BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/stanbu.png TURCJA – na styku dwóch kontynentów. Zapraszamy na seminarium gospodarcze!

TURCJA - na styku dwóch kontynentów. Zapraszamy na seminarium gospodarcze!

16.05.2024
Monika Zdroik
Monika
Zdroik
16.05.2024

Chcesz nawiązać nowe kontakty biznesowe? Zajmujesz się obsługą inwestorów? Chcesz zbudować dobrze działający zespół wielokulturowy? A może chcesz lepiej zrozumieć, zaakceptować i zaspokoić potrzeby kulturowe swoich pracowników? Stowarzyszenie "Pomorskie w Azji" zaprasza na kolejne seminarium gospodarcze, które tym razem będzie poświęcone Turcji. Weź udział w spotkaniu przybliżającym kulturę, relacje i uwarunkowania panujące w Turcji.

Turcja to kraj prawie 3 razy większy od Polski

Turcja leży na styku dwóch kontynentów – Europy i Azji. Część europejska stanowi 3% powierzchni kraju, a pozostałe 97% zajmuje półwysep Azji Mniejszej. To kraj o niezwykłym położeniu geograficznym, bo otaczają go aż cztery morza! Morze Czarne, Morze Egejskie, Morze Śródziemne i Morze Marmara. Turcja graniczy w Europie z Bułgarią i Grecją, natomiast w Azji z Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem, Armenią i Gruzją. Kraj jest zamieszkiwany przez blisko 85 milionów mieszkańców. Trzy największe miasta w Turcji to Stambuł, Ankara (stolica kraju) oraz Izmir. W samym Stambule mieszka ponad 15 mln osób. Dla porównania, największe miasto w Polsce – Warszawę zamieszkuje 1,86 mln osób. Natomiast w 2023 roku, w stolicy województwa pomorskiego, Gdańsku, mieszkało 486 345 osób, co uplasowało go 6. lokacie w rankingu polskich miast z największa liczbą mieszkańców.

Zrozumieć Turcję

Samorząd Województwa Pomorskiego wraz z partnerskimi miastami Gdańskiem, Gdynią i Sopotem zapraszają na seminarium gospodarcze „ZROZUMIEĆ TURCJĘ. Szanse i wyzwania”. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2024 r. w godz. 10:00- 15:00 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w sali „Polskie Niebo”.

  • Jesteś przedsiębiorcą / studentem / pracownikiem naukowym?
  • Interesujesz się rynkiem tureckim?
  • Chcesz nawiązać nowe kontakty biznesowe?
  • Jesteś odpowiedzialny za przyciąganie i obsługę inwestorów?
  • Chcesz podjąć współpracę z przedsiębiorcami z Turcji?
  • Chcesz zbudować dobrze działający zespół wielokulturowy?
  • Chcesz lepiej zrozumieć, zaakceptować i zaspokoić potrzeby kulturowe swoich pracowników?
  • Pracujesz lub szukasz pracy w międzynarodowym środowisku i chcesz lepiej zrozumieć swoich współpracowników?

Zapraszamy na seminarium gospodarcze „Zrozumieć Turcję”

Poznaj, zrozum, porozmawiaj, nawiąż kontakty biznesowe.

To już kolejne z cyklu organizowanych przez Stowarzyszenie „Pomorskie w Azji” seminarium gospodarcze. Tym razem bliżej przyjrzymy się i porozmawiamy o Turcji, wyjątkowym kraju położonym na styku dwóch kontynentów.

Będzie to nie tylko szansa na zdobycie lub pogłębienie swojej wiedzy, ale też okazja do nawiązania nowych kontaktów i rozmów w gronie doświadczonych ekspertów, co może się przyczynić do rozwoju kariery zawodowej lub rozszerzenia planów ekspansji pomorskich przedsiębiorców na nowy rynek.

Jakie tematy poruszymy?

Porozmawiamy o poszukiwaniu nowych formuł współpracy pomiędzy Polską a Turcją, a także o tym co robić a czego nie, by odnieść sukces w Turcji. Dowiemy się jak poprawnie budować relacje we współpracy biznesowej, a także jakie są kluczowe wyzwania prawne w biznesie z Turcją. Praktyczne podpowiedzi dla polskich przedsiębiorców, prosto z Turcji przekaże nam Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Stambule. O swojej działalności i ofercie opowiedzą nam także przedstawiciele Polsko – Tureckiej Izby Gospodarczej oraz Stowarzyszenia Kultury i Współpracy Polsko – Tureckiej TURKPOL.

Spotkanie zakończymy debatą „Turcja – Polska, Polska – Turcja” w której poruszymy tematy doświadczeń związanych ze współpracą między naszymi krajami, zarówno z perspektywy firm jak i uczelni wyższych.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na końcu artykułu (do pobrania).

Poznaj, zrozum, nawiąż nowe kontakty biznesowe!

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

ZAREJESTRUJ SIĘ!

 

Prelegenci

 

Karol Wasilewski

Analityk w 4CF The Futures Literacy Company i współzałożyciel Instytutu Badań nad Turcją. Autor książki „Sen o potędze – neoosmanizm w polityce zagranicznej Republiki Turcji”(2023) i „Turecki sen o Europie. Tożsamość zachodnia i jej wpływ na politykę zagraniczną Republiki Turcji” (2015). Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji, absolwent turkologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2016-2022 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, gdzie pełnił funkcję analityka ds. Turcji, kierownika programu Bliski Wschód i Afryka i redaktora prowadzącego Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej (tomy 2016-2019). Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z przyszłością porządku i bezpieczeństwa międzynarodowego, nowymi tendencjami w stosunkach międzynarodowych i analizą polityki zagranicznej. Ekspert Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Temat wystąpienia: „Polska i Turcja w świecie niepewności – w poszukiwaniu nowych formuł współpracy”

Marcelina Szumer-Brysz

Dziennikarka i reporterka współpracująca z „Tygodnikiem Powszechnym” i działem zagranicznym „Gazety Wyborczej”, a wcześniej z „Przekrojem”. Jej teksty ukazywały się również poza Polską, m.in. na łamach „Le Figaro”, „Die Welt” i kilku tureckich pism. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez cztery lata mieszkała i pracowała w Izmirze, dziś dzieli życie między Polskę a Turcję. Autorka książek reporterskich „Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji”  „Izmir. Miasto giaurów” oraz  wydanej właśnie „Turcja. Na wschód od Zachodu”. Laureatka Nagrody Specjalnej Identitas 2020 oraz zdobywczyni Kryształowej Karty Polskiego Reportażu – Nagrody Publiczności za Izmir. Prowadzi spotkania, warsztaty i wykłady poświęcone Turcji i kulturze tureckiej m.in dla Uniwersytetu Otwartego przy Uniwersytecie Warszawskim, Lubelskiego Festiwalu Reportażu, bibliotek i prywatnych firm.

Temat wystąpienia: „Biznes na wschód od zachodu. Życie i praca w Turcji – co robić a czego nie, by odnieść sukces w Turcji”

Joanna Pietrzak Sargin

Turkolog, związana z Turcją od 2001r. Współpracująca z firmami z sektora usług turystycznych, bankowych, logistycznych i szkoleniowych. Ekspert w dziale prasowo-kulturalno-politycznym w Ambasadzie RP w Ankarze w latach 2008-2010. Pierwsza kobieta-tłumacz w klubie sportowym w Turcji (Trabzonspor). Wprowadziła i kierowała polską marką CCC na rynek turecki. Po ponad 15 latach spędzonych w Turcji od 2017 r. mieszka w Polsce, dzieląc się wiedzą z organizacjami planującymi ekspansję na rynek turecki. Tłumacz, konsultant oraz dydaktyk. Naukowo zainteresowana tworzeniem się struktur społeczeństwa obywatelskiego oraz biznesowym uwikłaniem zgromadzeń religijnych w Turcji.

Temat wystąpienia: „Budowanie relacji we współpracy biznesowej z Turkami”

Karolina Pruchniewicz

Prawnik, specjalistka w zakresie prawa międzynarodowego, prawa migracyjnego oraz prawa produktowego, od 2020 r. związana z Kancelarią Prawną RPMS Staniszewski & Wspólnicy, w której skupia się na zagadnieniach związanych z problematyką transgraniczną.  Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wydziale Prawa i Tłumaczeń Uniwersytetu w Salamance (Hiszpania). Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2009 r. m.in. w administracji samorządowej, organizacjach pozarządowych, start’upie w Berlinie, konsulatach Republiki Peru i RP, Ambasadzie RP w Rzymie i międzynarodowych kancelariach we Włoszech i w Polsce. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sprawach transgranicznych, w wielu krajach. Wpisana na listy prawników Ambasady RP w Rzymie oraz ambasad Hiszpanii i Włoch w Warszawie. Na stałe współpracuje z kancelariami prawnymi w Republice Tureckiej, reprezentując polskich klientów.

Temat wystąpienia „Kluczowe wyzwania prawne w biznesie z Turcją: Praktyczne wskazówki, czyli co trzeba wiedzieć?”

Joanna Snopek Berbercioğlu

Kierownik Zagranicznego Biura PAIH w Stambule. Absolwentka Wydziału Ekonomicznego na Uniwersytecie Gdańskim. Posiada 12-letnie doświadczenie w commercial i residential real estate, zdobyte w międzynarodowych firmach deweloperskich oraz sektorowych NGO. Karierę rozpoczynała w dziale marketingu międzynarodowego dewelopera centrów handlowych. Na przestrzeni lat zdobywała szlify w zakresie leasingu, pozyskiwania i prowadzenia relacji z klientami międzynarodowymi oraz przygotowania inwestycji w irlandzkich, węgierskich i izraelskich spółkach. Doradza polskim firmom w działaniu na rynku tureckim, aktywnie analizując potencjał biznesowy oraz środowisko konkurencyjne ze szczególnym naciskiem na wpływ czynników kulturowych na prowadzenie relacji biznesowych i preferencje konsumentów.

Jakub Küpçü

Od początku swojej kariery zawodowej pomaga łączyć i wzmacniać relacje gospodarcze Polski i Turcji w regionie. Posiadanie podwójnego obywatelstwa (polskiego i tureckiego) oraz umiejętności dwujęzyczne pozwalają mu lepiej rozumieć i spełniać potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców z obu krajów. Posiada ponad 9-letnie doświadczenie zawodowe w międzynarodowym, szybko zmieniającym się środowisku, pracując zarówno dla sektora publicznego, prywatnych firm butikowych, jak i dużych korporacji z szerokiego zakresu sektorów, takich jak przetwórstwo spożywcze i energia odnawialna. Jego zainteresowania koncentrują się na rozwoju więzi gospodarczych między UE a Turcją, ze szczególnym uwzględnieniem przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych, unii celnej i bezpieczeństwa energetycznego. Jest autorem licznych artykułów i artykułów, w tym rozprawy doktorskiej na temat spraw dyplomatycznych UE-Turcja.

Mehmet Gökturk İplikcioğlu

Prezes założyciel TURKPOL, międzynarodowy inwestor, doświadczony dyrektor zarządzający i ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Założyciel UNICEDU, jednej z pierwszych firm założonych w Europie w międzynarodowym sektorze szkolnictwa wyższego, oraz UNIVERNA, globalnej firmy konsultingowej z siedzibą w Londynie. Jest laureatem nagrody NET 24, najbardziej prestiżowej nagrody w międzynarodowym sektorze edukacji w regionie, w latach 2020-2021-2022-2023. UNICEDU i UNIVERNA reprezentują ponad 200 uczelni na całym świecie, w tym uczelnie państwowe i prywatne w Polsce. Jest również partnerem-założycielem polskiej firmy TEOMAN Corp, która świadczy usługi w przemyśle obronnym między Polską a Turcją. TEOMAN Corp reprezentuje wiele firm, takich jak Sarsilmaz Defense Industry, jeden z największych tureckich producentów broni, Koyuncu Defense Industry, który produkuje dla firm takich jak Baykar i Roketsan oraz BMS Defense Techology, jeden z ważnych tureckich producentów dronów.

Temat wystąpienia „Wpływ organizacji pozarządowych na międzynarodowe relacje biznesowe: na przykładzie Stowarzyszenia TURKPOL”

Tunç Meriç

Prezes TURKPOL, platformy wspierającej współpracę turecko-polską w obszarach takich jak e-sport, kultura i edukacja. Doświadczony profesjonalista z ponad 7-letnim doświadczeniem przywódczym, obecnie pełniącym funkcję dyrektora zarządzającego i właściciela Team Knocknock, agencji transformacji cyfrowej specjalizującej się w rozwiązaniach programowych, marketingu i partnerstwach startupowych. Jest pasjonatem rozwoju społeczności i projektów unijnych, a jego podstawowe kompetencje obejmują zarządzanie projektami, przedsiębiorczość i marketing cyfrowy. Koncentrując się na tworzeniu innowacyjnych pomysłów biznesowych i wyznaczaniu trendów, jest siłą napędową w sferze kultury, szczególnie w swojej roli Marketing Managera Międzynarodowych Festiwali, gdzie jest odpowiedzialny za cyfrową interakcję festiwalu, znajdowanie potencjalnych partnerów i krajów.

 

Patronat medialny

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.