Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji konkursu „Mistrzowie współpracy Fahrenheita”! To wyjątkowa inicjatywa, której celem jest wspieranie młodych naukowców i studentów w realizacji innowacyjnych projektów. Konkurs umożliwia zespołom złożonym z członków kół naukowych GUMed, PG i UG rozwijanie współpracy międzyuczelnianej, a także zdobywanie cennego doświadczenia w pracy zespołowej, zarządzaniu projektami i prezentacji pomysłów.
Inicjatywa ma na celu promowanie kreatywności, interdyscyplinarności i zaangażowania w rozwiązywanie realnych problemów naukowych i społecznych. Dla uczestników jest to również okazja, aby nawiązać kontakty z mentorami, przedstawicielami środowiska naukowego, a także z ekspertami i partnerami zewnętrznymi, co może zaowocować dalszym rozwojem kariery.
W trakcie wydarzenia zespoły miały możliwość zaprezentowania swoich projektów przed jury, innymi uczestnikami oraz zaproszonymi gośćmi. Była to okazja do podzielenia się wynikami pracy, uzyskania cennych uwag i nawiązania dialogu między studentami reprezentującymi różne dziedziny nauki.
Zaprezentowane projekty w kategorii o charakterze oddziaływania społecznego:
-
- Cyber Tarcza
- Turniej Debat Ekonomicznych – Economics Open 2025
- BalticHumanHealth- Zdrowie Bałtykiem
- Hoduj zdrowe bakterie – przez jelita do dobrostanu
- DRON, czyli jak fizyka widzi i leczy
- Konferencja studencka physics-STRONG
- Gniew jako miasto 15-minutowe. W poszukiwaniu zdrowego i zrównoważonego środowiska życia.
Między prezentacjami zespołów głos zabrali także doświadczeni eksperci, którzy podzielili się cennymi wskazówkami i inspiracjami.
Podczas wydarzenia Kamil Szefler, inżynier związany z Politechniką Gdańską podkreślił: „Niezależnie od tego, nad jakim projektem teraz pracujecie czy będziecie zajmować się jutro, zawsze warto wykroczyć poza schematy i odkrywać nowe wyzwania”. Marta Moksa, Dyrektorka O4 Coworking, zwróciła uwagę na kluczowe aspekty związane z budowaniem ścieżki kariery: „Zatrudniają nas za osobowość, za charakter. To, kim jesteśmy, zrozumiemy poprzez działanie, analizując swoje mocne strony i potrzeby rynku pracy”.
Zaprezentowane projekty w kategorii naukowo-badawcze:
- Bio-Waste to Bio-Best: ekologiczne koncepty przyszłości
- EXODESy – nowoczesne rozpuszczalniki substancji leczniczych
- DepressionControlApp: Nowoczesne technologie jako tarcza ochronna zdrowia psychicznego społeczności Uczelni Fahrenheita
- Mikrobiom jelitowy a dobrostan psychiczny oraz postawy
- Poszukiwanie nowych adaptogenów: badanie potencjalnych roślin o działaniu neuroprotekcyjnym
- Regionalna mapa korozyjności
- ParkSense Dynamics – ku precyzyjnej diagnostyce drżenia mięśniowego u pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona.
- Metaloantybiotyki na bazie oksytetracykliny: przełomowe leki przyszłości w walce z opornością bakterii
- Droga ku lepszym implantom: wspólne badania na styku inżynierii i medycyny
- Jak podwyższenie ceł na chińskie samochody elektryczne może wpłynąć na europejską gospodarkę?
- AlgoPower – Energia przyszłości z olejów i cukrów algowych
- Budowa Dozymetru Neutronów Prędkich
Spośród 19 zgłoszonych projektów wyłoniono sześć, które zostały nagrodzone w dwóch głównych kategoriach:
Zwycięskie projekty w kategorii naukowo-badawcze:
I MIEJSCE – ParkSense Dynamics za projekt udoskonalenia urządzenia przenośnego do precyzyjnej diagnostyki drżenia mięśniowego u osób z chorobą Parkinsona. Twórcy widzą w nim potencjał do ustanowienia nowych standardów diagnostycznych.
II MIEJSCE – DepressionControlApp aplikacja wspierająca zdrowie psychiczne z funkcjami wirtualnego asystenta i grywalizacji, ma na celu nie tylko monitorowanie stanu psychicznego, ale także zapobieganie eskalacji problemów dzięki angażującym użytkownika rozwiązaniom.
III MIEJSCE – Mikrobiom jelitowy a dobrostan psychiczny oraz postawy projekt badający korelacje między mikrobiomem jelitowym a dobrostanem psychicznym i postawami jednostki. Projekt uwzględnia wpływ stylu życia, nawyków żywieniowych i używek na zdrowie psychiczne, a jego wyniki mogą pomóc w opracowaniu nowych strategii profilaktyki zdrowotnej.
Zwycięskie projekty w kategorii oddziaływania społecznego:
I MIEJSCE – DRON, czyli jak fizyka widzi i leczy? Projekt podkreśla kluczową rolę fizyków medycznych w diagnostyce i terapii. Dzięki temu projektowi uczestnicy promują świadomość na temat ich pracy, która jest nieodzowna dla planowania terapii, ochrony radiologicznej pacjentów i personelu oraz zapewniania wysokiej jakości diagnostyki.
II MIEJSCE – Gniew jako miasto 15-minutowe Projekt badawczy analizujący koncepcję „miasta 15-minutowego” na przykładzie Gniewu. Celem jest zwiększenie dostępności przestrzeni miejskiej oraz poprawa jakości życia mieszkańców poprzez badania, warsztaty i działania edukacyjne.
III MIEJSCE – BalticHumanHealth – Zdrowie z Bałtykiem Projekt łączy badania ekologiczne z analizą wpływu środowiska morskiego na zdrowie ludzi. Zespół przeprowadzi badania ankietowe oraz środowiskowe, promując jednocześnie zdrowy styl życia w czystym środowisku.
Te zwycięskie inicjatywy pokazują, że młodzi ludzie mają ogromny potencjał i chęć działania na rzecz innowacji oraz poprawy jakości życia w różnych obszarach. Tegoroczna edycja pokazała nie tylko wysoki poziom zgłoszonych pomysłów, ale również ogromny potencjał współpracy międzyuczelnianej.
Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco
Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.