Ponad 560 mieszkańców Pomorza zyska nowe kwalifikacje i większe szanse na zatrudnienie. Rusza kolejna edycja programu „Praca dla Pomorzan”. Blisko 9 milionów złotych trafi w tym roku do powiatowych urzędów pracy w regionie, aby wspierać osoby bezrobotne w zdobywaniu nowych umiejętności i znalezieniu stabilnego zatrudnienia. Dzięki temu 563 Pomorzan skorzysta ze staży, szkoleń i innych form wsparcia dopasowanych do realnych potrzeb rynku pracy. To już ósma edycja programu, który od 2018 roku pomógł tysiącom mieszkańców regionu wejść na rynek pracy lub rozwinąć własny biznes.
Program regionalny „Praca dla Pomorzan” od 2018 roku pomaga bezrobotnym mieszkańcom województwa pomorskiego poprawić swoją sytuację zawodową. Jest realizowany z inicjatywy Marszałka Województwa Pomorskiego, na jego realizację Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył dotychczas blisko 47 mln zł, a prawie 6 tysięcy osób skorzystało m.in. ze staży, szkoleń, wsparcia finansowego na pokrycie kosztów dojazdu pracy czy dotacji na założenie własnej firmy. Warto podkreślić, że programy regionalne są realizowane tylko w czterech województwach kraju.
W roku 2025 do wszystkich powiatów na Pomorzu trafią kolejne środki – łącznie 8,9 mln zł, ze wsparcia będą mogły skorzystać 563 osoby. Realizacją programu „Praca dla Pomorzan” zajmują się powiatowe urzędy pracy w regionie, koordynuje go Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. 14 lutego przedstawiciele tych instytucji podpisali porozumienie o realizacji programu w roku 2025.
– Bardzo cieszy fakt, że wszystkie urzędy pracy na Pomorzu przystąpiły do tego programu – podkreśla Agnieszka Baranowska, wicemarszałkini województwa pomorskiego. – Urzędy pracy zmieniają się, dzisiaj w centrum ich działań stoi człowiek. Swoje obowiązki traktują jako misję, pomagają ludziom ustabilizować sytuację zawodową.
Tym, co wyróżnia ten program jest to, że daje powiatowym urzędom pracy możliwość reagowania na zróżnicowane problemy lokalnych rynków pracy. Każdego roku ustalane są tzw. moduły programu, czyli główne kierunki jego realizacji, które odzwierciedlają aktualne potrzeby pomorskiego rynku pracy. W 2025 r. jeden z modułów będzie dotyczył obszarów gospodarki priorytetowych dla regionu. Chodzi o branże kluczowe: rolno-spożywczą, drzewno-meblarską, turystyki i czasu wolnego, budownictwa, przemysłu maszynowo-metalowego, przemysłu tworzyw sztucznych, kreatywną oraz Inteligentne Specjalizacje Pomorza, w które wpisują się technologie offshore i portowo-logistyczne, technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie, technologie ekoefektywne, technologie medyczne w zakresie zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.
Tak celowane wsparcie jest zgodne ze Strategią Rozwoju Województwa Pomorskiego. Dla samorządu regionalnego to ważne narzędzie kształtowania polityki rynku pracy, ponieważ realizacja programu umożliwia ukierunkowanie środków Funduszu Pracy na wsparcie bezrobotnych z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i regionalnej perspektywy rozwoju.
Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco
Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.