Wodór i technologie z nim związane są obecnie w centrum uwagi gospodarek na całym świecie. Polska jako trzeci producent wodoru w Europie i piąty na świecie ma szansę na zdobycie dominującej pozycji na rynku globalnym w obszarze technologii wodorowych. Pomorskie ma w tym swój udział.
Wodór na Pomorzu
Dziś wodór postrzegany jest jako przyszłość energetyki. Wysokie oczekiwania odnośnie technologii wodorowych wynikają z jego procesu produkcyjnego, który może być realizowany bez emisji CO2 i innych szkodliwych substancji do środowiska.
Wodór to także szansa na rozwój i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej pomorskich podmiotów. To tu zawiązała się Pomorska Dolina Wodorowa, jedna z pięciu w kraju, skupiająca lokalne podmioty działające w obszarze technologii wodorowych.
Na rzecz rozwoju technologii wodorowych działają też pomorskie firmy. Grupa Lotos, będąca częścią PKN Orlen, jest jednym z największych polskich producentów wodoru. Zaś gdański Sescom S.A. posiada aż trzy patenty w obszarze technologii wodorowych.
Gdański Lotos aktywnie pracuje m.in. nad uruchomieniem sprzedaży wodoru o bardzo wysokiej czystości w ramach projektu PURE H2. Spółka technologiczna Sescom S.A. ma już trzy patenty dotyczące technologii wodorowych i składa wnioski o kolejne. Wymienieni wyżej pomorscy liderzy w zakresie wodoru podpisali też wspólny list intencyjny, zakładając budowę systemu złożonego m.in. z parku elektrolizerów o mocy 100 MW, magazynów wodoru czy ogniw paliwowych, zapewniających zielony zeroemisyjny wodór na potrzeby rafineryjne.
Mapa rozwoju rynku i technologii
Jak widać, pomorskie i reszta kraju ma już pierwsze sukcesy w zakresie rozwoju technologii wodorowych. Dlatego warto dołożyć starań, aby dotychczasowy potencjał przekuć w realny sukces gospodarczy, a produkcja wodoru w Polsce odbywała się nie tylko na potrzeby własne danych podmiotów ale również dla szerokiego grona odbiorców krajowych i zagranicznych.
Jak tego dokonać? Z pewnością jednym z czynników jest wiedza i śledzenie najnowszych trendów.
Zapraszamy do zapoznania się z tzw. mapą rozwoju rynku i technologii (BTR – ang. Business Technology Roadmap) dla obszaru technologii wodorowych. Jej celem jest określenie nisz technologicznych w obszarze wodoru.
Raport zawiera:
– wieloaspektową analizę technologii wodorowych na świecie,
– analizę technologii wodorowych w Polsce,
– opis scenariuszy rozwoju rozwiązań wodorowych w perspektywie 8 lat
– mapę BTR (Business Technology Roadmap).
Ekspertyza tematyczna została sporządzona w ramach projektu pozakonkursowego Monitoring Krajowej Inteligentnej Specjalizacji, realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Raport do pobrania: BTR_Technologie-wodorowe