GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/10/branza-morska.png Kobiety branży morskiej. 30-lecie WISTA Poland

Kobiety branży morskiej. 30-lecie WISTA Poland

fot. Canva
27.10.2023
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
27.10.2023

Wspierają kobiety w branży morskiej. Badają integrację pracownic na statkach, kulturę organizacyjną i działają na rzecz równouprawnienia płci w sektorze. Działaczki Wista Poland obchodziły 30-lecie swojej działalności.

21 września 2023 r. w Gdańsku odbyło się spotkanie kobiet działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki i Handlu Morskiego – Wista Poland (Women`S International Shipping And Trading Association). Okazją było 30-lecie działalności WISTA Poland, której głównym celem jest wspieranie kobiet pracujących w gospodarce morskiej. W wydarzeniu, wzięli udział przedstawiciele wielu firm gospodarki morskiej i organizacji powiązanych z morzem, a także reprezentacje sąsiedzkich WISTA z Niemiec, Szwecji, Norwegii oraz Turcji.

WISTA Poland zaistniała w Polsce już na początku lat 90–tych. Pionierką i główną działaczką była Wanda Dobrowolska, działająca wówczas w Zakładzie Zbiornikowców PŻM oddelegowana na pierwsze ze spotkań pań działających w żegludze i morskiej spedycji. Oficjalnie organizacja została zarejestrowana w 2013 roku.

Wsparcie kobiet

Obecnie międzynarodowa sieć WISTA liczy około 4000 członków, kobiet aktywnych zawodowo we wszystkich gałęziach przemysłu morskiego. Organizacja prężnie się rozwija, a oddziały WISTA działają w 56 krajach i tworzą międzynarodową sieć WISTA, mając swoją genezę w fakcie, iż panie od dekad działały one w transporcie morskim, logistyce i spedycji, portach i pośrednictwie, ruchu promowym i żegludze pasażerskiej. Ich działalność prawie zawsze miała miejsce w globalnej logistyce morskiej, w usługach księgowych i administracji portowej, w zarządzaniu flotą oraz w stoczniach produkcyjnych i remontowych. Obecnie wiele z nich piastuje stanowiska ministerialne, profesorskie, kierownicze lub prowadzi własne firmy, z sukcesem operując na rynku międzynarodowym.

Kobiety nie tylko na stanowiskach administracyjnych

Kobiety w transporcie morskim pracują nie tylko w biurach. Coraz więcej kobiet pracuje na statkach. Dlatego ważne jest badanie kultury integracji na statkach oraz przestrzegania kultury organizacyjnej i równości płci. Jest to wspólne przedsięwzięcie WISTA International, Anglo-Eastern, International Seafarers Welfare and Assistance Network (ISWAN) i ICS (Międzynarodowa Izba Żeglugi). Kobiety zrzeszone w stowarzyszeniu nie tylko budują regionalne sieci kontaktów, ale także tworzą nowe możliwości biznesowe i rozwijają partnerstwa pomiędzy branżami morskimi i biorą udział w wielu inicjatywach lokalnych.

Więcej kobiet w kadrze zarządczej

Przedstawicielki WISTA Norwegia uruchomiły inicjatywę ,,40 na 30’’, której celem ma być zwiększenie udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmach związanych z gospodarką morską do 40%  do 2030 roku.  Kolejną ważną częścią działalności WISTA w Polsce jest wspieranie młodych naukowczyń, popularyzacja branży morskiej wśród młodzieży szkolnej oraz debaty na temat roli kobiet w gospodarce morskiej. Podczas jubileuszowego spotkania młodzi naukowcy i naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Morskiej w Gdyni i Politechniki Gdańskiej mieli okazję zaprezentować wyniki swoich badań w tematach takich jak wpływ zakłóceń w morskich łańcuchach logistycznych na handel pomiędzy rynkami światowymi,  zastosowanie technologii wodorowych w dekarbonizacji żeglugi i portów, czy wykorzystanie narzędzi informatycznych w transporcie. Spotkanie było również okazją do ogłoszenia powstania WISTA Poland Young przez prezeskę WISTA Poland.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.