TALENTY I RYNEK PRACY
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/12/Projekt-bez-tytulu-21.jpg „Różni i Równi” – już w styczniu rusza kolejna edycja kampanii antydyskryminacyjnej „Kultura Szacunku”

„Różni i Równi” – już w styczniu rusza kolejna edycja kampanii antydyskryminacyjnej „Kultura Szacunku”

FOT.CANVA
13.12.2022
Ewelina  Grochocka
Ewelina
Grochocka
AUTOR
Ewelina  Grochocka
Ewelina
Grochocka
13.12.2022

„Różni i Równi” to motto kolejnego etapu kampanii antydyskryminacyjnej zainicjowanej przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Jej celem jest zwiększenie wiedzy na temat równości i równego traktowania oraz propagowanie atmosfery zrozumienia, szacunku i empatii.

Trzy uczelnie we wspólnych działaniach

„Nikt nie rodzi się nienawidząc drugiego człowieka z powodu koloru jego skóry, pochodzenia lub wyznania- mówił Nelson Mandela. Ludzie muszą nauczyć się nienawidzić, a skoro są w stanie to zrobić, to są również w stanie nauczyć się kochać, ponieważ miłość jest bliższa ludzkiemu sercu niż jej przeciwność”.

Różnimy się kolorem skóry, religią, płcią, poglądami. Dorastamy w różnych środowiskach, ale żyjemy obok siebie, jeździmy tymi samymi tramwajami, chodzimy do jednego lekarza, śmiejemy się na tych samych filmach. A jednak często nie rozumiemy swoich potrzeb i z niechęcią spoglądamy na  sąsiada.

Aby podnieść świadomość różnorodności naszego społeczeństwa i otworzyć się na dialog Gdański Uniwersytet Medyczny we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Gdańską, tworzącymi Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita (FarU) oraz władzami samorządowymi – Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Urzędem Miasta Gdańsk  zaangażowały studentów oraz wykładowców i pracowników administracji uczelni do wspólnej akcji.

Co znajdzie się  w programie?

  • szkolenia w zakresie kreowania warunków sprzyjających równości oraz przygotowania instytucjonalnej polityki równościowej,
  • seria eksperckich artykułów w „Gazecie GUMed” i innych mediach uczelni partnerskich FarU,
  • webinaria,
  • wywiady i ankiety wśród pracowników oraz studentów uczelni, wydarzenia tematyczne, panele dyskusyjne (studencki i ekspercki),
  • konferencja na temat dobrych praktyk stosowanych w polskich uczelniach,
  • Dzień Różnorodności.

Akcja, która obejmie 43 600 studentów oraz kilka tysięcy pracowników jest kontynuacją rozpoczętej w październiku 2020 r.  kampanii „Kultura Szacunku – Culture of Respect”.

 – Wewnętrzne potrzeby społeczności akademickiej GUMed oraz wydarzenia i zmiany obserwowane w przestrzeni publicznej, zarówno w naszym kraju, jak i poza granicami Polski, skłoniły nas do zainicjowania w październiku 2020 r. kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kultura Szacunku” – mówi dr Jacek Kaczmarek, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Etyki i Dobrych Obyczajów AkademickichGUMed.

– Jako że szacunek w relacjach międzyludzkich, równe traktowanie, życzliwość i zaufanie są niezbędne zawsze i wszędzie, zakończenie tej kampanii w październiku 2021 r. oznaczało jedynie formalne zamknięcie pierwszego etapu naszych działań promujących kluczowe wartości i postawy w naszej społeczności –  dodaje Ewa Kiszka Kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni GUMed.

 

 

Tekst powstał w  oparciu o artykuł „Różni i Równi – kontynuacja kampanii Kultura Szacunku” autorstwa Ewy Kiszki i Jacka Kaczmarka, który ukazał się w „Gazecie GUMed” 2022 nr 12 i udostępniany jest za zgodą autorów i redakcji.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.