Polska znalazła się na 24 miejscu spośród 27 krajów członkowskich w najnowszym, opublikowanym przez Komisję, Europejskim Rankingu Innowacyjności 2022. Publikowany co roku raport umożliwia porównanie poziomu innowacji, w tym rozwoju cyfrowego, inwestycji w projekty badawcze czy poziomu zatrudnienia przy innowacyjnych projektach w państwach UE, krajach sąsiadujących z Unią oraz gospodarkach światowych.
W oparciu o uzyskane wyniki państwa członkowskie dzielą się na cztery grupy: liderzy innowacji (wyniki powyżej 125 proc. średniej UE), silni innowatorzy (wyniki w przedziale 100–125 proc. średniej UE), umiarkowani innowatorzy (70–100 proc. średniej UE) i początkujący innowatorzy (poniżej 70 proc. średniej UE). Szwecja nadal osiąga najlepsze wyniki w UE. Inni liderzy innowacji to Belgia, Dania, Holandia i Finlandia.
W porównaniu z ubiegłoroczną edycją trzy kraje zmieniły grupy wyników. Holandia stała się liderem innowacji, Cypr stał się silnym innowatorem, a Estonia – umiarkowanym innowatorem.
W tegorocznym rankingu gorzej od Polski wypadły jedynie Łotwa, Bułgaria i Rumunia, która z wynikiem poniżej 32,6 proc. unijnej średniej okazała się być najmniej innowacyjną gospodarką w Unii Europejskiej. Tym samym, razem z Chorwacją, Węgrami i Słowacją, siedem krajów członkowskich z wynikiem poniżej 70 proc. unijnej średniej zakwalifikowanych zostało w rankingu do grupy tzw. początkujących lub wschodzących innowatorów. Jak jednak pocieszają eksperci, Polska pod względem innowacyjności rozwija się coraz prężniej, a jej wyniki w ciągu ostatnich siedmiu lat poprawiły się o ponad 11 punktów procentowych, co na tle pozostałych państw Wspólnoty jest bardzo dobrym rezultatem.
„Różnica pomiędzy wynikami Polski a UE jest coraz mniejsza” – przyznają unijni urzędnicy. Jak pokazuje raport, mocną stroną Polski są zasoby intelektualne, w tym duża liczba osób z wyższym wykształceniem, mobilność pracowników w sektorze nauki i technologii, czy też inwestycje w cyfryzację, m.in. w łącza szerokopasmowe. Natomiast najsłabszym i wciąż pogorszającym się aspektem jest brak inwestycji w technologie środowiskowe, brak nakładów na prace badawczo-rozwojowe oraz brak wsparcia dla pracowników naukowych. W Polsce wciąż niewiele osób pozyskuje tytuł doktora, wciąż też zbyt mało jest innowacyjnych przedsiębiorstw.
Autorzy raportu zauważają, że w UE nadal utrzymuje się przepaść innowacyjna na linii Wschód-Zachód.
„Liderzy innowacji i najsilniejsi innowatorzy występują głównie w Europie Północnej i Zachodniej, a większość umiarkowanych i początkujących innowatorów znajduje się w Europie Południowej i Wschodniej”– przyznają unijni urzędnicy. Komisja Europejska już zapowiada, że zamierza skoncentrować swoje działania na likwidowaniu tej luki, co ma również pomóc UE w uzyskaniu pozycji lidera innowacyjności na płaszczyźnie globalnej. Dzisiaj UE nadal pozostaje w tyle za swoimi światowymi konkurentami, jak Australia, Kanada, Korea Południowa.
Europejski Ranking Innowacyjności został opublikowany 22 września 2022 r.
Źródło: https://research-and-innovation.ec.europa.eu/document/9755520c-f6c1-436f-9442-93a2d471b97f_en