BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/01/20240124_091024-scaled.jpg Jak budować środowisko pracy otwarte na różnorodność?

Jak budować środowisko pracy otwarte na różnorodność? Projekt DEBUTING.

Spotkanie zespołu projektowego DEBUTING w Stuttgarcie (Niemcy), fot. E.Jagodzińska
29.01.2024
Monika Zdroik
Monika
Zdroik
29.01.2024

W całej Europie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) często mają trudności z wdrażaniem i propagowaniem kultury równych szans i różnorodności. Jednocześnie firmy cierpią z powodu ogromnego niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej, który będzie się pogłębiał przez zmiany demograficzne. Czy i dlaczego równość płci i integracja mają znaczenie w kontekście biznesowym? Jak można wspierać firmy we wdrażaniu kwestii równości płci? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą uczestnicy Projektu DEBUTING. Będzie on realizowany od maja 2023 do maja 2027 angażując 11 partnerów z 10 regionów, którzy są zdeterminowani do wprowadzania pozytywnych zmian w tym zakresie.

Developing Business Through Inclusiveness and Gender Awareness – New Cluster Competences (w skrócie: DEBUTING) to  projekt realizowany w ramach programu Interreg Europa, za pomocą którego Unia Europejska promuje współpracę transgraniczną między regionami różnych państw członkowskich UE, a także krajami partnerskimi i krajami trzecimi. Ta nazwa to jednocześnie misja: debiutujemy z nową kwestią, równością płci jako czynnikiem konkurencyjności MŚP.

Celem projektu jest wdrożenie kwestii równość płci jako czynnika konkurencyjności MŚP w nowy sposób – poprzez klastry. MŚP miewają trudności ze zrozumieniem biznesowego uzasadnienia równości płci, a tam, gdzie ją wdrażają, często stają przed wyzwaniem „jak to zrobić w praktyce”. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na budowanie potencjału MŚP w oparciu o modele biznesowe uwzględniające aspekt płci oraz kultury pracy przyjaznej dla płci. Projekt ma na celu pomóc firmom właśnie w tym zakresie.

Spotkanie zespołu roboczego w Gdańsku

Spotkanie grupy roboczej w Gdańsku, fot. M.Zdroik

Język inkluzywny to język, którego powinno się używać, aby nie dyskryminować nikogo. Pierwszym krokiem jest otwartość i wrażliwość  na potrzeby drugiego człowieka. Należy stworzyć lepsze ramy wspierające MŚP w utrzymaniu konkurencyjności, innowacyjności i zdolności do tworzenia nowych możliwości rynkowych przy bardziej integracyjnym podejściu. Klastry, jako uznane czynniki zmian, są doskonałym narzędziem wspierającym MŚP w przyjmowaniu takich działań, będąc kluczowymi podmiotami w projektowaniu i wdrażaniu strategii inteligentnych specjalizacji.

Konsorcjum projektu i podejmowane działania

DEBUTING angażuje 11 partnerów z 10 regionów, którzy są zdeterminowani do wprowadzania pozytywnych zmian. Partnerami projektu są:

  • Region Värmland, Szwecja (partner wiodący)
  • Uniwersytet Karlstad, Szwecja
  • Rada Regionalna Laponii, Finlandia
  • Agencja Rozwoju Regionalnego (RDA) Północny Zachód, Rumunia
  • ecoplus. Agencja Biznesowa Dolnej Austrii, Austria
  • Kancelaria Premiera, Węgry
  • ART-ER Joint Stock Consortium Company, Włochy
  • Agencja Rozwoju Nawarry (SODENA), Hiszpania
  • Województwo Pomorskie, Polska
  • Grand E-nov+, Francja
  • RegioClusterAgentur BW, Niemcy

Działania w ramach projektu obejmują m.in:

  • 33 międzyregionalne wydarzenia w zakresie wzajemnego uczenia się panujących zasad i uregulowań
  • wymiana co najmniej 22 najlepszych praktyk
  • 80 spotkań regionalnych grup interesariuszy z udziałem 87 organizacji

Ambicje zespołów wykraczają jednak daleko poza projekt, dążąc do wykorzystania zdobytej wiedzy i wypracowanych relacji współpracy w służbie inteligentniejszej Europy. Służą temu m.in. wzajemne wizyty, spotkania i wymiana doświadczeń.

Dlaczego równość płci i integracja mają znaczenie w kontekście biznesowym?

  • Zwiększona rentowność
    Badania pokazują, że firmy integracyjne z równym rozkładem płci mają wyższą rentowność i odnoszą większe sukcesy w dłuższej perspektywie.
  • Większa innowacyjność, kreatywność i lepsze podejmowanie decyzji
    Bardziej zróżnicowana grupa oznacza dostęp do różnych pomysłów i podejść, zwiększając innowacyjność i kreatywność. Większa różnorodność prowadzi do lepszego podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów i innowacyjności, a także wzrostu kreatywności.
  • Przyciąganie i zatrzymywanie kompetentnych pracowników
    Obecnie wiele osób poszukujących pracy przy wyborze pracodawcy stawia na równość i integrację. Firmy z równym podziałem na płeć mają niższą rotację pracowników: są lepsze w zatrzymywaniu swoich pracowników. Ponadto tworzenie dobrego środowiska pracy, w którym każdy czuje się mile widziany, pomaga zatrzymać talenty. Integracyjne miejsce pracy ma również większe szanse na bardziej zaangażowanych i lojalnych pracowników, którzy czują większe zaufanie i satysfakcję z pracy. Nieobecność w pracy z powodu choroby jest również niższa.
  • Równość płci i zrównoważony rozwój społeczny
    Kultura integracyjna pomaga budować pozytywną reputację i zaufanie wśród klientów, partnerów i ogółu społeczeństwa. Zrównoważony rozwój społeczny jest ważną częścią odpowiedzialności korporacyjnej – firmy mogą i powinny odgrywać aktywną rolę w budowaniu bardziej równego i integracyjnego społeczeństwa, jednocześnie przyczyniając się do promowania równości płci i zabezpieczania umiejętności przyszłości.

SPOTKANIE ZESPOŁU PROJEKTOWEGO DEBUTING W STUTTGARCIE (NIEMCY). WOJEWÓDZTWO POMORSKIE REPREZENTOWAŁA EWA JAGODZIŃSKA Z DEPARTAMENTU ROZWOJU GOSPODARCZEGO UMWP

W dniach 24 i 25 stycznia 2024 r. w Stuttgarcie odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich partnerów. Poruszona została kwestia tego, w jaki sposób większa różnorodność i równe szanse w gospodarce mogą pomóc w walce z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej.

Większa równość i równe szanse w świecie pracy mogą otworzyć nowy potencjał dla wykwalifikowanej siły roboczej. Są to strategiczne czynniki sukcesu dla konkurencyjności i innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Nowoczesny świat pracy i dobra równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to warunki wstępne, aby kobiety w Badenii-Wirtembergii mogły pracować jeszcze lepiej zgodnie ze swoimi kwalifikacjami i jak najbliżej zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin oraz aby kariera – nawet z zobowiązaniami rodzinnymi – była możliwa. Zróżnicowane modele zatrudnienia, nowa praca, praca mobilna i wykorzystanie postępu cyfrowego w miejscu pracy są cennymi narzędziami do tego celu – powiedziała dr Nicole Hoffmeister-Kraut, minister gospodarki, pracy i turystyki, podczas sesji roboczej projektu EU Interreg Debuting w Haus der Wirtschaft w Stuttgarcie.

Postrzega ona unijny projekt Interreg Debuting jako okazję do wygenerowania impulsu dla innowacyjnych podejść poprzez wymianę „dobrych praktyk”.

Możemy uzyskać nowe spostrzeżenia, korzystając z doświadczeń innych regionów i inspirując się ich najlepszymi praktykami. To sytuacja korzystna dla wszystkich – podkreślała Hoffmeister-Kraut.

Co zmieni ten projekt?

DEBUTING ma na celu ulepszenie instrumentów politycznych, aby lepiej zająć się równością płci w przemyśle, wspierając co najmniej 10% MŚP w klastrach, aby stały się bardziej konkurencyjne do 2026 roku.

Obejmuje to zwiększenie możliwości biznesowych ponad 7500 MŚP, umożliwiając im opracowywanie bardziej innowacyjnych modeli biznesowych poprzez bardziej integracyjną kulturę, a także zwiększenie skuteczności istniejących środków, opracowanie nowych, bardziej innowacyjnych oraz poprawa monitorowania i oceny za pomocą odpowiednich wskaźników. Ważnym wyzwaniem jest także zwiększenie świadomości i zdolności decydentów i klastrów do zajęcia się kwestią równości płci w przemyśle jako kluczowym czynnikiem wzrostu i konkurencyjności MŚP.

Zachęcamy do zapoznania się z Newsletterem, załączonym w pliku poniżej.

#DEBUTINGproject

Projekt Interreg

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.