Zapraszamy do składania wniosków na akredytację Ośrodków Innowacji! Jest to doskonała okazja dla wielu podmiotów, które pragną rozwijać i wspierać innowacyjne przedsięwzięcia w Polsce. Dołącz do elitarnego grona Ośrodków Innowacji i pomóż kształtować przyszłość przemysłu w naszym województwie!
Czym są Ośrodki Innowacji?
Ośrodki Innowacji to miejsca, gdzie spotykają się badacze, startupy, firmy i inwestorzy, aby przekształcać pomysły i technologie w innowacyjne produkty. Dzięki kompleksowym usługom, takim jak doradztwo innowacyjne, brokering technologiczny czy inkubacja startupów, Ośrodki Innowacji pomagają przedsiębiorstwom sprostać wyzwaniom cyfrowym, środowiskowym i technologicznym, zwiększając ich konkurencyjność.
Cele Systemu Akredytacji
System akredytacji Ośrodków Innowacji ma na celu:
- Specjalizacja OI: Pogłębianie funkcjonalnych i tematycznych specjalizacji.
- Stabilność i jakość: Zwiększenie zdolności OI do świadczenia wysokiej jakości usług.
- Proaktywność: Promowanie proaktywnej postawy w działalności OI.
- Strategiczny rozwój: Zachęcanie do długoterminowego planowania rozwoju i oferty usługowej.
- Współpraca: Wspieranie sieciowania i współpracy między OI.
- Dostęp do usług: Zapewnienie przedsiębiorcom dostępu do wysokiej jakości usług proinnowacyjnych.
Rodzaje Akredytacji: Nowy model akredytacji oferuje dwa rodzaje akredytacji: indywidualną i konsorcjalną.
- Akredytacja indywidualna: Ocena zdolności podmiotów do świadczenia określonych typów usług, takich jak:
- Inkubacja/Akceleracja
- Doradztwo innowacyjne
- Brokering w obszarze innowacji
- Udostępnianie infrastruktury
- Transfer technologii z nauki do biznesu
- Działalność wdrożeniowa
- Akredytacja konsorcjalna: Weryfikacja zdolności konsorcjum do świadczenia kompleksowych usług w określonych obszarach tematycznych:
- Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw
- Zielona transformacja przedsiębiorstw
- Technologiczna transformacja przedsiębiorstw
Dla kogo?
Nowy model zakłada odejście od dotychczasowego procesu weryfikacji ośrodków innowacji. Katalog podmiotów, które mogą ubiegać się o akredytację nie wymienia wprost typów ośrodków innowacji zaproszonych do udziału w konkursie. Ministerstwo stawia bowiem na weryfikację przedmiotową. Oznacza to, że konkurs jest skierowany do podmiotów, które ocenia się biorąc pod uwagę ich specjalizację funkcyjną – patrząc przez pryzmat świadczenia określonego rodzaju usług oraz specjalizację tematyczną, która weryfikuje zgodność z krajowymi inteligentnymi specjalizacjami. Dzięki temu podejściu, akredytację może uzyskać każdy podmiot lub konsorcjum podmiotów, które spełnia warunki udziału i kryteria wymienione wprost w dokumentacji konkursowej.
Finansowanie
System akredytacji OI stanowi kluczowy element wsparcia rozwoju ośrodków, finansowanego ze środków UE w latach 2021-2027 w ramach celu 1 Polityki Spójności: Bardziej inteligentna Europa. Akredytowane podmioty będą mogły realizować usługi finansowane zarówno ze środków krajowych, jak i regionalnych programów operacyjnych.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o akredytację indywidualną Ośrodków Innowacji wniosek wraz z załącznikami jest wypełniany i składany za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Wniosków a obecny nabór trwa od 1 do 31 lipca br.
Szczegółowe informacje na temat procesu aplikacyjnego, wymaganych dokumentów oraz kryteriów oceny znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Artykuł przygotowany na podstawie informacji zawartych na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii na temat ośrodków innowacji i akredytacji indywidualnej.