Wiedza prosto od ekspertów, ważne i aktualne tematy, okazja do wymiany doświadczeń w przyjaznej atmosferze - w takiej formule odbywają się bezpłatne seminaria dla pracodawców w regionie.
Inspirujące spotkania z pracodawcami w temacie rozwoju kompetencji pod hasłem „Postaw na rozwój, wzMOCnij umiejętności” organizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, wspólnie z powiatowymi urzędami pracy w regionie. W tym roku o umiejętnościach i tym co ważne dla firm rozmawialiśmy z pracodawcami i przedstawicielami firm w Nowym Dworze Gdańskim, Człuchowie oraz w Kartuzach. W tegorocznej edycji łącznie wzięło udział 160 osób. W poprzednich latach seminaria odbyły się m.in.: w Malborku, Słupsku, Chojnicach, Kwidzynie, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim. Łącznie, we wszystkich edycjach spotkań – od roku 2022 – udział wzięło 420 pracodawców i menedżerów.
Rozwój umiejętności ważny dla regionu, ważny dla pracodawców
Spotkania są częścią pakietu inicjatyw prowadzonych przez Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, której celem jest wspieranie pracodawców w rozwoju „dobrych” tj. nowoczesnych, efektywnych miejsc pracy. W 2023 roku w Pomorskiem 9,2 proc. osób w wieku 25-64 lata uczestniczyło w kształceniu ustawicznym, co oznacza wzrost w porównaniu z 2022 rokiem (wówczas było to 7,5%). Spotkania z pracodawcami to jedna z dróg do utrzymania tego pozytywnego trendu, wzmocnienia efektywności zarządzania zespołami, a także wzajemej inspiracji do wdrażania dobrych rozwiązań organizacyjnych w pomorskich firmach.
Podczas spotkań rozmawiamy z pracodawcami i kierownikami o tym, jak ważny jest rozwój umiejętności pracowników oraz ich własny, jako menedżerów. Jak kompetencje i kwalifikacje przekładają się na konkurencyjność firmy, na to, aby była to organizacja tworząca dobre miejsca pracy. Pokazujemy także, że rozwój umiejętności i dokształcanie kadr w organizacjach to istotny element regionalnej polityki rynku pracy województwa pomorskiego.
Komunikacja, motywacja, zaangażowanie – jak wzmacniać kompetencje miękkie
Ważną częścią seminariów są warsztaty prowadzone przez doświadczonych szkoleniowców: trenerów biznesu, coachów, HR-owców, ekspertów zajmujących się szeroko pojętym rozwojem. W tym roku tematyka obejmowała takie zagadnienia, jak dobra komunikacja w firmie zróżnicowanej pokoleniowo, umiejętności potrzebne do zarządzania zmianą i konfliktem, utrzymywanie motywacji i zaangażowania w zespole, wspieranie pracowników w sytuacji wypalenia zawodowego. W tym roku warsztaty poprowadzili Krzysztof Barwiński, specjalista ds. szkoleń, doradca zawodowy, trener; Marta Woźny-Tomczak, psycholożka, mentorka i trenerka biznesu; Patryk Wardziński, psycholog biznesu, szkoleniowiec z zakresu przywództwa, zarządzania zespołem, motywowania, coachingu oraz sztuki prezentacji; Małgorzata Zaremba, specjalistka ds. szkoleń, doradca zawodowy, coach, certyfikowana trenerka Metody Spadochron, Coaching Maps oraz Podróży Bohatera oraz Beata Bednarczyk, specjalistka ds. szkoleń z efektywnej komunikacji i zarządzania sobą w czasie, specjalizuje się warsztatach z zakresu przywództwa zorientowanego na rezultaty.
Warto dodać, że tematy warsztatów są formułowane na bazie ankiet wypełnianych przez uczestników seminariów, co pozwala jeszcze lepiej odpowiedzieć na ich potrzeby.
Specjaliści z powiatowych urzędów pracy o narzędziu, które wspiera rozwój w firmie
Podczas spotkań rozmawiamy też o możliwościach i korzyściach jakie daje Krajowy Fundusz Szkoleniowy w kontekście rozwoju zasobów kadrowych oraz zwiększanie konkurencyjności pomorskich firm. Na każdym seminarium obecni są eksperci z powiatowych urzędów pracy, którzy w szczegółach przedstawiają temat pozyskiwania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w danym powiecie.
Warto nadmienić, że KFS od 10 lat wspiera pracodawców w rozwijaniu kompetencji ich pracowników. Od momentu wprowadzenia KFS do końca sierpnia 2024 r. do pomorskich firm trafiły ponad 133 mln zł (z czego 10,4 mln zł w roku 2024), dzięki którym blisko 88 tys. osób (w tym ponad 5 tys. osób w roku 2024) wzięło udział w szkoleniach, podjęło studia podyplomowe, sfinansowało koszty badań lekarskich czy psychologicznych koniecznych do podjęcia pracy.
Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco
Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.