieży szkół średnich z województwa pomorskiego z miejscowości spoza Trójmiasta.
Praktyczna wiedza
W dalszej części zajęć uczniowie mogli zobaczyć, jak funkcjonują światowe marki podczas wizyt studyjnych w siedzibach firm:
Northvolt w Gdańsku (na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w bliskości terminala DCT) – największa w Europie fabryka systemów bateryjnych i magazynów energii, szwedzkie przedsiębiorstwo projektowo-wytwórcze, specjalizujące się w technologii akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych
oraz
MEWO w Straszynie – nowoczesna firma działająca na europejskim rynku offshore i największa w Polsce niezależna firma świadcząca usługi w zakresie badań i pomiarów środowiskowych, geofizycznych oraz geotechnicznych. MEWO S.A. dostarcza usługi i rozwiązania dla morskich sektorów energetycznych na Morzu Bałtyckim, Morzu Śródziemnym i południowej części Morza Północnego w zakresie ropy i gazu, odnawialnych źródeł energii, telekomunikacji podmorskiej i badań morza.
Firma MEWO finansuje też przejazd uczniów.
Kolejne zajęcia odbędą się 4 kwietnia br. Tym razem wezmą w nich udział ukraińscy uczniowie uczęszczający do ZS „Elektryk” w Słupsku.
Fundacja Inspirujące Przykłady
Misją i celem Fundacji jest inspirowanie oraz pokazywanie możliwości.
Młody człowiek w wieku 17 lat staje przed ważnym życiowym wyborem: w którą stronę iść ze swoim życiem? Studia czy praca? Studia dziennie czy zaoczne? Odpowiedzi na te pytania są często związane z tym, jak wygląda rynek pracy. A o tym najlepiej przekonać się na własnej skórze, dlatego Fundacja zabiera młodzież ze szkół do prawdziwego świata. Pokazują im jak działają firmy, zarówno te największe, międzynarodowe korporacje, jak i małe, rodzinne biznesy. Uczą młodzież, aby wybierali własną drogę i wskazują, że liczba opcji jest praktycznie nieograniczona.
Współpracują z organizacją Alkantara.