Czy zastanawiałeś się nad tym, jak współpraca między samorządem, biznesem a nauką może kształtować przyszłość pomorskiej energetyki? Podczas IV Konwentu Gospodarczego członkowie Związku Uczelni Fahrenheita wraz z gośćmi dyskutowali o najważniejszych wyzwania stojących przed regionem w tym obszarze.
W Politechnice Gdańskiej odbył się IV Konwent Gospodarczy Związku Uczelni Fahrenheita, który zgromadził przedstawicieli samorządu, naukowców i przedsiębiorców. Celem spotkania było omówienie wizji przełomowych zmian w regionie, mających istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, podkreślił wagę ścisłej współpracy między samorządem, biznesem a nauką w realizacji zaawansowanych technologicznie inwestycji. Obrady oficjalnie otworzył przewodniczący Konwentu Gospodarczego, dr Zbigniew Canowiecki, który odwołał się do dotychczasowych inicjatyw realizowanych w regionie, jak Baltic Nuclear Energy Forum, jako punktu wyjścia do dyskusji.
Wystąpienia ukierunkowane były na identyfikację przewag regionu oraz największych wyzwań, z którymi mierzy się województwo pomorskie. Prof. Dariusz Mikielewicz przedstawił dane świadczące o przewadze regionu, zwłaszcza w obszarze energii odnawialnej i morskiej energetyki wiatrowej. Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, poruszył kwestię budowania konkurencyjności i potrzebę stabilizacji sieci energetycznej.
„Rośnie liczba inwestycji energetycznych na Pomorzu i odwraca się geografia energetyczna. Prąd płynie już z północy na południe. Wzrost wagi Pomorza jako producenta energii i co ważne zielonej energii, która jest istotna i z perspektywy środowiskowej, ale również przyciągania inwestorów” – mówił Stanisław Szultka
Konwent Gospodarczy, Stanisław Szultka, fot. Gregmar
Niezwykle istotnym wątkiem była dyskusja na temat elektrowni jądrowej, która stanowi kluczowy element przyszłej polityki energetycznej Polski. Dr inż. Marcin Jaskólski przedstawił działanie tej elektrowni oraz technologie z nią związane. Prof. Marcin Łuczak podkreślił rolę człowieka w procesie wdrażania rozwiązań energetycznych, zachęcając do współpracy na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Natomiast kluczowe aspekty oceny technologii energetycznych omówiła prof. Ewa Klugmann-Radziemska, skupiając się na efektywności oraz aspektach ekologicznych. Wystąpienie prof. Jacka Gębickiego poświęcone było technologiom wodorowym i ich zapotrzebowaniu. Podczas dyskusji poruszono również kwestie elektrowni wodnych i ich wpływu na środowisko, a także zagadnienia retencji wód powierzchniowych.
IV Konwent Gospodarczy Związku Uczelni Fahrenheita ukazał, że współpraca między uczelniami, samorządem, biznesem i nauką jest kluczowa dla stworzenia innowacyjnych rozwiązań w obszarze energetyki, mających istotne znaczenie dla Polski i regionu.
Źródło: Faru.edu.pl