BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/08/kazahstan.png Pomorskie w Azji – nowe możliwości Stowarzyszenia

Pomorskie w Azji - nowe możliwości Stowarzyszenia

fot. Canva
04.08.2023
Monika Zdroik
Monika
Zdroik
04.08.2023

Samorząd Województwa Pomorskiego wraz z miastami Gdańska, Gdyni i Sopotu od 2015 roku współdziałały w ramach Stowarzyszenia „Pomorskie w Chinach”. W tym roku, zgodnie z podjętą decyzją o rozszerzeniu działalności Stowarzyszenia, przyszedł czas na „Pomorskie w Azji”. Pozwoli to na otwarcie się na nowe możliwości, zwłaszcza w regionie południowo-wschodnim.

Stowarzyszenie współpracuje z samorządami, urzędami, uczelniami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorstwami oraz osobami fizycznymi, tworząc szeroką platformę do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Stowarzyszenie „Pomorskie w Chinach”

Wcześniejsza działalność stowarzyszenia obejmowała między innymi promocję Pomorza w Chinach (dofinansowanie promocji Tomasz Chyła Quintet, czy udziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników podczas targów Hong Kong Jewellery & Gem Fair w 2019 r.), organizację webinarów dotyczących chińskiego rynku oraz seminariów gospodarczych (między innymi: „Zrozumieć Azję. Indonezja, Japonia, Wietnam szanse i wyzwania dla przedsiębiorców” – 2022 r. , „Zrozumieć Chiny” – 2022 r. ,”Wejście na chiński rynek” – 2019 r.,  „Hongkong bramą do rynku chińskiego”- 2018 r.), przybliżając przedsiębiorcom kulturę i uwarunkowania rynku, a także dofinansowanie misji gospodarczych do Chin jako wsparcie przedsięwzięcia strategicznego Samorządu Województwa Pomorskiego pn. „Pomorski Broker Eksportowy”, którego liderem jest Agencja Rozwoju Pomorza SA.

Ponadto województwo pomorskie jako pierwsze z polskich regionów posiada na terenie Chin biuro kontaktowe z siedzibą w Pekinie, które z sukcesem funkcjonuje od 2009 roku, wspierając współpracę naszego regionu z partnerami chińskimi.

Nowe możliwości współpracy

Wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą i rosyjska agresja na Ukrainę zobligowały członków Stowarzyszenia do refleksji nad dalszymi działaniami, a przede wszystkim do zintensyfikowania i poszukiwania nowych możliwości we współpracy gospodarczej, edukacyjnej, kulturalnej, czy turystycznej.

Te wyzwania skłoniły nas do refleksji nad zintensyfikowaniem i poszukiwaniem nowych możliwości we współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej czy też turystycznej. Szukamy tego potencjału na rynkach azjatyckich, zwłaszcza w regionie południowo wschodnim. To czas wyboru czyimi partnerami w Azji chcemy być.

– powiedział Marszałek Mieczysław Struk podczas grudniowego seminarium “Zrozumieć Azję”.

Czas na „Pomorskie w Azji”

W związku z tym, podjęto decyzję o rozszerzeniu obszaru działania stowarzyszenia na całą Azję. Stowarzyszenie będzie dążyło do inicjowania, promowania i rozwijania działalności  gospodarczej, kulturalnej, turystycznej oraz naukowej w różnych krajach Azji, a także do wspomagania organizacji i instytucji propagujących ideę współpracy polsko-azjatyckiej.

W najbliższych planach Stowarzyszenia na rok 2023 jest organizacja kolejnych seminariów gospodarczych z cyklu „Zrozumieć Azję”. Seminarium poświęcone Kazachstanowi i Uzbekistanowi odbędzie się 10 października, kolejne dotyczące Bangladeszu i Indii planowane jest na przełomie listopada i grudnia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.