Od 1 czerwca 2023 r. uczelnia znana do tej pory Akademia Pomorska będzie funkcjonowała pod nową nazwą - Uniwersytet Pomorski w Słupsku. Po 54 latach historii, zacznie pisać jej nowy rozdział - już jako Uniwersytet.
Wejście do grona klasycznych uniwersytetów w Polsce umożliwiła Ustawa z dn. 14 kwietnia 2023 r., która m.in. zmieniała nazwę Uczelni na Uniwersytet Pomorski w Słupsku. 2 czerwca słupska Uczelnia obchodzi swoje 54. Święto. Przez ten czas jej mury, od początku istnienia opuściło 39.925 absolwentów z tytułem: magistra, licencjata lub inżyniera.
– Nie jest to tylko zmiana nazwy, ale zmiana rangi naszej Uczelni. To wynik tego, że od kilku lat prowadzimy szczególnie intensywne działania związane ze zwiększeniem jakości badań naukowych i dydaktyki. Cele te zostały sformułowane w Strategii na lata 2013-2026. Od tego czasu konsekwentnie rozwijamy naszą Alma Mater – mówi Rektor Uniwersytetu Pomorskiego dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP
W ostatnich latach jednym z priorytetów w rozwoju Uczelni stało się zwiększenie potencjału badawczo-dydaktycznego przez budowę i modernizację pracowni specjalistycznych i centrów badawczych. Wzmocniło to znacząco zarówno możliwości prowadzenia badań naukowych przez pracowników i studentów, jak i umożliwiło podjęcie oraz prowadzenie kształcenia na wysokim poziomie na kierunkach o profilu praktycznym. Było to możliwe dzięki pozyskaniu znacznych środków finansowych w ramach różnego rodzaju projektów.
– Uruchomiliśmy nowe kierunki studiów, takie jak prawo, fizjoterapia czy położnictwo. Na Uczelni powstała również Szkoła Doktorska (SD). W wyniku tych działań nasza Uczelnia uzyskała finalnie najwięcej uprawnień do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w historii, ale było to związane ze zmianami strukturalnymi i organizacyjnymi naszej Uczelni oraz ciężką pracą całego środowiska akademickiego. Reasumując, spełniliśmy więc i to z naddatkiem, ustawowe wymogi bycia Uniwersytetem – dodaje JM Rektor.
W tym roku Uczelnia rozpocznie też inwestycje związane z rozbudową Terenowej Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Grzmiącej oraz przebudową terenu głównego kampusu w Słupsku. Stacja będzie działała w obszarach edukacji i promocji. Działania te pozwolą na opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu inteligentnych technologii w obszarze rolnictwa oraz ochrony środowiska na obszarach wiejskich Pomorza. Ponadto na Uniwersytecie planuje się też otwarcie nowych kierunków związanych m.in. z odnawialnymi źródłami energii.