Już jesienią Pomorska Rada Przedsiębiorczości (PRP) apelowała do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów oraz Bartłomieja Obajtka, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, o odstąpienie od decyzji wycofania certyfikatu FSC w obawie przed widmem licznych, negatywnych konsekwencji dla sektora drzewno-meblarskiego.

Kryzys branży drzewnej

Polska branża drzewna jest światowym liderem. Również na Pomorzu branża drzewno-meblarska jest ważnym elementem gospodarki. W 2020 r. pomorskie firmy branży meblarskiej sprzedały wyprodukowane przez siebie meble oraz inne wyroby z drewna o wartości 4,7 mld zł, z czego wartość eksportu osiągnęła 2,7 mld zł. Pomorska Rada Przedsiębiorczości zwracała uwagę, że drewno nieopatrzone certyfikatem FSC grozi utratą klientów i wieloletnich kontraktów, w szczególności zagranicznych.

Podczas jesiennego posiedzenia Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców zwrócił uwagę na ważny walor branży w odniesieniu do regionalnego rynku pracy.

„Sektor branży drzewnej jest zlokalizowany poza miastami, zapewnia miejsca pracy ludności miejscowej”- ostrzegał Zbigniew Jarecki.

Apel do premiera

Przemysł drzewny znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Doskonale prosperująca wcześniej branża doświadcza braku zamówień i w konsekwencji stoi przed widmem bankructwa. Z uwagi na swoją trudną sytuację czołowe polskie organizacje z branży drzewno-meblarskiej apelują o osobiste zaangażowanie premiera Matusza Morawieckiego na rzecz poprawy sytuacji w przemyśle drzewnym w Polsce. Wnioskujący postulują przede wszystkim o:

  • korektę cen sprzedaży surowca drewna na drugie półrocze 2023 r. o minimum 20 %,
  • powrót do cen wyjściowych z 2021 r. na drewno sprzedawane przez Lasy Państwowe na przetargach (w 2023 r. ceny wzrosły o 40 % w stosunku do roku ubiegłego),
  • skuteczny arbitraż przedstawicieli Rządu w sporze między Lasami Państwowymi a FSC International w celu uzyskania kompromisu,
  • stworzenie zasad sprzedaży drewna na rok 2024 r. i lata następne, które będą promować przerób drewna w Polsce.

Postulujący uważają, że przemysł drzewny w Polsce ma szansę się podnieść i rozwijać, pod warunkiem spełnienia przedstawionych przez nich postulatów.

Pełna treść listu dostępna poniżej.