Do tworzenia środowiska i warunków do rozwoju gospodarki potrzeba długofalowych działań. Aby region był atrakcyjny gospodarczo, wymaga nie tylko terenów inwestycyjnych, ale także odpowiednio wykwalifikowanej kadry oraz bardzo dobrej współpracy między instytucjami i firmami. Działania samorządu sprzyjają równowadze międzysektorowej, dlatego tak ważne jest, aby były transparentne i uwzględniały interesy nie tylko biznesu, ale także mieszkańców czy ekologów.
Pomorska Kolej Metropolitalna – konsultacje społeczne i nowy przystanek
W listopadzie zakończył się trzeci i ostatni etap konsultacji społecznych w sprawie II etapu rozwoju Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – PKM południe. Projekt zakłada budowę nowej linii kolejowej od przystanku Gdańsk Śródmieście, do południowych dzielnic Gdańska. Linia ma być powiązana z regionalną siecią kolejową województwa pomorskiego oraz zintegrowana z innymi środkami transportu.
Mieszkańcy województwa mogli zapoznać się z planami realizacji oraz przekazać swoje uwagi, z których duża część została wdrożona do projektu. Połączenie peryferyjnych części aglomeracji z centrum umożliwi szybki, tani i ekologiczny sposób podróżowania. Zwiększy też możliwości związane z podejmowaniem pracy czy dojazdami do szkół, czy na uczelnie zlokalizowane w metropolii.
W grudniu udostępniony został kolejny przystanek PKM – Gdańsk Firoga, powstający przy okazji elektryfikacji linii. Jest to na pewno duże ułatwienie dla osób pracujących w tzw. pomorskiej dolinie krzemowej, zlokalizowanej w tej części miasta. Zakończenie projektu, czyli elektryfikacja i dokończenie budowy drugiego peronu przystanku, zaplanowane jest na połowę bieżącego roku.
Więcej informacji o trwających i planowanych realizacjach na stronie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Pożyczki OZE dla przedsiębiorców
Wsparcie dla przedsiębiorców z zakresu efektywności energetycznej wznowił w tym roku Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Niskooprocentowaną pożyczkę mogą otrzymać inwestorzy chcący wybudować na terenie województwa pomorskiego instalacje wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii.
Ze względu na preferencyjne warunki uzyskania finansowania, pożyczka ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na jej popularność wpływa również obecny kryzys energetyczny oraz rosnące ceny energii elektrycznej.
Do tej pory w ramach projektu PFP udzielił prawie sto pożyczek na kwotę ponad 71 milionów złotych. Do wykorzystania w 2023 roku pozostaje jeszcze 37 milionów.
Szczegółowe informacje o tej i innych formach wsparcia dla przedsiębiorców znajdują się na stronie Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego
Przyciąganie i wzmacnianie inwestycji na Pomorzu
W ubiegłym roku Invest in Pomerania obchodziło 10-lecie działalności. W tym czasie zrealizowano ponad 170 projektów inwestycyjnych, dzięki którym powstało 22,5 tysiąca nowych miejsc pracy. Tylko w zeszłym roku obsłużono ponad 180 zapytań inwestorów, z czego 30 zakończyło się decyzjami o lokalizacji projektów na Pomorzu.
W ciągu ostatniej dekady region stał się znaczącym centrum gospodarczym południowego Bałtyku. Uznane firmy decydują się na inwestycje w województwie pomorskim, ze względu na ogromny potencjał regionu. Pomorskie to atrakcyjna nadmorska lokalizacja, dobra komunikacja, a także bliskość ośrodków akademickich czy otwartość kulturowa.
Powyższe czynniki są również istotne dla osób, które przyjeżdżają do Trójmiasta do pracy czy na studia. Dla nich dodatkowym atutem jest także fakt, że mogą podjąć zatrudnienie w takich firmach jak Bayer, Spam czy Amazon.
W ubiegłym roku Trójmiasto otrzymało nagrodę dla najdynamiczniej rozwijającego się miasta w Polsce na dziesiątej edycji gali CEE Business Services Summit & Awards. Aby jednak utrzymać wysoki poziom swoich usług, Invest in Pomerania musi śledzić globalne trendy. W związku z wyzwaniami, jakie niosą za sobą obecne kryzysy, zmieniają się też wymagania inwestorów. Jednym z nich jest to, żeby energia, z której korzystają firmy, pochodziła ze źródeł odnawialnych. Aby sprostać wymogom i pozostać konkurencyjnym, Invest poprosił o pomoc Bank Światowy w przygotowaniu strategii rozwoju na lata 2023-2027.
Więcej na stronie Invest in Pomerania oraz w naszym wywiadzie z prezesem Wojciechem Tyborowskim
Smart Progress – wsparcie innowacji, współpraca i pozyskiwanie kadr
Projekt Smart Progress przez dwa ostatnie lata wspierał organizacyjnie i merytorycznie działania związane z rozwojem technologicznym i innowacjami na Pomorzu. Celem projektu było zachęcanie do wzajemnej współpracy firm z uczelniami i samorządem. Taka współpraca jest silnym impulsem do rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP).
Smart Progress zapewnił firmom i instytucjom związanym z ISP wsparcie eksperckie, dostęp do wiedzy opartej o najnowsze dane gospodarcze, analizy i przewidywania trendów rynkowych. W ramach działań organizowane były spotkania i seminaria inspirujące w kierunku poszukiwania nowych specjalizacji, czy pozyskanie wykształconych kadr i młodych talentów.
Planowana jest kontynuacja projektu, pod nazwą Smart Green Progress. Nowa formuła zakłada szczególne wsparcie dla innowacji w obszarach zielonych technologii.
Szczegółowe materiały na temat projektu w prezentacji do pobrania.
Gospodarka morska – okrągłe rocznice oraz zacieśnienie współpracy
We wrześniu ubiegłego roku odbyło się IX Forum Korytarza Transportowego Bałtyk Adriatyk w Gdyni. W tym roku organizacja Forum zbiegła się z obchodami 10-lecia powstania organizatora wydarzenia – Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk – Adriatyk, a także 100-leciem portu Gdynia.
W ciągu ostatniej dekady Stowarzyszeniu udało się wypracować rozpoznawalną markę Forum. Wydarzenie co roku przyciąga coraz większą liczbę ekspertów, którzy analizują kwestie korytarza transportowego łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Adriatyckim. Doceniają to szczególnie regiony usytuowane wzdłuż korytarza, ponieważ szlak ten jest dla nich dodatkowym impulsem rozwojowym. Spotkania w czasie Forum pomagają również budować współpracę między osobami i instytucjami związanymi z gospodarką morską.
Potencjał spotkań ze specjalistami bezpośrednio zaangażowanymi w realizację celów Stowarzyszenia dostrzegła też Anne Jensen – koordynatorka Korytarza z ramienia Komisji Europejskiej, która po wizycie na Forum w Gdyni, poprosiła o włączanie jej w proces organizacji kolejnych spotkań członków Stowarzyszenia, co zacieśniło wzajemne relacje.
Więcej o Forum oraz o działaniach Stowarzyszenia tutaj
Pomorska Platforma Offshore – hub edukacyjno-treningowy i rozwój kadr
W 2022 roku samorząd sfinalizował działania związane z powołaniem Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Centrum ma być hubem edukacyjno-treningowym, w którym spotykają się instytucje odpowiadające za edukację, szkolenia, trening, certyfikację, miejscem dialogu z branżą wiatrową oraz podmiotami uczestniczącymi w łańcuchu dostaw.
Z kolei w tym roku planowana jest pierwsza edycja Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND, przeznaczonych dla młodzieży ze szkół średnich. Jest to jedna z inicjatyw Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku, której celem jest zwiększenie udziału pomorskich i polskich firm w procesie budowy morskich farm wiatrowych oraz przygotowanie wykwalifikowanych kadr do pracy w tym sektorze. W targach wezmą udział dziesiątki firm z kraju i z zagranicy. Swoją ofertę zaprezentują także uczelnie wyższe.
Więcej o EDU OFFSHORE WIND oraz o Pomorskim Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej
Rok 2022 był dla samorządu województwa rokiem wyzwań, z uwagi na wychodzenie z pandemicznych trudności, czy wybuch wojny w Ukrainie. Jednak pomimo wyjątkowych aspektów oddziałujących na środowisko gospodarcze Pomorza, samorząd realizuje plany mając przed sobą długofalową wizję wzrostu, na których czele stoi współpraca i zrównoważony rozwój.