ZIELONA ENERGIA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2025/03/DSC01910.jpg PowerConnect Energy Summit 2025: Transformacja energetyczna, edukacja i kariera w centrum uwagi

PowerConnect Energy Summit 2025: Transformacja energetyczna, edukacja i kariera w centrum uwagi

fot. Jacek Sowa
31.03.2025
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
31.03.2025

PowerConnect Energy Summit 2025 za nami. Największe w północnej Polsce targi i konferencja poświęcone tematyce energetycznej oraz branżom wspierającym sektor energetyczny zgromadziło liczne grono przedstawicieli biznesu, administracji, nauki oraz uczniów szkół ponadpodstawowych i wyższych. Wydarzenie odbyło się w dniach 26-28 marca 2025 roku w centrum wystawienniczo-kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Pomorskiego, co podkreśliło jego znaczenie dla regionalnej gospodarki i transformacji energetycznej.

Energetyczna wizja przyszłości

Na PowerConnect Energy Summit spotkali się liderzy rynku, wyspecjalizowani podwykonawcy, innowacyjne firmy technologiczne, uznani eksperci oraz decydenci odpowiedzialni za rozwój branży zarówno w kraju, jak i za granicą.

W ramach targów i konferencji odbyło się PowerConnect Award 2025, czyli prestiżowy konkurs wyróżniający innowacyjne rozwiązania i liderów transformacji energetycznej, którego celem jest promocja przełomowych technologii oraz firm aktywnie kształtujących przyszłość branży energetycznej. W ramach którego nagrody otrzymali:

  • Lider Transformacji – PGE Polska Grupa Energetyczna,
  • Lider Zielonej Energii – Apator,
  • Lider Efektywności Energetycznej – Grupa GPEC,
  • Lider Rozwiązań dla Sektora Energii – Flint Systems,
  • Nagroda Specjalna – AMBEREXPO – MTG SA – Elektron Polskiej Energetyki – Grupa Energa.

Suppliers’ Day był okazją dla firm do zaprezentowania swoich inwestycji i planów rozwoju na scenie głównej. Po prezentacjach uczestnicy mieli okazję skorzystać z aplikacji do matchmakingu, która łączyła dostawców z odpowiednimi partnerami biznesowymi, umożliwiając szybkie nawiązanie rozmów i negocjacji. W Strefie Innowacji i Strefie Pokazów, uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w specjalnych przestrzeniach dedykowanych prezentacji najnowszych technologii i rozwiązań w branży energetycznej.

Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk w inauguracyjnym przemówieniu nakreślił imponującą perspektywę rozwoju energetyki w regionie. Podkreślił strategiczny potencjał polskiej części Morza Bałtyckiego, szacowany na nawet 33 gigawaty, co pozwoliłoby zaspokoić blisko 60% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Podkreślił perspektywę przekształcenia regionu w eksportera energii elektrycznej, szanse rozwojowe wynikające z budowy infrastruktury energetycznej oraz rosnący udział lokalnych firm w łańcuchach dostaw sektora energetycznego.

Stoimy u progu powstania morskich farm wiatrowych oraz – w nieodległej perspektywie – energetyki jądrowej. W ciągu kilkunastu lat region stanie się eksporterem energii elektrycznej i liderem transformacji energetycznej w kraju. Postrzegamy planowaną budowę infrastruktury energetycznej jako szansę rozwojową dla regionu, możliwość zwiększenia jego konkurencyjności, zarówno na arenie krajowej, jak i  międzynarodowej, m.in. dzięki rozwojowi nowych branż i miejsc pracy – mówił Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, fot. Jacek Sowa

28 marca 2025 roku podczas „Dnia Edukacji i Kariery” PowerConnect miał miejsce specjalny blok warsztatowy skierowany do osób zainteresowanych przekwalifikowaniem i rozwojem kariery w sektorze energetycznym. Warsztaty obejmowały szeroki zakres tematyczny: „Z odwagą do zawodu”, które poprowadziła Ewelina Strawa, „Inżynieria chemiczna i procesowa w Energetyce” prowadzona przez Jakub Rejdych, czy „Twoja kariera w morskiej energetyce wiatrowej” – prelekcje ekspertów z branży.

Wydarzenie skoncentrowało się na strategicznych obszarach transformacji energetycznej. Głównymi akcentami był: rozwój morskich farm wiatrowych, perspektywa budowy elektrowni jądrowej, dekarbonizacji i efektywności energetycznej, jak również rola samorządów w transformacji energetycznej.

PowerConnect obfitował również w wydarzenia towarzyszące takie jak, podpisanie umowy na budowę bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce z Korporacją Budowlaną DORACO. Obiekt będzie pełnił funkcję zaplecza dla obsługi morskich farm wiatrowych. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na wiosnę tego roku. Ważnym punktem Dnia Edukacji i Kariery było uroczyste wręczenie stypendiów dla studentów Marszałka Województwa Pomorskiego. Nagrodzonych zostało 38 studentów.

fot. Jacek Sowa (pełna galeria z wręczenia Stypendiów

Jednym z wydarzeń odbywających się podczas Dnia Edukacji i Kariery, był okrągły stół dotyczący kształcenia kadr dla sektora energetycznego. W debacie wzięli udział interesariusze systemu kształcenia zawodowego i ustawicznego. W trakcie spotkania wybrzmiały głosy podkreślające rolę oświaty w kształtowaniu kadr dla dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zauważono nie tylko potrzebę współpracy szkół i uczelni z pracodawcami, ale uwypuklono też konieczność kształcenia ustawicznego z uwagi na ciągły postęp i zmieniające się uwarunkowania rynku pracy, w tym zmiany demograficzne wpływające na deficyt pracowników oraz zatrudnianie coraz większej liczby migrantów. Ponadto, zwrócono uwagę na ogromne znaczenie doradców zawodowych w planowaniu ścieżki kariery zawodowej, zarówno na etapie wyboru szkoły, jak i przekwalifikowania w życiu zawodowym oraz zasadność wprowadzenia mentoringu dla osób chcących podjąć pracę w nowych oraz deficytowych zawodach. Spotkanie uzmysłowiło potrzebę bezpośrednich kontaktów osób kształtujących podaż i popyt na rynku pracy.

Mówiąc o sektorze energetycznym mamy na uwadze zarówno energię jądrową, wiatrową, OZE, technologie wodorowe, jak i przesył oraz magazynowanie energii, zatem w procesie edukacji kadr dla szeroko pojętej branży energetycznej niezbędne jest współdziałanie nas wszystkich – podkreślił podsumowując spotkanie Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa

PowerConnect Energy Summit 2025 potwierdził, że transformacja energetyczna to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale przede wszystkim proces wymagający zaangażowania wielu partnerów, wiedzy, innowacyjności i kapitału ludzkiego.

Wydarzenie współfinansowane w ramach naboru o objęcie wsparciem z Planu Rozwojowego dotyczącego realizacji projektu w ramach naboru Inwestycji A.3.1.1 pt. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”.

Galeria

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.