W 2017 roku w ramach międzynarodowego projektu EMMA Extension (program INTERREG Region Morza Bałtyckiego), którego celem było zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobą transport morski i śródlądowy, z Portu Gdańsk wyruszył ponad 70-metrowy zestaw rzeczny złożony z pchacza oraz barki załadowanej 20 kontenerami. Rejs trwał 9 dni, w ciągu których pokonano 450-kilometrowy odcinek Wisły przez Tczew, Grudziądz, Bydgoszcz, Solec Kujawski, Toruń, Włocławek, Płock, Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin z metą w Warszawie.
Rejs miał promować żeglugę śródlądową jako transport ekologiczny i najbardziej ekonomiczny oraz udowodnić, że możliwość przemieszczania towarów drogą wodną z portów morskich w Gdańsku i Gdyni do centrum kraju jest możliwa, choć duża degradacja szlaku żeglugowego na obszarze Mazowsza pokazała istniejące ograniczenia. Niemniej sprawne pokonanie odcinka Dolnej Wisły pokazało, że ta część rzeki ma duży potencjał i to pomimo braku większych inwestycji.
W kwietniu 2021 roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zorganizował z kolei rejs promocyjny, w trakcie którego Wisłą przewieziono towary. Firmą z regionu, która zainteresowała się możliwością przewiezienia swoich towarów drogą wodną, i do której trafił transport, były Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Kalkulacje kosztów przewozu wskazały na jego wysoką konkurencyjność. TZMO zadeklarowały udział w pilotażowym rejsie, także w relacji eksportowej (do Gdańska).