BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/12/received_523235752867664.jpeg Czy warto inwestować w Japonii, Wietnamie, Indonezji?

Czy warto inwestować w Japonii, Wietnamie, Indonezji?

Fot. Archiwum DRG
12.12.2022
Magda Mądrzak
Magda
Mądrzak
12.12.2022

8 grudnia 2022 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odbyło się kolejne z cyklu seminarium poświęcone rynkom Azji. Celem spotkania było przedstawienie potencjału rynków: Indonezji, Japonii i Wietnamu. Rozmawiano o dotychczasowych kontaktach oraz możliwościach zaistnienia na rynkach Azji Południo-Wschodniej, inwestycjach japońskich na Pomorzu oraz ofercie dla firm, dzięki projektom takim jak Pomorski Broker Eksportowy, czy też działalność Zagranicznych Biur Handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w tym uczestniczącym w seminarium Biurze w Dżakarcie.  

Atuty Kraju Kwitnącej Wiśni

Japonia to światowy lider technologiczny, trzecia pod względem PKB największa gospodarka świata, rynek 125 milionów konsumentów, ojczyzna takich gigantów jak Sony, Toyota, Toshiba, Kyocera wyznaczających trendy na rynku ICT.

Niestety, ten kraj mierzy się z wieloma wyzwaniami, takimi jak niska samowystarczalność żywieniowa, energetyczna, problemy starzejącego społeczeństwa.  To rynek trudny dla polskiego eksportera z uwagi na wyjątkowo silną konkurencję, nieufność do nowych produktów, odmienną mentalność. Z pewnością jednak popytem na japońskim rynku cieszyć się mogą wysokiej klasy artykuły rolno-spożywcze, kosmetyki, tekstylia, zabawki, gry komputerowe, łodzie i jachty motorowe.

Lokalizacja, infrastruktura, potencjał ludzki, rozległe sieci SSC (centra usług wspólnych) to główne czynniki, które przyciągają inwestorów z Japonii. Obecnie  356 podmiotów japońskich w Polsce zatrudnia ok. 40 tysięcy pracowników, a inwestorzy z Kraju Kwitnącej Wiśni darzą zaufaniem również Pomorze, co potwierdza obecność u nas czołowych  japońskich firm takich jak Ricoh, Fujifilm, Nippon Seiki i ONE.

Podczas debaty obecni byli przedstawiciele firmy Fujifilm, którzy przybliżyli profil firmy oraz relacje biznesowe z japońskimi przełożonymi oraz pomogli zrozumieć, dlaczego Japończycy inwestują na Pomorzu.

Z pewnością jest wiele płaszczyzn współpracy i doświadczeń, z których możemy wzajemnie skorzystać. Okazją do zaprezentowania Japończykom atutów polskiej i pomorskiej gospodarki oraz kultury może być także udział w Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace, o czym przekonywała Eliza Klonowska-Siwak, menedżer projektu EXPO 2025 Osaka.

Dlaczego warto inwestować na rynkach Azji Południowo-Wschodniej?

Azja Południowo-Wschodnia to region bardzo perspektywiczny. Według prognoz długoterminowych rola tego obszaru będzie znacząco wzrastać, zwłaszcza gospodarczo. Przewiduje się, że Indonezja będzie czwartą największą  gospodarką świata, po Chinach, Indiach i USA. Według PwC do połowy XXI wieku Pakistan, Malezja, Filipiny i Wietnam pod względem PKB wg. parytetu siły nabywczej prześcigną  m.in. Polskę, Austrię i Hiszpanię. Rynek wietnamski został uznany, jako jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych na świecie dla rozwoju polskiej gospodarki (obok Algierii, Indii, Iranu oraz Meksyku).

-Strategiczne położenie naszego województwa nad Bałtykiem oraz rozwinięty sektor morski stanowią wielką szansę  dla podmiotów z województwa pomorskiego chcących zaistnieć na rynkach ASEAN – mówił Tomasz Łukaszuk, były Ambasador RP w Indonezji i Indiach.

ASEAN, czyli Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej tworzy 10 państw – Indonezja, Filipiny, Malezja, Tajlandia, Wietnam, Singapur, Kambodża, Brunei, Laos, Mjanma. To  chłonny rynek 630 mln konsumentów wytwarzających dobra i usługi o wartości sześciu i pół biliona dolarów.  Dynamiczny wzrost gospodarczy w tym regionie, postęp społeczny i rozwój kulturowy stanowią istotną przeciwwagę dla rosnącej pozycji Chin i Indii zarówno w regionie, jak i w gospodarce światowej. Niestety ten potencjał wciąż pozostaje niedoceniony przez europejskich przedsiębiorców.

Warto również wspomnieć o podpisanym w listopadzie 2020 roku przez 15 krajów Azji i Pacyfiku porozumieniu o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym (RCEP), którego założeniem jest utworzenie największej na świecie pod względem wartości PKB strefy wolnego handlu, która obejmie 2 mld osób (ok. 30 proc. światowej populacji).

 Ambasador kilkukrotnie podkreślał, że poparcie procesu umiędzynarodowienia gospodarki przez samorząd regionalny występujące obok wsparcia z poziomu centralnego jest dobrze odbierane przez azjatyckich partnerów.

Obecnie Indonezja jest siedzibą 2 decacornów, czyli startupów wartych powyżej 10 miliardów dolarów, 10 unicornów – startupów wycenianych na ponad miliard dolarów oraz 19 millionów MŚP, które weszły do ekosystemu gospodarki cyfrowej. W roku 2022 kraj ten przewodniczy  grupie G-20 pod hasłem Recover Together, Recover Stronger zachęcając do wspólnych wysiłków na rzecz odbudowy światowej gospodarki oraz zrównoważonego rozwoju.

Czy Wietnam jest w stanie balansować wpływy mocarstw?

O problemach w relacjach Wietnamu z USA i Chinami mówiła prof. dr hab. Małgorzata Pietrasiak z Uniwersytetu Łódzkiego. Wietnam z jednej strony musi uwzględniać Chiny w kontekście swoich relacji regionalnych, z drugiej strony dzięki relacjom ze Stanami Zjednoczonymi stara się zbalansować wpływy Chin.

Profesor Pietrasiak podsumowała tę kwestię:

– Na dobrą ocenę USA składa się zła ocena Chin, ale Hanoi nie dołączyło do żadnego bloku równowagi sił przeciwko Chinom. Zamiast tego zastosowało strategię „miękkiego równoważenia” na Morzu Południowochińskim, starając się zinternacjonalizować tę kwestię za pośrednictwem ASEAN i wprowadzając mocarstwa nieuwzględnione. Jednocześnie Wietnam pozostawia otwarte drzwi do dwustronnego porozumienia z Pekinem.

Polska ma duże atuty we współpracy z Wietnamem, z których niestety nie korzystamy. Czas to zmienić.

Jeśli chcemy współpracować z krajami azjatyckimi musimy poznać ich specyfikę wynikającą z historii, tradycji, kultury. Niewątpliwie istnieje wiele barier, ale szacunek do wielokulturowości,  umiejętność budowania konsensusów, a przede wszystkim cierpliwość z pewnością pomogą w budowaniu dobrych relacji i partnerstw biznesowych.

Pierwsze seminarium z tego cyklu odbyło się w maju. Zrozumieć Chiny. Seminarium nie tylko dla przedsiębiorców.

Materiały z seminarium:

08.12 program seminarium Zrozumieć Azję

Prezentacja: Centralne miejsce krajów ASEAN w regionie Azji i Pacyfiku – wymiar geopolityczny i gospodarczy – stan po pandemii COVID-19 Tomasz Łukaszuk

Wystąpienie otwierające seminarium „Zrozumieć Azję” przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka oraz wykład wprowadzający Tomasza Łukaszuka, byłego Ambasadora RP w Indonezji i Indiach.

Prezentacja: ZBH Dzakarta Zrozumiec Azje – Indonezja Jacek Kołomyjec, Cezary Filipek

Prezentacja: Specyfika japońskiego rynku oraz japońskiej kultury biznesowej Eliza Klonowska Siwak

Prezentacja: Współczesny Wietnam – polityka i gospodarka_prof. dr hab. Małgorzata Pietrasiak

Debata na temat rynków azjatyckich z prelegentami, przedstawicielem Agencji Rozwoju Pomorza oraz przedstawicielami firmy FUJIFILM.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.