POMORSKIE KOMPETENCJE JUTRA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/09/Projekt-bez-nazwy-2024-08-30T125907.716.png Barometr Nowoczesnego Przemysłu Pomorza

Barometr Nowoczesnego Przemysłu Pomorza

fot. Canva
04.09.2024
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
04.09.2024

Europejski przemysł wkracza w nową erę, w której energetyka odnawialna i cyfryzacja stają się fundamentem rozwoju. „Barometr Nowoczesnego Przemysłu Pomorza”, opracowany na zlecenie Samorządu Województwa Pomorskiego, bada wpływ tych globalnych trendów na atrakcyjność inwestycyjną polskich podregionów, ze szczególnym naciskiem na Pomorze. Jak regiony Pomorza odpowiadają na wyzwania nowoczesnego przemysłu? Które z nich wybijają się na tle kraju, a które mają obszary wymagające poprawy? Zapraszamy do lektury pełnego raportu, który dostarcza szczegółowych danych i wniosków na temat kluczowych czynników wpływających na atrakcyjność inwestycyjną pomorskich.

Nowa era przemysłu w Europie: Zielona i cyfrowa transformacja

Europejski przemysł wkracza w nowy etap w którym odchodzi się od nadmiernej eksploatacji zasobów i generowaniem zanieczyszczeń, na rzecz zielonej oraz cyfrowej transformacji. Zmieniają się tym samym kluczowe czynniki, które decydują o lokalizacji działalności przemysłowej.

Dostępność zielonej energii stała się jednym z najważniejszych elementów decydujących o atrakcyjności inwestycyjnej. Nowe regulacje w zakresie raportowania emisji wymuszają na przedsiębiorstwach zlokalizowanych w Unii Europejskiej redukcję śladu węglowego. W kontekście transformacji energetycznej, firmy muszą stawiać na technologie oparte na odnawialnych źródłach energii, aby sprostać tym wymaganiom.

Jak to wpłynie na rynek pracy?

Automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja to kolejne kluczowe aspekty nowoczesnego przemysłu. Wymagają one specjalistów, którzy rozumieją nowoczesne technologie. Zatem oprócz tradycyjnych zasobów pracy, istotna staje się dostępność wysoko wykwalifikowanych specjalistów technologicznych. W tym kontekście kluczowe znaczenie będzie miała jakość życia w danym regionie, obejmująca stan środowiska i otoczenia społeczno-kulturowego. Niektóre czynniki wpływające na lokalizację działalności przemysłowej pozostają jednak niezmienne. Inwestorzy nadal będą brać pod uwagę koszty pracy, dostępność transportową, poziom rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwo regionu.

Nowa mapa przemysłowa Polski

W obliczu tych zmian pojawia się pytanie, jak będzie kształtować się nowa przemysłowa mapa Polski. Raport „Barometr Nowoczesnego Przemysłu Pomorza” analizuje atrakcyjność inwestycyjną poszczególnych regionów z perspektywy nowoczesnego przemysłu, w szczególności z uwzględnieniem podregionów województwa pomorskiego. Podregion trójmiejski wyróżnia się bardzo dobrze rozwiniętym ekosystemem gospodarczym, wysoką jakością środowiska i bogatym zapleczem społecznym. Jednym z nielicznych obszarów wymagających poprawy jest poziom bezpieczeństwa powszechnego.

Pomorskie podregiony, takie jak starogardzki czy słupski, również plasują się wysoko w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej, głównie dzięki dostępowi do zielonej energii i terenów inwestycyjnych.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem, który dostarcza kompleksowej analizy i szczegółowych wniosków dotyczących rozwoju przemysłu na Pomorzu oraz wskazuje kierunki, w jakich region będzie się rozwijał, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją atrakcyjność inwestycyjną.

Badanie i raport zrealizowano w ramach naboru o objęcie wsparciem z Planu Rozwojowego dotyczącego realizacji projektu w ramach naboru Inwestycji A.3.1.1 pt. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” nr umowy o objęcie wsparciem KPO/22/LLL/U/0013.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.