BIZNES I INNOWACJE

Pomorskie na podium! Drugie miejsce w rankingu przedsiębiorczości wskazuje na siłę sektora MŚP w regionie

Justyna   Szybska-Lewandowska
Justyna Szybska-Lewandowska
10.07.2025
Pomorskie na podium! Drugie miejsce w rankingu przedsiębiorczości wskazuje na siłę sektora MŚP w regionie mat. własne

W najnowszym Raporcie o stanie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2025, opublikowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), województwo pomorskie zajęło drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu potencjału sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To bardzo dobry wynik, który potwierdza mocne strony lokalnego biznesu i sprzyjający klimat dla rozwoju przedsiębiorczości w naszym regionie.

Raport PARP przygotowywany jest już po raz 28. i ocenia województwa w Polsce na podstawie dziewięciu wskaźników cząstkowych, które składają się na syntetyczny wskaźnik przedsiębiorczości – kompleksowo obrazujący kondycję sektora MŚP w danym regionie.

Pomorskie na drugiej pozycji. Potwierdzamy siłę, jakość i rozwój MŚP w regionie.

Pomorskie osiągnęło wynik 74,1 punktu w syntetycznym wskaźniku przedsiębiorczości, zajmując drugą pozycję w kraju – tuż za Mazowszem (85,5), które od lat dominuje w rankingu. Najsłabiej wypadły województwa warmińsko-mazurskie (23,6)  i świętokrzyskie (24,9).

Mapa przedsiębiorczości w regionach – wskaźnik syntetyczny.

Źródło: Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw 2025, PARP

Co stoi za sukcesem pomorskiego?

Drugie miejsce w rankingu zagwarantowały nam wskaźniki, potwierdzające siłę i mocne strony województwa pomorskiego. Są to:

  • liczba firm mikro aktywnych na 1000 mieszkańców (72,1),
  • liczba pracujących w mikro firmach na 1000 mieszkańców (137,3),
  • wielkość przychodów przypadających na jedną średnią firmę (138,9 mln zł),
  • wielkość przychodów przypadających na pracującego w średniej firmie (1,3 mln zł),
  • udział kosztów w przychodach (%) w przeciętnej mikro firmie (0,78).

Trzecie miejsce wśród województw uzyskaliśmy pod względem:

  • wielkości przychodów przypadających na małą firmę (17,68 mln zł),
  • wielkości przychodów przypadających na pracującego w małej firmie (830 tys. zł),
  • przeciętnego wynagrodzenia brutto w przedsiębiorstwach małych (7541 zł) i średnich przedsiębiorstwach (8071 zł),
  • nakładów na rzeczowe aktywa trwałe na średnią firmę (4,9 mln zł),
  • nakładów na rzeczowe aktywa trwałe na pracującego w średniej firmie (45,4 tys. zł).

Pomorskie – region partnerstwa i specjalizacji

Raport potwierdza, że przedsiębiorczość w naszym województwie to efekt zarówno aktywnych postaw lokalnych firm, jak i spójnej polityki samorządowej. Pomorskie od lat stawia na dialog, współpracę i partnerstwo w budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy.

Szczególne znaczenie mają:

  • Inteligentne Specjalizacje Pomorza i Regionalne Agendy Badawcze,
  • klastry i grupy współpracy, integrujące biznes z nauką,
  • silne ośrodki miejskie, w tym Trójmiasto, które oferują dostęp do zasobów, rynków i infrastruktury. 

Raport to nie tylko ranking

W ramach poszczególnych rozdziałów tematycznych Raportu PARP znalazły się m.in. kwestie działalności badawczo-rozwojowej firm, ochrony własności przemysłowej, wykorzystania ICT w przedsiębiorstwach czy prośrodowiskowej aktywności przedsiębiorstw w Polsce. Te dane prezentowane są już z poziomu ogólnopolskiej statystyki, bez podziału na informacje dotyczące poszczególnych województw.

Inwestujemy w B+R – ale mamy problem z ochroną efektów

Z danych zawartych w raporcie wynika, że nakłady krajowe brutto na działalność B+R (GERD) w Polsce w 2023 roku wzrosły do 53,1 mld zł, czyli aż o 18,8% więcej niż rok wcześniej. W tym aż 34,3 mld zł pochodziło z sektora przedsiębiorstw (BERD). Firmy w Polsce coraz chętniej inwestują w prace badawczo-rozwojowe, co jest istotnym sygnałem modernizacji gospodarki – także w województwie pomorskim, gdzie działa wiele innowacyjnych MŚP z branży morskiej czy ICT.

Jednak niepokój budzą dane dotyczące wskaźników ochrony własności intelektualnej, które nie są na satysfakcjonującym poziomie, a do tego przyjmują tendencję spadkową w porównaniu z poprzednim okresem. Jak wskazuje sam Raport, w 2023 r. dokonano 3 363 zgłoszeń do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP) i było to mniej o około 15% w porównaniu z 2022 r. Ponad 50% zgłoszeń patentowych pochodzi od podmiotów gospodarczych i osób fizycznych, pozostałe zgłoszenia dokonywane są przez instytuty badawcze i uczelnie wyższe.

Polskie przedsiębiorstwa mają duży potencjał innowacyjny, ale zbyt rzadko zabezpieczają swoje rozwiązania prawnie. To wyzwanie, które trzeba podjąć także na poziomie regionalnym – poprzez programy edukacyjne, doradztwo IP i wsparcie prawne dla MŚP w zakresie ochrony własności intelektualnej. Tylko wtedy inwestycje w B+R będą się realnie przekładały na wzrost przewagi konkurencyjnej i pozycję w międzynarodowych rankingach.

Firmy a sztuczna inteligencja: wielka szansa, ale niewykorzystana

Korzystanie  z nowoczesnych technologii, w tym narzędzi sztucznej inteligencji (AI) jest obecnie postrzegane jako prosty sposób do poprawy efektywności pracy czy oszczędności czasu, zwłaszcza w zakresie budowania relacji z klientami oraz określenia ich preferencji zakupowych.

Dlatego, jednym z zaskakujących wniosków raportu jest bardzo niski poziom wykorzystania technologii AI, szczególnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa. W 2024 roku jedynie 5,9% polskich przedsiębiorstw deklarowało wykorzystanie narzędzi opartych na AI. Największe zainteresowanie tymi rozwiązaniami odnotowano wśród dużych firm (33%), zaś najmniejsze wśród małych (4%). Dlaczego aż 94,1% firm nie korzysta ze sztucznej inteligencji, mimo znanych i promowanych zalet? Przedsiębiorcy zapytani o powody, dla których wstrzymują się z taką decyzją wymieniali: brak zasobów ludzkich i wiedzy na temat wykorzystania tej technologii czy zbyt wysokie koszty wdrożenia, najrzadziej wskazując jednak na wątpliwości etyczne.

Pokazuje to nie tylko skalę wyzwania, ale i ogromny potencjał do wzrostu – zwłaszcza w regionach o wysokim kapitale ludzkim i infrastrukturze cyfrowej, takich jak pomorskie.

 Pomorskie = dobra energia biznesu

Drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu to powód do dumy, ale też zobowiązanie do dalszego działania. Pomorskie to dziś jeden z najlepszych adresów do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – z dostępem do talentów, inkubatorów, uczelni i partnerów biznesowych.

Zachęcamy do lektury całej treści Raportu, który może być cennym źródłem wiedzy i materiałem do dalszych analiz czy podejmowania biznesowych decyzji.

Zobacz również