Trwa największe wydarzenie branży jubilerskiej w Europie Środkowo-Wschodniej i jedna z najważniejszych imprez tego typu na świecie. Najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie, spotkania, konferencje, wykłady i bogaty program wydarzeń towarzyszących. Targi przeznaczone są wyłącznie dla fachowej publiczności związanej z branżą jubilerską i przemysłami kreatywnymi i potrwają do soboty.
Gdańsk stolicą bursztynu
Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii od 30 lat przyciągają do Gdańska przedstawicieli branży jubilerskiej z całego świata. Można tu nie tylko zobaczyć najnowsze kolekcje biżuterii i poznać najciekawsze trendy, jest to także miejsce spotkań biznesowych osób związanych z bursztynnictwem czy złotnictwem. W tym roku w wydarzeniu uczestniczy ponad 250 wystawców z Europy, Azji i Afryki, a także kupcy z 35 państw, m.in. z krajów arabskich czy Chin. Targi otworzył wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. Nawiązując do wielowiekowej tradycji Pomorza związanej z bursztynem, zapowiedział, że Pomorskie będzie prezentować bursztyn na targach EXPO 25 w Japonii:
Bursztyn od zawsze kojarzył się z Gdańskiem, nie tylko jako element turystycznej atrakcji, ale także samoidentyfikacji Pomorza. Jest i będzie w przyszłości ważnym wyróżnikiem pomorskiej kultury materialnej. […] Wizerunkowe sukcesy pomorskich wystaw na ważnych wydarzeniach promujących region, m.in. World Expo w Mediolanie oraz Dubaju, będą miały swoją kontynuację w japońskiej Osace, gdzie już wkrótce chcielibyśmy się pokazać – jako region Pomorza – od najlepszej, bursztynowej strony!
Z kolei wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski zapowiedział pracę nad nową strategią marki Gdańska jako światowej stolicy bursztynu.
Program targów
Bogata oferta targów będzie podzielona na kilka obszarów tematycznych. Najbardziej renomowani wystawcy, z najwyższej jakości produktami bursztynniczymi znajdą się w strefie TOP AMBER. Popularną biżuterię z bursztynu od wystawców z całego świata znajdziemy w AMBER JEWELLERY. Strefa GOLD & SILVER, to produkty z metali i kamieni szlachetnych, z kolei oryginalne, artystyczne kolekcje biżuterii unikatowej, przygotowane przez najlepszych polskich artystów złotników zaprezentują na DESIGN GALLERY. W tym roku pojawiła się też nowa przestrzeń, gdzie swoje prace prezentują młodzi, debiutujący projektanci. Na targach znajduje się też sektor techniczny, z pełnym asortymentem technologii, usług i półproduktów potrzebnych do produkcji jubilerskiej.
Uczestnicy targów mogą także wziąć udział w naukowych i artystycznych wydarzeniach towarzyszących, przygotowanych przez partnerów — galerie, muzea czy uczelnie artystyczne. Przygotowany został też program merytoryczny. Odwiedzający mogli posłuchać m.in. wykładu na temat praw autorskich w jubilerstwie, uczestniczyć w debacie na temat szkolnictwa zawodowego w Trójmieście czy poznać możliwości dotacji i dofinansowań dla branży jubilerskiej w latach 2023-2024.
Punktem kulminacyjnym imprezy jest rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy produkt targów AMBERIF SELECTION. W ramach imprezy rozstrzygnięte zostaną też inne konkursy – wręczenie Statuetki Bursztynnika Roku 2022 czy Bursztynowe Rzemiosło 2023.
Uzupełnieniem tradycyjnego udziału w targach jest cyfrowa platforma AMBERIF VIRTUAL SHOWROOM z katalogiem online wystawców i ich produktów. Dostępna jest ona na stronie organizatora AMBERIF