TALENTY I RYNEK PRACY
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/12/20241212_155406-scaled.jpg Mistrzowie Współpracy Fahrenheita – Trzecia Edycja z Kolejnymi Laureatami!

Mistrzowie Współpracy Fahrenheita – Trzecia Edycja z Kolejnymi Laureatami!

MAT. WŁASNE
16.12.2024
Izabela Kościuk-Patoka
Izabela
Kościuk-Patoka
AUTOR
Izabela Kościuk-Patoka
Izabela
Kościuk-Patoka
16.12.2024

Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita”! To wyjątkowa inicjatywa, której celem jest wspieranie młodych naukowców i studentów w realizacji innowacyjnych projektów. Konkurs umożliwia zespołom złożonym z członków kół naukowych GUMed, PG i UG rozwijanie współpracy międzyuczelnianej, a także zdobywanie cennego doświadczenia w pracy zespołowej, zarządzaniu projektami i prezentacji pomysłów.

Inicjatywa ma na celu promowanie kreatywności, interdyscyplinarności i zaangażowania w rozwiązywanie realnych problemów naukowych i społecznych. Dla uczestników jest to również okazja, aby nawiązać kontakty z mentorami, przedstawicielami środowiska naukowego, a także z ekspertami i partnerami zewnętrznymi, co może zaowocować dalszym rozwojem kariery.

W trakcie wydarzenia zespoły miały możliwość zaprezentowania swoich projektów przed jury, innymi uczestnikami oraz zaproszonymi gośćmi. Była to okazja do podzielenia się wynikami pracy, uzyskania cennych uwag i nawiązania dialogu między studentami reprezentującymi różne dziedziny nauki.

Zaprezentowane projekty w kategorii o charakterze oddziaływania społecznego:

    1. Cyber Tarcza
    2. Turniej Debat Ekonomicznych – Economics Open 2025
    3. BalticHumanHealth- Zdrowie Bałtykiem
    4. Hoduj zdrowe bakterie – przez jelita do dobrostanu
    5. DRON, czyli jak fizyka widzi i leczy
    6. Konferencja studencka physics-STRONG
    7. Gniew jako miasto 15-minutowe. W poszukiwaniu zdrowego i zrównoważonego środowiska życia.

Między prezentacjami zespołów głos zabrali także doświadczeni eksperci, którzy podzielili się cennymi wskazówkami i inspiracjami.

MAT. WŁASNE

Podczas wydarzenia Kamil Szefler, inżynier związany z Politechniką Gdańską podkreślił: „Niezależnie od tego, nad jakim projektem teraz pracujecie czy będziecie zajmować się jutro, zawsze warto wykroczyć poza schematy i odkrywać nowe wyzwania”. Marta Moksa, Dyrektorka O4 Coworking, zwróciła uwagę na kluczowe aspekty związane z budowaniem ścieżki kariery: „Zatrudniają nas za osobowość, za charakter. To, kim jesteśmy, zrozumiemy poprzez działanie, analizując swoje mocne strony i potrzeby rynku pracy”.

Zaprezentowane projekty w kategorii naukowo-badawcze:

  1. Bio-Waste to Bio-Best: ekologiczne koncepty przyszłości
  2. EXODESy – nowoczesne rozpuszczalniki substancji leczniczych
  3. DepressionControlApp: Nowoczesne technologie jako tarcza ochronna zdrowia psychicznego społeczności Uczelni Fahrenheita
  4. Mikrobiom jelitowy a dobrostan psychiczny oraz postawy
  5. Poszukiwanie nowych adaptogenów: badanie potencjalnych roślin o działaniu neuroprotekcyjnym
  6. Regionalna mapa korozyjności
  7. ParkSense Dynamics – ku precyzyjnej diagnostyce drżenia mięśniowego u pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona.
  8. Metaloantybiotyki na bazie oksytetracykliny: przełomowe leki przyszłości w walce z opornością bakterii
  9. Droga ku lepszym implantom: wspólne badania na styku inżynierii i medycyny
  10. Jak podwyższenie ceł na chińskie samochody elektryczne może wpłynąć na europejską gospodarkę?
  11. AlgoPower – Energia przyszłości z olejów i cukrów algowych
  12. Budowa Dozymetru Neutronów Prędkich

Spośród 19 zgłoszonych projektów wyłoniono sześć, które zostały nagrodzone w dwóch głównych kategoriach:

Zwycięskie projekty w kategorii naukowo-badawcze:

I MIEJSCE – ParkSense Dynamics za projekt udoskonalenia urządzenia przenośnego do precyzyjnej diagnostyki drżenia mięśniowego u osób z chorobą Parkinsona. Twórcy widzą w nim potencjał do ustanowienia nowych standardów diagnostycznych.

II MIEJSCE – DepressionControlApp aplikacja wspierająca zdrowie psychiczne z funkcjami wirtualnego asystenta i grywalizacji, ma na celu nie tylko monitorowanie stanu psychicznego, ale także zapobieganie eskalacji problemów dzięki angażującym użytkownika rozwiązaniom.

III MIEJSCE – Mikrobiom jelitowy a dobrostan psychiczny oraz postawy projekt badający korelacje między mikrobiomem jelitowym a dobrostanem psychicznym i postawami jednostki. Projekt uwzględnia wpływ stylu życia, nawyków żywieniowych i używek na zdrowie psychiczne, a jego wyniki mogą pomóc w opracowaniu nowych strategii profilaktyki zdrowotnej.

Zwycięskie projekty w kategorii oddziaływania społecznego:

I MIEJSCE – DRON, czyli jak fizyka widzi i leczy? Projekt podkreśla kluczową rolę fizyków medycznych w diagnostyce i terapii. Dzięki temu projektowi uczestnicy promują świadomość na temat ich pracy, która jest nieodzowna dla planowania terapii, ochrony radiologicznej pacjentów i personelu oraz zapewniania wysokiej jakości diagnostyki.

II MIEJSCE – Gniew jako miasto 15-minutowe Projekt badawczy analizujący koncepcję „miasta 15-minutowego” na przykładzie Gniewu. Celem jest zwiększenie dostępności przestrzeni miejskiej oraz poprawa jakości życia mieszkańców poprzez badania, warsztaty i działania edukacyjne.

III MIEJSCE – BalticHumanHealth – Zdrowie z Bałtykiem Projekt łączy badania ekologiczne z analizą wpływu środowiska morskiego na zdrowie ludzi. Zespół przeprowadzi badania ankietowe oraz środowiskowe, promując jednocześnie zdrowy styl życia w czystym środowisku.

Te zwycięskie inicjatywy pokazują, że młodzi ludzie mają ogromny potencjał i chęć działania na rzecz innowacji oraz poprawy jakości życia w różnych obszarach. Tegoroczna edycja pokazała nie tylko wysoki poziom zgłoszonych pomysłów, ale również ogromny potencjał współpracy międzyuczelnianej.


Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco

Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.