TALENTY I RYNEK PRACY
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/10/IMG-20230928-WA00141.jpg Studenci zagraniczni z GUMedu

Studenci zagraniczni wybierają Pomorskie

Studenci zagraniczni z GUMedu poznają region podczas "Welcome Week"
12.10.2023
Monika Zdroik
Monika
Zdroik
12.10.2023

Pomorskie to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Zachwyca pięknem krajobrazu, różnorodnością przyrody i bogatą ofertą turystyczną. W przeprowadzonym pod koniec ubiegłego roku badaniu tożsamości Pomorzan aż 78% mieszkańców zadeklarowało, że są dumni z tego, że mieszkają właśnie na Pomorzu. Nasz region jest coraz częściej doceniany nie tylko przez mieszkańców czy licznie odwiedzających go turystów, ale także przez młodych ludzi, którzy wybierają go na swoje miejsce studiów. W naszym województwie studiuje ponad 84 tysiące studentów, z czego blisko 4 tys. stanowią studenci zagraniczni. Liderem w regionie jest Gdański Uniwersytet Medyczny. Na 2871 studentów z innych krajów kształcących się w samym Gdańsku aż 1050 (36,6%) wybrało tę uczelnię.

W roku akademickim 2021/22 w województwie pomorskim studiowało (łącznie z cudzoziemcami) 84,1 tys. studentów, a studia ukończyło 19,8 tys. absolwentów. Nasze województwo na swoje miejsce studiów wybrało 3,8 tys. cudzoziemców, z ponad 70 krajów. Blisko 60% z nich stanowiły kobiety.  Zdecydowana większość cudzoziemców wybrała studia stacjonarne. Dyplom ukończenia pomorskiej uczelni w roku akademickim 2020/21 uzyskało 679 cudzoziemców (o 5,8% więcej niż w poprzednim roku akademickim), w tym 377 kobiet.

Studentki zagraniczne z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Studentki zagraniczne z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas zwiedzania Gdańska z lokalnym przewodnikiem, fot. Jerome Joseph / GUMED

Jednym z najważniejszych zadań nowoczesnych uczelni jest umiędzynarodowienie, a w nim między innymi kształcenie studentów zagranicznych. W bieżącym semestrze na Politechnice Gdańskiej rozpoczęło studia prawie 400 studentów zagranicznych – studentów wymiany, w tym Erasmus, oraz studentów na pełen cykl studiów. Najwięcej nowych studentów zagranicznych pochodzi z Hiszpanii, Ukrainy i Białorusi, ale co roku notuje się na PG coraz więcej studentów z obu Ameryk – np. w tym roku podjęli studia studenci z USA, Meksyku, Peru i Kostaryki – mówi Anna Modrzejewska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PG.

Wyzwaniem dla wszystkich uczelni wyższych jest zawsze integracja studentów zagranicznych. Wszystkim zależy, by czuli się tu dobrze. Każda uczelnia ma swoją specyfikę i swoje, wypracowane przez lata pomysły na działania integracyjne. Są wśród nich tygodnie powitalne, tzw. Welcome Week, podczas których pracownicy uczelni odpowiedzialni za współpracę międzynarodową zaznajamiają ich z uczelnią i najbliższym otoczeniem. To także pierwsza szansa na nawiązanie kontaktów zarówno w grupach międzynarodowych jak i wśród polskich studentów, którzy także włączają się w działania integracyjne.

Dla studentów i polskich i zagranicznych bardzo ważna jest integracja, są studentami jednej uczelni, więc uczelnia organizuje wydarzenia, które na to pozwalają – wspólne imprezy z okazji świąt, dzięki którym studenci zagraniczni mogą nie tylko zintegrować się, ale też poznać polskie zwyczaje. Na PG działa też Welcome Office, które wspiera cudzoziemców w kwestiach związanych ze sprawami legalizacji pobytu i spawami bytowymi, które dla młodego człowieka w nowym kraju są bardzo angażujące i trudne – dodaje Anna Modrzejewska.

Nowy kraj, nowe otoczenie i mnogość nowych, studenckich obowiązków mogą przyprawiać o zawrót głowy. Warto jednak już na samym początku, rozejrzeć się dalej niż tylko po swoim kampusie czy w akademiku. Służyły temu współorganizowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk i uczelnie wyższe wycieczki po regionie z lokalnym przewodnikiem. Studenci wspięli się na Górę Gradową, wysłuchali historii o Westerplatte, przespacerowali się po Głównym Mieście, a także przekonali się, że na spacer nad samym morzem, wcale nie mają aż tak daleko.

Przewodnik Michał Maj oprowadza studentów zagranicznych po Westerplatte

Przewodnik Michał Maj oprowadza studentów zagranicznych po Westerplatte, fot. Jerome Joseph / GUMED

Studenci zagraniczni z GUMedu zwiedzają Westerplatte

Studenci zagraniczni z GUMedu zwiedzają Westerplatte, fot. Jerome Joseph / GUMED

Studenci zagraniczni na Westerplatte

Studenci zagraniczni na Westerplatte, fot. Jerome Joseph / GUMED

Studenci zagraniczni na Westerplatte, fot. Jerome Joseph / GUMED

Studenci zagraniczni na Westerplatte, fot. Jerome Joseph / GUMED

Poznawanie okolicy z lokalnym przewodnikiem to jednak nie jedyne działania podejmowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego i Miasto Gdańsk. Przybyli do nas studenci zagraniczni mogli w trakcie przemieszczania się komunikacją miejską, spotkać się z plakatami witającymi ich w Gdańsku. Na plakacie umieszczono powitanie w 7 najpowszechniejszych wśród studentów zagranicznych w Gdańsku językach, w tym oczywiście w języku polskim.

Kampania witająca nowych studentów w Gdańsku, mat. realizatora

Kampania witająca nowych studentów w Gdańsku, mat. realizatora

Także w tym roku podczas organizowanego przez Inkubator Przedsiębiorczości Starter „Innovation Camp” uczestnicy zmierzyli się z zaproponowanym przez partnera wydarzenia, którym był Samorząd Województwa Pomorskiego, wyzwaniem polegającym na zaprojektowaniu innowacyjnego pomysłu na nowe działania służące integracji studentów polskich i zagranicznych. Ich pomysł na platformę, pomagającą nawiązywać kontakty między studentami polskimi a zagranicznymi został zaprezentowany częściowo w języku angielskim, co bardzo nadało mu autentyczności. Projekt został doceniony przez jury, zdobywając wyróżnienie w kategorii „Aspekty społeczne”. O przedstawionym pomyśle rozmawiali też obecni na widowni przedstawiciele uczelni wyższych. Kto wie, może uczniom, którzy go zaprojektowali, a niebawem sami zostaną studentami, uda się go z sukcesem wdrożyć?

Studenci zagraniczni wnoszą do naszego krajobrazu akademickiego swoje talenty i pasje naukowe. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu studiowaniem w Polsce powstają nowe programy studiów w języku angielskim. Ale to nie jedyna korzyść. Korzystają też lokalni studenci, którzy dzięki nauce w międzynarodowym środowisku zwiększają swoje kompetencje językowe i komunikacyjne. Uczą się rozumieć swoich zagranicznych kolegów i koleżanki, uwrażliwiają się na różnice międzykulturowe i nawiązują nowe przyjaźnie, często trwające znacznie dłużej niż sam okres studiowania.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.