Święto Miast i Regionów w Brukseli odbyło się po raz 21. Uczestnicy z całej Europy wzięli udział w intensywnych i inspirujących warsztatach, panelach, prezentacjach regionów i wielu innych wydarzeniach towarzyszących. Województwo Pomorskie znalazło się wśród 30 finalistów prestiżowej nagrody REGIOSTARS 2023 wybranych spośród 228 aplikacji.
Regiony i miasta mają istotną rolę w opracowywaniu większości polityk UE, stąd tak ważny jest ich głos i możliwość otwartej debaty.
Wyzwania miast i regionów
Europejski Tydzień Miast i Regionów rozpoczęła sesja otwierająca w Parlamencie Europejskim. Formuła interaktywnej debaty między prelegentami wysokiego szczebla, członkami Europejskiego Komitetu Regionów, władzami lokalnymi i regionalnymi oraz innymi uczestnikami z regionów, umożliwiła dialog wokół wyzwań stojących przed miastami i regionami z całej Europy. Reprezentanci regionów w krótkich przemówieniach poruszali najbardziej trapiące ich problemy, podnosząc również kwestie oczekiwań i potrzeb względem aktualizacji europejskich polityk, czy przyszłości Europy i Ukrainy.
Vasco Alves Cordeiro, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów w przejmującym przemówieniu podnosił wagę i rolę dbania o wspólne europejskie wartości i korzyści płynące z troski o spójność.
Najważniejszymi kwestiami podczas debaty były:
- zmiany klimatyczne,
- klęski żywiołowe i koszty ponoszone przez samorządy w związku z naprawą zniszczeń,
- współegzystowanie w obliczu wyzwań terrorystycznych,
- konieczność modyfikacji traktatów,
- dystrybucja środków unijnych,
- wyludnianie się Europy i migracje ludności,
- racjonalizacja interwencji funduszy europejskich,
- uproszczenia architektury funduszy europejskich,
- bezpieczeństwo energetyczne,
- mieszkalnictwo,
- gospodarka obiegu zamkniętego,
- integracja i spójność regionalna.
Uczestnicy Tygodnia Miast i Regionów mieli również możliwość zwiedzić Parlament Europejski i Parlamentarium.
Pomorskie wśród finalistów REGIOSTARS
REGIOSTARS to konkurs organizowany corocznie przez Dyrekcję Generalną ds. polityki regionalnej od 2008 roku. To europejski znak doskonałości dla projektów finansowanych przez Unię Europejską.
W tegorocznej edycji regiony konkurowały w 6 kategoriach:
- Kategoria 1: Konkurencyjna i inteligentna Europa
- Kategoria 2: Zielona Europa
- Kategoria 3: Połączona Europa
- Kategoria 4: Społeczna i inkluzywna Europa
- Kategoria 5: Europa bliższa obywatelom
- Kategoria 6: Temat roku – Europejski rok umiejętności 2023
Jury REGIOSTARS oceniło rekordową liczbę zgłoszeń, aż 228 i wybrało 30 finalistów, którzy spotkali się na ostatnim etapie oceny, podczas Tygodnia Miast i Regionów, gdzie finaliści zaprezentowali swoje projekty przed publicznością i jury.
Bartosz Kozicki, reprezentant województwa pomorskiego prezentował zgłoszony projekt, który realizowany był w ramach przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci szkół zawodowych w regionie”. Celem projektu było kompleksowe wsparcie szkolnictwa zawodowego na potrzeby pracodawców. Samorząd województwa wraz z powiatami zbudował model wsparcia doradztwa zawodowego oparty na wspólnych działaniach regionalnych i powiatowych konsultantów, doradców zawodowych, zwiększając szanse uczniów szkół zawodowych na odniesienie sukcesu na rynku pracy.
Publiczność wydarzenia będzie miała okazję zagłosować na swojego ulubionego finalistę i tym samym wytypować laureata nagrody publiczności. Publiczne głosowanie trwa do 14 listopada. Na swoich trzech ulubionych finalistów można głosować na platformie konkursowej REGIOSTARS. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii REGIOSTARS w Ostrawie w Czechach w dniu 16 listopada 2023 roku.
Organizatorami Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast jest Europejski Komitet Regionów oraz Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Partnerami z całej Europy są regiony i miasta, przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, stowarzyszenia międzynarodowe lub organizacje akademickie.