TALENTY I RYNEK PRACY
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/gospodarka_pl_1748x1240.jpg Daj się pochłonąć nauce! Bałtycki Festiwal Nauki 25-28 maja na Politechnice Gdańskiej

Daj się pochłonąć nauce! Bałtycki Festiwal Nauki 25-28 maja na Politechnice Gdańskiej

mat. organizatorów wydarzenia
17.04.2023
Monika Zdroik
Monika
Zdroik
17.04.2023

Politechnika Gdańska po raz kolejny otworzy swój kampus i zaprosi mieszkańców regionu i turystów do bliższego zapoznania się z nauką. W programie 20. edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki znalazło się ponad 100 różnych propozycji z 40 dyscyplin dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Do wyboru będą warsztaty, dyskusje, pokazy laboratoryjne, wykłady oraz na zakończenie Festiwalu - piknik naukowy.

Bałtycki Festiwal Nauki to jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Będzie to niepowtarzalna okazja by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, takich jak uczelniane pracownie i laboratoria.

– Organizujemy dużo wykładów, zajęć praktycznych, projektów, zajęć laboratoryjnych. Jest to unikatowa okazja, aby zobaczyć miejsca, które na co dzień nie są otwarte dla zwiedzających, a często również nawet nie dla studentów – mówi prof. Beata Bochentyn z Politechniki Gdańskiej.

– Myślę, że możliwość pobawienia się nauką, bo taka idea nam przyświeca, będzie dla wszystkich bardzo interesująca. Cieszymy się, że przychodzi do nas wielu entuzjastów zabaw naukowych, począwszy nawet od przedszkolaków, którzy mają mnóstwo pytań i radości w sobie. Naszym marzeniem jest odczarować trochę wyobrażenie na temat nauk ścisłych. Tak naprawdę są one przyjemne, interesujące i można czerpać z nich wiele satysfakcji. A jeżeli dzieci i młodzież będą w domach chciały opowiedzieć o swoich przeżyciach, a może nawet powtórzyć z rodzicami niektóre doświadczenia, to tym bardziej będziemy uważali to za sukces.

Mnogość zaproponowanych atrakcji pozwala każdemu znaleźć dla siebie coś ciekawego. Podczas pokazu „Diamentowy świat elektroniki” będzie można przyjrzeć się procesowi wytwarzania sztucznego diamentu. Uczestnicy, którzy będą chcieli bliżej poznać anatomię i fizjologię człowieka z perspektywy inżyniera, zagłębić się w świat sztucznych narządów i inteligentnych materiałów, przetestować nowoczesną aparaturę laboratoryjną lub samodzielnie wytworzyć biomateriały nie mogą przegapić pokazu „Czy współczesne materiały mogą zastąpić zdrowe narządy?”. Na uczniów szkół podstawowych i średnich będzie czekać pokaz „Moc fal mózgowych”, gdzie naukowcy z pracowni Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu zaprezentują prosty interfejs mózgu z komputerem. Będzie też okazja sprawdzić czy naszym umysłem dominuje lewa czy prawa półkula mózgu i jak one obie odpowiadają na informacje o języku i kolorze.

Na zainteresowanych biotechnologią czeka „DNA wokół nas” gdzie na trzech stanowiskach będzie można zobaczyć kolejno: izolowanie DNA z cebuli, przeprowadzenie procesu elektroforezy oraz, dla najmłodszych widzów, wykonanie modelu DNA.

Bardzo ciekawie przedstawia się też zakres tematów związanych z energetyką, która jest ostatnio bardzo ważnym tematem w przestrzeni publicznej. Przedstawiciele Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa przedstawią współczesne wyzwania energetyki wodnej, gdzie uczestnikom Festiwalu nie tylko zostaną przybliżone perspektywy rozwoju tej dziedziny, a także zademonstrowane nowoczesne stanowiska laboratoryjne przeznaczone do badania turbin wodnych. Na wykładzie: „Najlżejszy pierwiastek – o energii z wodoru” posłuchamy o tym najlepszym chemicznym magazynie energii, dowiemy się jak pozyskać wodór, jak zamienić go na energię oraz czy jest on bezpieczny. Prowadzący odpowiedzą również na pytanie czy samochody wodorowe mają szansę wyprzeć „elektryki” oraz czy energetyka wodorowa może rozwiązać problemy cywilizacyjne ludzkości. Z kolei pokaz „Niech się kręci – energetyka wiatrowa dawniej i dziś” przybliży historię i perspektywy rozwoju tej dziedziny oraz nowoczesne metody projektowania turbin wiatrowych. Energetyka wiatrowa jest obecnie wiodącą i perspektywiczną technologią walki z globalnym ociepleniem.

Na uczestników interesujących się tematem budownictwa czekają spotkania: „Jak budować lepsze drogi i autostrady?”( czyli wszystko co mali i duzi adepci inżynierii chcieliby wiedzieć o budowie dróg), „Jaki powinien być idealny inżynier budownictwa?”, „Po kolei – czyli ekspresem o budowie toru kolejowego, pociągach, diagnostyce i pomiarach” (rozmowy, pokaz sprzętu pomiarowego) czy „Rozciąganie i zginanie – badania wytrzymałościowe materiałów” (okazja by na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób przeprowadza się badania próbek wykonanych z różnych materiałów wykorzystywanych do projektowania rzeczywistych konstrukcji).

mat. organizatorów wydarzenia

Na miłośników chemii już teraz w programie czekają 24 propozycje wykładów, warsztatów, pokazów i laboratoriów, w tym m.in. takie tematy jak: „Odpady kuchenne zawierające bioplastiki źródłem biogazu – odnawialnego źródła energii”, „Podróż do świata nanomateriałów”, „Wyizoluj sobie DNA przy użyciu tego co masz w kuchni” czy „Jak dużo rtęci masz w swoim organizmie? Sprawdź sam!”.

Dla zainteresowanych ekonomią przygotowano wykład przybliżający temat genezy pieniądza i jego roli w życiu codziennym oraz dwa warsztaty. Pierwszy dotyczyć będzie zaciągania kredytów i czynników oddziałujących na rynek kredytów w Polsce. Drugi natomiast skupi się na Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli cudzie gospodarczym na Dalekim Wschodzie, a słuchacze będą mogli poznać historię i gospodarkę Japonii.

„Świat multimediów” i „Cyfrowy świat przestrzenny” pozwolą uczestnikom poznać kulisy powstawania programów telewizyjnych, technologie mobilne, komputerowe systemy operacyjne, a także systemy informacji przestrzennej wykorzystywanej w grafice komputerowej i nawigacji satelitarnej.

Centrum Języków Obcych PG przybliży uczestnikom wiedzę na temat wybranych zagadnień dotyczących krajów Ameryki Środkowej, zaprosi do konkursu dotyczącego kultury krajów anglojęzycznych oraz do nauki języków angielskiego i niemieckiego poprzez zabawę i eksperymentowanie z nowymi technologiami.

Wydział Zarządzania i Ekonomii PG poszuka z nami odpowiedzi na pytanie „Czy algorytmy zastąpią ludzi w pracy?”. W ostatnich latach rozwój technologii informatycznej, doprowadził do stosowania  coraz bardziej wyrafinowanych algorytmów, które są w stanie wykonywać szeroki zakres zadań. Niektórzy eksperci przewidują, że algorytmy mogą ostatecznie zastąpić pracowników, prowadząc do znaczących zmian na rynku pracy i w gospodarce. Czy poszerzenie zastosowań algorytmów doprowadzi do wzrostu bezrobocia i nierówności, czy też stworzy nowe miejsca pracy oraz czy algorytmy działają etycznie i sprawiedliwie i gdzie są granice ich zastosowań dowiemy się podczas wykładu i warsztatów.

mat. organizatorów wydarzenia

W sobotę, 27 maja podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, które obchodzi w tym roku 35-lecie istnienia, organizuje Dzień Absolwenta. Z myślą o wszystkich absolwentach PG, którzy chcą odnowić kontakty i odwiedzić swój wydział, zaplanowano szereg wydziałowych wydarzeń. Odbędzie się też spotkanie absolwentów-jubilatów z udziałem prof. Krzysztofa Wildego, rektora PG.

W niedzielę 28 maja Politechnika Gdańska wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim zapraszają na organizowany w ramach współpracy Uczelni Fahrenheita na Piknik Nauki Fahrenheita, gdzie na świeżym powietrzu, w Hevelianum (Góra Gradowa 6) na odwiedzających będzie czekać szeroki wachlarz atrakcji spiętych pod wspólnym tematem „Nauka z klimatem”.

A więc jeśli jeszcze nie znaleźliście odpowiedzi na nurtujące Was i Wasze dzieci pytania typu „Jak zważyć psa linijką?”, „Jak działa antena?”, „Dlaczego mydło myje?” czy jak zarządzać sobą w czasie to zdecydowanie dodajcie Bałtycki Festiwal Nauki do swojego majowego kalendarza.

W BFN może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wstęp jest bezpłatny, ale na część zajęć obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem dostępnym na stronie Politechniki Gdańskiej. Informacje można też znaleźć w wydarzeniu na portalu Facebook.

Patronat honorowy nad „Bałtyckim Festiwalem Nauki” objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.