Wydarzenia
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/FarU_SoMe_FBeventCover_OptA-1.png w centrum plakatu napis 3. Piknik Nauki Fahrenheita

Piknik Nauki Fahrenheita 2024 - miasteczko naukowe na Górze Gradowej

MAT. ORGANIZATORÓW WYDARZENIA
24.05.2024
Izabela Kościuk-Patoka
Izabela
Kościuk-Patoka
AUTOR
Izabela Kościuk-Patoka
Izabela
Kościuk-Patoka
24.05.2024

Już po raz trzeci, Góra Gradowa w Gdańsku zamieni się w centrum naukowych odkryć i edukacyjnych przygód! W niedzielę, 26 maja 2024 roku, odbędzie się Piknik Nauki Fahrenheita, który po raz kolejny zgromadzi pasjonatów nauki w każdym wieku. Na uczestników czeka bogaty program atrakcji – od warsztatów i spektakularnych pokazów naukowych, po gry, konkursy i atrakcje ruchowe. Niezależnie od tego, czy interesujesz się precyzją nauk ścisłych, medycyną, bogactwem świata biologicznego, czy naukami humanistycznymi, Piknik Nauki Fahrenheita ma coś dla każdego.

Piknik Nauki Fahrenheita jest efektem wyjątkowej współpracy trzech renomowanych gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, wraz z Hevelianum oraz licznymi partnerami wydarzenia. Ta synergiczna inicjatywa łączy siły, aby przynieść fascynujące doświadczenia i inspirujące warsztaty każdemu uczestnikowi.

Na Górze Gradowej stanie tętniące energią miasteczko naukowe z ponad 50 namiotami, w których edukatorzy będą prowadzić warsztaty i eksperymenty. Uczestnicy będą mogli przyjrzeć się światu mikroorganizmów, zgłębić tajemnice oceanów i dowiedzieć się, czy górnictwo morskie to szansa, czy zagrożenie dla środowiska. Przewidziane są też eksperymenty dotyczące skali temperatur, właściwości ciekłego azotu, suchego lodu oraz wrzącej wody. Miłośnicy medycyny będą mogli poznać proces tworzenia i analizy różnych form leków oraz zgłębić tematy związane z mózgiem i neurologią. Dzieci i młodzież będą miały okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, co z pewnością pobudzi ich ciekawość i zainteresowanie nauką.

Zapraszamy także do odwiedzenia dwóch wystaw. Pierwsza zatytułowana „UCZONE” – prezentuje sylwetki wybitnych kobiet, naukowczyń. Pokazuje, że nauka jest pasjonująca i inspirująca. W trakcie pikniku będzie można spotkać się i porozmawiać z jej bohaterkami. „Kosmiczna baza” to interaktywna wystawa czasowa, która pozwoli odwiedzającym przenieść się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zwiedzić jej zakamarki. Zapraszamy też na wystawy stałe Hevelianum, które tak chętnie Państwo odwiedzacie – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

zdjęcie z pikniku nauki fahrenheita 2023 w centrum zdjęcia balon z napisem !Pomorskie, w tle namioty i odwiedzający piknik uczestnicy

PIKNIK NAUKI FAHRENHEITA, MAT. ORGANIZATORÓW WYDARZENIA

PROGRAM

SCENA NAUKOWA

11.00 Uroczyste otwarcie 3. Pikniku Nauki Fahrenheita / występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej, wręczenie Nagród Fahrenheita, otwarcie wystawy UCZONE
12.00 Ognia! / science show
12.30 Maria i przyjaciele / science show
13.00 ZERO WASTE / pokaz mody
13.30 Żywienie ma znaczenie. Zaczarowany ogród / gra interaktywna
13.50 Moc nauki / science show
14.20 Czysta woda, czyli jaka? / pokaz
14.40 Tworzywa sztuczne. Plastikowa apokalipsa czy ekologiczne oszustwo? / prezentacja
15.00 Akcja, reakcja! / pokaz
15.15 Wyrzutnia ratownicza Life Gun / pokaz
15.35 Miastotwórczość a jakość życia. O mieście dla człowieka / prezentacja
15.50 Zamknięcie pikniku

WOZOWNIA ARTYLERYJSKA – SALA HAXO
14.00 Dyskusja „Nauka mówi. Znak równości” / wiek: 15+

MIASTECZKO NAUKOWE
11.00-16.00 – Ponad 50 namiotów z atrakcjami z zakresu medycyny, nauk ścisłych, ekologii. Zaplanowano pokazy przedstawiające wpływ na zdrowie człowieka: hałasu, zanieczyszczeń powietrza i żywności, warsztaty paleontologiczne i quizy z nagrodami. Nie zabraknie licznych eksperymentów, wystaw popularnonaukowych i atrakcji medycznych, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy.

STREFA EDUZABAWY
11.00-16.00 – warsztaty „zrób to sam” i ekologiczne, m.in. wytwarzania bio materiałów czy zakładania ogrodów deszczowych, kontenery edukacyjne, gry wielkoformatowe, aktywności sportowe, bolid, auta elektryczne, wodolot i wiele innych

SALA PITAGORASA
11.00-16.00 – Profilaktyka ratuje życie / pomiary ciśnienia tętniczego oraz parametrów krwi z palca (glukoza, cholesterol i kwas moczowy) wraz z omówieniem wyników.

WYSTAWY 

UCZONE. PLENEROWA WYSTAWA CZASOWA O KOBIETACH W NAUCE
11:00-16:00

Z ENERGIĄ! 
11:00-16:00

KOSMICZNA BAZA
11:00-16:00

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego

Przyjdź i zobacz, jak fascynujący może być świat nauki. Odkrywaj, eksperymentuj i baw się na trzecim Pikniku Nauki Fahrenheita. 26 maja, Góra Gradowa w Gdańsku – nie może Cię tam zabraknąć!

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco

Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.