Pomorskie najbardziej zorientowane ekoinnowacyjnie województwo. Lider EKO INDEKSU MILLENIUM.
Pomorskie stawia na ekoinnowacyjność
EKO-INDEKS to raport przygotowany przez Bank Millennium, Urząd Patentowy, Akademię Górniczo-Hutniczą i Szkołę Główną Handlową.
Dokument identyfikuje potencjał eko-innowacyjności regionów, uwzględniając takie wskaźniki jak:
- produkcja energii z odnawialnych nośników energii,
- nakłady wewnętrzne na działalność B+R,
- pojazdy na paliwo inne niż benzyna, olej napędowy i gaz LPG,
- czy pracujących w branżach zielonych.
Celem analizy nie jest rankingowanie regionów, a weryfikacja procesu na przestrzeni lat oraz ewaluacja ich mocnych i słabych stron. Autorzy raportu podkreślają kluczową rolę współpracy różnych środowisk na poziomie lokalnym, ale też fundamentalną rolę edukacji. Zorientowanie na współpracę i świadomość ekologiczna to istotne aspekty eko-innowacyjności (w tym ekonomia współdzielenia, symbioza gospodarcza).
Eko-indeks i zebrane w nim dane, pokazują rozwój trendów w obszarze ekologii i innowacyjności. Województwo pomorskie w ogólnym zestawieniu uplasowało się na pierwszym miejscu, poprawiając swój wynik z roku 2021.
Efekty EKO-INNOWACJI
Zdecydowanym liderem subindeksu efektów eko innowacji jest niezmiennie od lat województwo pomorskie. Celem powyższego subindeksu jest odzwierciedlenie orientacji regionów w kierunku eko innowacyjności niezależnie od ich wielkości i potencjału gospodarczego.
W subindeksie EFEKTY EKO-INNOWACJI brano pod uwagę:
• produkcję energii z odnawialnych nośników energii (% zużycia energii ogółem),
• ścieki oczyszczane z podwyższonym usuwaniem biogenów (komunalne i przemysłowe, % ścieków odprowadzonych ogółem),
• pojazdy na paliwo inne niż benzyna, olej napędowy i gaz LPG (% pojazdów zarejestrowanych ogółem),
• udzielone patenty na eko-innowacje (% udzielonych patentów ogółem na wynalazki),
• wartość dodaną brutto w branżach zielonych (branże o niskim i średnim ryzyku ekologicznym).
Pomorskie wciąż ma wiele do zrobienia, jednak pierwsze miejsce mobilizuje do dalszych starań o zielone, przyjazne ludziom Pomorze.
I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND
Samorząd Województwa Pomorskiego dostrzega potrzebę rozwoju odnawialnej energetyki na pomorzu, ze szczególnym uwzględnieniem morskich farm wiatrowych. W tym celu powołano Pomorską Platformę Offshore, której celem jest zwiększenie udziału pomorskich i polskich firm w procesie budowy morskich farm wiatrowych oraz przygotowanie wykwalifikowanych kadr do pracy w tym sektorze. Rozwój farm wiatrowych na Bałtyku da nowy impuls dla małych portów zlokalizowanych na linii brzegowej województwa pomorskiego w Ustce, Łebie, czy Władysławowie oraz szanse na rozwój gospodarczy tych ośrodków.
Wychodząc na przeciw wyzwaniu zabezpieczenia specjalistycznych kadr i promocji zawodów w morskiej energetyce wiatrowej, 14-15 marca br. w Gdańsku odbędą się I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND.
EDU OFFSHORE WIND 2023 jest pierwszym w skali kraju i Europy wydarzeniem, które ma na celu pokazanie przyszłego rynku pracy w Morskiej Energetyce Wiatrowej w Polsce.
W czasie targów uczniowie szkół średnich i studenci spotkają się z liderami sektora offshore z Polski i zagranicy. Program edukacyjny, prowadzony od listopada 2022 przygotowuje młodzież do uczestnictwa w wydarzeniu finałowym. Targom towarzyszy wiele wydarzeń dodatkowych, takich jak: