Wydarzenia
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/07/NET_Narada_Study_In_Poland_DAY_1_lipiec_2024-184.jpg Narada konsultacyjna programu „Study in Poland”

Narada konsultacyjna programu „Study in Poland”

11.07.2024
Monika Zdroik
Monika
Zdroik
11.07.2024

Za nami kolejna narada konsultacyjna „Study in Poland”. Spotkanie organizowane przez Komisję ds. Współpracy Międzynarodowej Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, odbyło się w siedzibie SGH w Warszawie. Celem narady jest przede wszystkim podsumowanie realizacji programu „Study in Poland” w mijającym roku akademickim i przedstawienie planu działań na rok 2024/25, głównie w kontekście kluczowych rynków rekrutacyjnych. Omówiono także aktualne problemy w obszarze umiędzynarodowienia. Dużo czasu poświęcono omówieniu zaprezentowanej przez MSZ "Białej Księgi" zawierającej propozycje służące wyeliminowaniu nieprawidłowości w systemie wizowym RP, szczególnie w obszarze wiz pracowniczych i studenckich.

– Chcemy, by była to dyskusja o faktach i mitach, jakie zwłaszcza ostatnio powstały wokół umiędzynarodowienia. Już po raz 20 odbywa się doroczna narada konsultacyjna programu „Study in Poland” organizowana przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy – podkreślił w czasie oficjalnego otwarcia narady Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

W pierwszej części spotkania przedstawiono specjalnie przygotowanie na naradę raporty Ośrodka Przetwarzania Informacji, Urzędu ds. Cudzoziemców i SGH, pokazujące rzeczywisty obraz procesów umiędzynarodowienia polskich uczelni.

Dr Aldona Tomczyńska z OPI przedstawiła raport 2024 pt. „Obcokrajowcy w polskich uczelniach”, naczelnik Wydziału Analiz i Statystyk Migracyjnych Urzędu ds. Cudzoziemców Magdalena Kozłowska zaprezentowała analizę pt. „Studenci zagraniczni w Polsce – analiza Urzędu ds. Cudzoziemców”. Na koniec dr hab. Iga Magda, prof. SGH, przedstawiła „Demograficzne uwarunkowania edukacji wyższej i rynku pracy w Polsce”.

Biała Księga MSZ a wizy studenckie – fakty i mity

Podczas tegorocznej narady dużo czasu poświęcono opublikowanej przez MSZ „Białej Księdze” nt. działań niezbędnych celem wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP”. Propozycja dokumentu wywołała liczne wątpliwości w środowisku akademickim. Kierownictwo KRASP odniosło się do niej publikując „Oficjalne Stanowisko Prezydium KRASP” w dniu 24 maja (dokument do pobrania na końcu artykułu).

W panelu dyskusyjnym, prowadzonym przez Waldemara Siwińskiego z Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” uczestniczyli:

  • dr hab. Andrzej Szeptycki, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, MNiSW
  • prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP, rektor PŚl
  • prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej, przewodniczący KRUE
  • Michał Świetlik, z-ca dyrektora Departamentu Konsularnego, MSZ
  • prof. Jerzy Lis, wiceprzewodniczący-elekt KRASP, rektor AGH
  • prof. Piotr Stepnowski, przewodniczący-elekt KRUP, rektor UG
  • dr Bartłomiej E. Nowak, przewodniczący rady NAWA
  • prof. Stanisław Kistryn, wiceprzewodniczący RGNiSW

Prof. Jerzy Lis zwrócił uwagę na istotne społeczne skutki afery medialnej, jaka miała miejsce po publikacji dokumentu przez MSZ. Odbudowa idącego za nim negatywnego obrazu szkolnictwa wyższego zajmie dużo czasu i pracy. Podkreślił również, że obiektywne dane wcale nie świadczą o tym, by rzeczywiście był znaczący problem ze studentami zagranicznymi w Polsce, a w interesie nie tylko uczelni, ale przede wszystkim państwa jest zadbanie o miejsce polskiego szkolnictwa wyższego w globalnym rynku.

– Dobrzy, kompetentni studenci, którzy jako absolwenci mogą budować potencjał gospodarczy Polski, to wartość, o jaką warto zadbać. Bo przecież cały świat walczy z nielegalnymi imigrantami, a jednocześnie zabiega o imigrację studentów. I Polska nie może postępować inaczej. Potrzebujemy wypracowania dobrej polityki zagranicznej – podsumował.

Prof. Stanisław Kistryn przestrzegałprzed sytuacją, w której uszczelnienie systemu sprawi, że zredukujemy do zera napływ cudzoziemców na studia do Polski.

– Musimy mieć świadomość tego, że presja migracyjna będzie się zwiększać, a my chcemy przyciągać do Polski najlepszych, dlatego bardziej niż na uszczelnieniu powinniśmy się wspólnie skupić na stworzeniu dobrych narzędzi do przyjęcia cudzoziemców na studia w Polsce.

„Study in Poland” – plany na nowy rok akademicki

W styczniu 2025 w Gdańsku ponownie, po 9 latach, zagości konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce”, której gospodarzem będzie tym razem Uniwersytet Gdański.

Podsumowaniem narady jest stwierdzenie, że zdecydowanie potrzebna jest dobra komunikacja między interesariuszami umiędzynarodowienia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.