TALENTY I RYNEK PRACY
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/puls-gosp.png Koniunktura województwa pomorskiego w 2022 roku – raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Koniunktura województwa pomorskiego w 2022 roku - raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

mat. IBNGR
27.06.2023

Jak w minionym roku kształtowały się nastroje wśród przedsiębiorców województwa pomorskiego? Czy koniunktura zdołała odbić się po pandemicznym kryzysie? Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy w 2022 toku? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport przygotowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

W 2022 roku pomorska koniunktura została negatywnie dotknięta przez zmagania ze skutkami kryzysu pandemicznego, wysoką inflację oraz rosyjską agresję na Ukrainę. Analizując wskaźniki dla poszczególnych miesięcy minionego roku, można zauważyć, że od lipca 2021 roku znajduje się on na spadkowej krzywej. Niemniej jednak, istnieje nadzieja, że rok 2023 będzie lepszy, zwłaszcza po osiągnięciu szczytu inflacji w lutym tego roku.

Główne wniosku z raportu:

  • Wartość Barometru Koniunktury Pomorza za 2022 rok wyniosła 0,6 pkt., jest to wynik prawie idealnie na środku przyjętej skali. Jednocześnie to poziom o 6,9 pkt. niższy niż w 2021 r., wyznaczony przez krzywą spadkową notowaną od lipca 2022 r.

  • Reprezentanci wszystkich siedmiu badanych obszarów gospodarki spoglądają w przyszłość z niepokojem. Najbardziej widać to wśród pomorskich firm z branż: handlu hurtowego, handlu detalicznego, budownictwa oraz gospodarki magazynowej, w przypadku których negatywne nastroje nasilały się jeszcze bardziej pod koniec roku.

  • W porównaniu z 2021 r. niemal we wszystkich powiatach województwa pomorskiego odnotowany został spadek poziomu bezrobocia – i to często bardzo duży. Najwyższy spadek analizowanego wskaźnika w ujęciu rok do roku dotyczył Słupska, Gdańska i Gdyni oraz powiatów: gdańskiego i słupskiego.

  • Zarówno wartość pomorskiego eksportu, jak i importu w 2022 r. były wyższe niż w 2021 r.– odpowiednio o: 12% oraz 15%. Prawdziwą „przepaść” widać jednak w porównaniu z 2020 r., który upłynął pod znakiem lockdownów oraz innego typu obostrzeń pandemicznych –ubiegłoroczna wartość eksportu przewyższyła tę z 2020 r. o 50%, natomiast importu – o 36%.

  • Na poziomie pomorskiej gospodarki po raz pierwszy od wielu lat zmienił się lider strukturygeograficznej importu towarów, przez wzgląd na wojnę w Ukrainie oraz idące wraz z nią sankcje gospodarcze nałożone na Moskwę, Rosja została zdetronizowana przez Chiny. – cyt. Puls Gospodarczy Pomorza w 2022 r. – Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

mat. IBnGR

Zapraszamy do lektury raportu zrealizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, prezentującego działalność przedsiębiorstw, rynek pracy, handel zagraniczny i koniunkturę w województwie pomorskim w 2022 roku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.