BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/12/IiP..jpg To już 10 lat Invest in Pomerania!  Rozmowa z Wojciechem Tyborowskim.

To już 10 lat Invest in Pomerania! Rozmowa z Wojciechem Tyborowskim.

15.12.2022
Tatiana Guder
Tatiana
Guder
15.12.2022

Ponad 170 projektów inwestycyjnych i 22,5 tys. nowych miejsc pracy – z takim wynikiem Invest in Pomerania świętuje swoje 10 lecie. Jako regionalna organizacja zajmująca się przyciąganiem inwestycji zewnętrznych do regionu oraz wzmacnianiem potencjału gospodarczego przyczynia się także do tworzenia nowych miejsc oraz wspiera inwestorów już na Pomorzu zlokalizowanych.

Z tej wyjątkowej okazji zapytaliśmy Wojciecha Tyborowskiego, dyrektora Invest in Pomerania w Agencji Rozwoju Pomorza SA, który na co dzień zajmuje się przyciąganiem inwestorów zagranicznych, o powody do dumy oraz kamienie milowe na drodze do zwiększania potencjału gospodarczego regionu.

10 lat to szmat czasu. Czego udało Wam się dokonać przez ostatnią dekadę? I czy macie poczucie, że zmieniliście obraz Pomorza?

Zdecydowanie. Za nami stoi 171 pozyskanych projektów inwestycyjnych i 22,5 tysiąca nowych miejsc pracy. To jest nasz realny wpływ na życie mieszkańców regionu. Pomorze przez ostatnich 10 lat bardzo się zmieniło, jeszcze bardziej zintegrowało się ze światem i stało się liczącym, wielokulturowym centrum gospodarczym południowego Bałtyku. Coraz więcej ludzi z całego świata przyjeżdża tu na studia i postanawia zostać na stałe. Coraz więcej ludzi podejmuje decyzję o relokacji, i to nie tylko przez wzgląd na atrakcyjnego pracodawcę. Pomorskie jest po prostu świetnym miejscem do życia i ta świadomość jest z każdym rokiem bardziej powszechna. Dobrze jest myśleć, że to, choć w najmniejszej części, nasza zasługa. Pomorskie wieżowce ze szkła i stali zapełnione są ludźmi również dzięki naszej aktywności.

 Jest co świętować. Proszę w takim razie powiedzieć, jakie najbardziej znaczące inwestycje przyciągnęliście na Pomorze?

Tutaj nie chciałbym nikogo wyróżniać, niesie to bowiem za sobą ryzyko pominięcia kogoś innego. Oczywiście takie marki jak Bayer, Epam czy Amazon robią wrażenie, ale każda inwestycja jest dla nas sukcesem, ponieważ każda popycha region do przodu.

To prawda, jednak jeszcze 10 lat temu Polska była atrakcyjna dla inwestorów z innych względów niż dziś. Czy podejście zagranicznych firm do naszego kraju zmieniło się przestrzeni lat?

Na początku dekady Polska była postrzegana jako kraj z niskimi kosztami pracy, dużą liczbą potencjalnych pracowników i stabilny pod względem politycznym. Inwestycje, jakie udało się przyciągnąć przez ten czas, pomogły zmienić nasz potencjał gospodarczy. Inwestorzy, widząc dobre wyniki, jakie udało się osiągnąć w ramach pierwszych, stosunkowo mało skomplikowanych, projektów, zaczęli sprowadzać do Polski i na Pomorze więcej inwestycji o wyższej wartości dodanej. Wynikało to wprost z rozwoju naszego kapitału ludzkiego.

Jednocześnie, wraz z rozwojem gospodarczym, zaczęły się podnosić płace, na co również miała wpływ pogorszająca się demografia. Dodatkowo, pojawiły się wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, wzrastającą inflacją, wojną na Ukrainie, przemianami technologicznymi i zmieniającymi się formami prowadzenia inwestycji zagranicznych. Obecnie widzimy wpływ tych wszystkich czynników na profil zapytań inwestycyjnych, które do nas spływają.

Czym różnią się dziś zapytania inwestorów od tych sprzed 10 lat?

Cechują się większą chłonnością wiedzy czy wyższym stopniem automatyzacji. Inwestorzy wymagają od nas, żeby energia, z której będą korzystać, pochodziła ze źródeł odnawialnych. To wszystko powoduje, że jako Invest in Pomerania cały czas musimy monitorować globalne trendy, żeby dostosowywać nasze działania i pozostawać konkurencyjnym. Pomagają nam w tym takie instytucje jak Bank Światowy, z którym przygotowaliśmy naszą nową strategię na lata 2023-2027.

A gdyby popatrzeć wstecz i podsumować, to z czego jesteście dziś najbardziej dumni?

Praca w Invest in Pomerania związana jest z poczuciem misji wspierania rozwoju gospodarczego województwa. Badania rokrocznie sytuują Pomorze w czołówce rankingów miast najbardziej zadowolonych mieszkańców, a do szczęścia współczesnego człowieka potrzebne jest nie tylko czyste powietrze i wybór restauracji, ale także satysfakcjonująca praca.

Zapraszając do regionu inwestorów staramy się myśleć o całym województwie, odpowiadając na potrzeby zarówno produkcyjne, jak i inżynieryjne czy usługowe. Zdajemy sobie sprawę ze zróżnicowania potrzeb społecznych, toteż wspieraliśmy i wciąż wspieramy inwestorów zarówno z Chojnic i Kwidzyna, jak i z Trójmiasta.

Czyli dbacie o rozwój całego regionu. Dziękuję i życzę wielu sukcesów.

Dziękuję.

 

 

 

Invest in Pomerania  to inicjatywa władz samorządowych województwa, największych miast i gmin oraz instytucji otoczenia biznesu, które w 2011 wspólnie przyjęły projekt podniesienia konkurencyjności regionalnej gospodarki w zakresie pozyskiwania inwestycji zagranicznych. Jej koordynację powierzono Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.