Słowa mają moc i tworzą rzeczywistość. Jak mówić żeby nie wykluczać i deprecjonować oraz dlaczego to ważne i potrzebne? Wykład już w poniedziałek 22 maja 2023 r. na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Gdański Uniwersytet Medyczny jest inicjatorem kampanii edukacyjno-informacyjnej
„Kultura Szacunku / Culture of Respect”, którego celem jest zwrócenie uwagi, członków akademickiego środowiska, na rolę jaką odgrywa szacunek i równość, życzliwość i zrozumienie, tolerancja i zaufanie w życiu społecznym. Uczelnia medyczna o wysokim stopniu umiędzynarodowienia i wynikającej z tego wielokulturowości ma szczególną rolę w społeczeństwie, troszcząc się o ochronę życia, zdrowia i godności człowieka, niezależnie od wieku, rasy i pochodzenia etnicznego, narodowości, wyznawanej religii, statusu społecznego, orientacji seksualnej, stanu zdrowia, pozycji społecznej i innych czynników.
Od stycznia 2023 r. kontynuowana jest kampania „Kultura Szacunku”, a środek ciężkości kolejnej edycji został położony na RÓWNOŚĆ. Równość w godności, równość wobec prawa, równość w traktowaniu w uczelni i w społeczeństwie, niezależnie od różnic między ludźmi. „Różni i Równi / Diverse and Equal” to hasło kampanii.
Do tematu równości organizatorzy podchodzą przekrojowo, uwzględniając szerokie spektrum ludzkich cech i elementów tożsamości, które w życiu codziennym bywają kryteriami nierównego traktowania. Stąd nieprzypadkowo kolejnym wydarzeniem w ramach inicjatywy jest wykład na temat inkluzywności języka.
Co? Wykład otwarty Macieja Makselona pt. „Polszczyzna to nie puszka szprotek. Czyli słów kilka o języku inkluzywnym”
Gdzie? Atheneum Gedanense Novum GUMed (al. Zwycięstwa 41/42, Gdańsk)
Kiedy? Poniedziałek 22 maja 2023 r. o godz. 16:00
Nagranie wydarzenia będzie również dostępne online.
Maciej Makselon – nauczyciel akademicki, mówca TEDx, nauczyciel pisania, popularyzator wiedzy o języku polskim. Na co dzień pracuje jako redaktor inicjująco-prowadzący w wydawnictwie W.A.B.
Wydarzenie finansowane jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego