Góra Gradowa w Gdańsku ponownie zamieni się w wyjątkowe, naukowe miasteczko. Uczelnie Fahrenheita, czyli Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, wspólnie z Hevelianum i partnerami, ponownie zafascynują nauką młodych odkrywców i poszukiwaczy naukowych przygód. Zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą coś dla siebie. W niedzielę 28 maja na miejscu czekać będzie cała masa atrakcji, pokazów, warsztatów edukacyjnych i wspólnego odkrywania nauki poprzez zabawę.
To już druga edycja Pikniku Nauki, który odbywa się w ramach Dni Fahrenheita. Organizatorem wydarzenia jest społeczność akademicka Uczelni Fahrenheita: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum i Partnerzy. Tegoroczny program będzie nawiązywał do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, w tym edukacji w zakresie codziennych nawyków i wyborów konsumenckich. W 55 namiotach uczelnianych pracownicy i studenci będą się dzielić wiedzą z zakresu medycyny, nauk ścisłych czy ekologii.
– Piknik Nauki Fahrenheita odbędzie się już drugi raz, stąd można powoli założyć, że ta impreza zagości już na stałe na mapie Gdańska – mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej, która współorganizuje piknik.
– W ubiegłym roku poprzeczkę zawiesiliśmy sobie bardzo wysoko, co było widać po liczbie odwiedzających i ich reakcjach, zarówno na żywo, jak też w internecie. Mamy nadzieję, że uda się nam utrzymać poziom i z każdą kolejną edycją będziemy przyciągać jeszcze więcej mieszkanek i mieszkańców trójmiejskiej aglomeracji. Oczywiście również tych najmłodszych, głodnych wiedzy i ciekawostek, którzy w przyszłości być może zostaną studentami Uczelni Fahrenheita – dodaje.
Co ważne, w lekkiej piknikowej formule, będzie mowa o rzeczach ważnych i bardzo pożytecznych, mających wpływ zarówno na środowisko, jak i dobrostan samego człowieka. Wszystko pod wspólnym hasłem przyświecającym piknikowi: „Nauka z klimatem”. Na odwiedzających czekają eksperymenty i quizy z nagrodami, będzie można stworzyć modele mózgu i domowe kosmetyki, ale też zapraszać na bezpłatne badania profilaktyczne, USG czy naukę techniki samobadania piersi przy pomocy fantomów. Nie zabraknie też pokazów science show, a nawet pokazu mody zero waste!
W 55 namiotach na odwiedzających będą czekać przedstawiciele Uczelni Fahrenheita z licznymi atrakcjami. Nie zabraknie medycyny, ekologii, a nawet podstaw ekonomii.
– Zachodząca globalna zmiana klimatu prowadzi do stopniowego ocieplenia mórz i do ich zakwaszenia. Dotyczy to także Morza Bałtyckiego. Podczas pikniku, wykorzystując przygotowane eksperymenty i materiały edukacyjne, chcemy wytłumaczyć dzieciom, młodzieży i dorosłym, dlaczego tak się dzieje? Pokażemy, jak rozpuszcza się muszelka w zakwaszonej wodzie. Wyjaśnimy skalę pH podczas przyjaznych dzieciom eksperymentów – do odwiedzenia stoiska Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego zachęca dr hab. Anita Lewandowska, prof. UG z Katedry Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza.
Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Wstęp na wystawy stałe Hevelianum zgodnie z cennikiem dostępnym na www.hevelianum.pl.