BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/sniadanie-biznesowe-1-scaled.jpg II Spotkanie z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym na Pomorzu

II Spotkanie z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym na Pomorzu

06.04.2023
Magdalena
Skulimowska
AUTOR
Magdalena Skulimowska
Magdalena
Skulimowska
06.04.2023

Przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego akredytowani na Pomorzu spotkali się na śniadaniu biznesowym zorganizowanym przez Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Rozmawiano o działaniach podejmowanych na rzecz współpracy międzynarodowej, turystyce, gospodarce i promocji województwa pomorskiego.

II spotkanie Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego na Pomorzu odbyło się z inicjatywy Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP i miało charakter śniadania biznesowego, podczas którego wymieniano się informacjami na temat codziennej pracy na rzecz międzynarodowej współpracy gospodarczej. Dokonano również podsumowania najważniejszych międzynarodowych wydarzeń w minionym roku oraz omówiono plany na przyszłość w wymiarze politycznym, gospodarczym i w ramach współpracy turystycznej. Spotkania te będą odbywały się cyklicznie.

Spotkanie otworzył Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego, który powitał jego uczestników. Następnie miała miejsce krótka prezentacja zgromadzonych gości. W spotkaniu udział wzięli konsulowie honorowi: Republiki Austrii, Ludowej Republiki Bangladeszu, Królestwa Belgii, Republiki Bułgarii, Republiki Chile, Królestwa Danii, Królestwa Hiszpanii, Republiki Kazachstanu, Wielkiego Księstwa Luksemburga, Republiki Mołdawii, Republiki Słowackiej, Ukrainy, Wschodniej Republiki Urugwaju, honorowi konsulowie generalni Królestwa Szwecji i Republiki Turcji, konsul generalny Węgier oraz przedstawiciele Amerykańskiej, Skandynawskiej i Polsko-Szwedzkiej Izby Handlowej w Polsce.

Priorytety współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej

O priorytetach współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej mówiła Monika Pochroń- Frankowska, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa ds. Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej. Pomorskie koncentruje się przede wszystkim na współpracy w regionie Morza Bałtyckiego, w tym z Niemcami, ale również w ramach Grupy Wyszehradzkiej i oczywiście z państwami Unii Europejskiej. Aktualnie również Ukraina leży w centrum zainteresowania regionu, ponadto Gruzja, Indonezja, USA, RPA, Korea Południowa, Chiny, etc.

Warto zaznaczyć, że obecnie przygotowywany jest dokument definiujący współpracę międzynarodową, w którym uwzględnione zostaną zaktualizowane priorytety współpracy zagranicznej województwa pomorskiego. Kluczowym wymiarem współpracy międzynarodowej jest gospodarka. Priorytetami są:

  • działania sprzyjające tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego,
  • promocja prozdrowotnych rozwiązań,
  • wspieranie działań w zakresie rozwoju edukacji i szkolnictwa,
  • działania promocyjne i na rzecz rozwoju kulturowego regionu,
  • przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu,
  • wspieranie rozwoju: innowacji i nowoczesnych technologii, przedsiębiorstw kreujących miejsca  pracy, infrastruktury komunalnej, rybactwa oraz obszarów wiejskich.

Współpraca z organami Unii Europejskiej

Region współpracuje również z organami Unii Europejskiej, w tym z Komisją i Parlamentem Europejskim oraz Europejskim Komitetem Regionów (EKR), w którym przedstawicielami Pomorskiego są Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańsk. Istotną dla Marszałka kwestią, podejmowaną podczas obrad, jest oczyszczenie Bałtyku z zatopionej broni chemicznej, amunicji i wraków statków. W ramach inicjatywy EKR-u „Zielony Ład w terenie” Marszałek zaangażował się także w akcję zalesienia Europy.

Działalność stowarzyszeń regionalnych w Pomorskiem

W Pomorskiem działają trzy stowarzyszenia współpracy regionalnej: Pomorskie w Unii Europejskiej (partnerstwo regionalne), Pomorskie w Chinach (już niedługo o zmienionej nazwie na Stowarzyszenie Pomorskie w Azji i poszerzonym obszarze i zakresie działania) oraz Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk Adriatyk.  Ponadto, w ramach obszaru Morza Bałtyckiego Pomorskie jest członkiem m.in. Konferencji Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego, Euroregionu Bałtyk oraz Forum Parlamentów Południowego Bałtyku. Ponadto przedstawiciele województwa biorą udział w corocznym Forum Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR). Pomorskie uczestniczy również w posiedzeniach polsko-niemieckiej komisji rządowej do współpracy regionalnej i przygranicznej. Pomorskie było również obecne na EXPO 2020 w Dubaju i szykuje się na EXPO 2025 w Japonii.

Pomoc dla dotkniętych regionów

Pomoc Ukrainie była priorytetem działań Pomorskiego od momentu rozpoczęcia wojny. Pracownicy Urzędu pomagali uchodźcom wojennym i jeździli na granicę polsko-ukraińską z darami. Pomorskie przekazało 30 generatorów prądotwórczych, 3 karetki, uruchomiono również specjalne pociągi a także przekazano pomoc finansową. Podobnie po trzęsieniu ziemi w Turcji – Pomorskie uruchomiło natychmiastową pomoc finansową i materialną. Ponadto Pomorze odwiedzili przedstawiciele UNCHR oraz liczni ambasadorowie i przedstawiciele regionów europejskich.

Potencjał turystyczny województwa pomorskiego 

Pomorskie jest atrakcyjną destynacją turystyczną. Posiada jedną z największych baz noclegowych (3. miejsce w kraju), natomiast pod względem liczby miejsc noclegowych zajmuje 2. miejsce w kraju i jest pierwszą destynacją rynku krajowego. Pomorskie zamieszkuje 2 210 920 mieszkańców,  34,5% powierzchni stanowią lasy, a linia brzegowa ma 316 km.  O potencjale województwa pomorskiego, planach na przyszłość i przedsięwzięciach turystycznych, które będą realizowane w regionie, opowiadała Marta Chełkowska, Dyrektor Departamentu Turystyki UMWP. Podkreślała, że Pomorskie ma ogromny potencjał kulturowy, przyrodniczy i krajoznawczy, koncentrujący się na: Trójmieście, Kaszubach, Kociewiu, Żuławach i Powiślu oraz Ziemi Słupskiej. Obszary te charakteryzują piękne krajobrazy, bogactwo zabytków, parków (Słowiński Park Narodowy, Bory Tucholskie), obiektów kulturowych i przyrodniczych i doskonała oferta city break w Trójmieście. Główną destynacją turystów jest Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia). Nie możemy zapominać o Mierzei Wiślanej oraz Półwyspie Helskim. Rozwija się tu również  turystyka aktywna (rowerowa, kajakowa, konna, golf, itp.). W Pomorskiem jest kilka szlaków kulturowych, będących wyróżnikami regionu na mapie kulturowej kraju i Europy. Jest też mnóstwo atrakcji dla dzieci. Stale rośnie liczba pasażerów portu lotniczego w Gdańsku. Najpopularniejsze kierunki w ruchu czarterowym to Turcja, Grecja i Egipt.

Wizja województwa pomorskiego

Pomorskie można opisać w następujący sposób: nadmorski region, który stwarza wyjątkowe możliwości realizacji planów życiowych, marzeń, nowych  projektów, inwestycji, edukacji i różnorodnych form spędzania wolnego czasu w najpiękniejszym,  najbardziej urozmaiconym środowisku naturalnym, dając poczucie wolności, spełniania się i pełni życia. Jego mieszkańcy to najbardziej w Polsce zadowoleni z życia ludzie: otwarci, gościnni, tolerancyjni, szanujący  wolność wyboru i różnorodność, aktywni, przedsiębiorczy, pozytywnie nastawieni do przyszłości.

Marta Chełkowska wspomniała również o stronie POMORSKIE Prestige. Jest to platforma blogowa dedykowana ofercie premium regionu pomorskiego, skierowana do turystów krajowych i zagranicznych. Na koniec powiedziała o Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT), której zadaniem jest tworzenie planów i koncepcji oraz wytyczanie kierunków. Rynkami priorytetowymi PROT są Szwecja, Norwegia i Czechy a uzupełniającymi: Niemcy, Wielka Brytania, Dania, Holandia, Belgia i Izrael.

Priorytety rozwoju gospodarczego województwa pomorskiego

Pomorskie jest najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce pod względem dynamiki wzrostu PKB. Jest atrakcyjnym miejscem dla  inwestorów. Podsumowania najważniejszych wydarzeń gospodarczych w 2022 r. dokonał Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. Omówił on również plany regionu w obszarze gospodarki. Wśród wydarzeń, które się odbyły, wymienił Edu Offshore Wind 2023 – największe targi edukacyjne dla młodzieży, poświęcone morskiej energetyce wiatrowej, które odbyły się w marcu w Amber Expo i cieszyły się dużym powodzeniem. Poinformował o dwóch seminariach zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Pomorskie w Chinach” (wkrótce „Pomorskie w Azji”), poświęconych Chinom oraz Japonii, Indonezji i Wietnamowi.

W kontekście planów przypomniał o kolejnej edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2023 dla tych pomorskich firm, które przyczyniają się do rozwoju regionu lub promują swoją działalnością Pomorze na arenie krajowej i zagranicznej. Nabór rusza pod koniec kwietnia a wręczenie nagród odbędzie się 14 września. Następnie poinformował, że kolejne Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza połączone z Pomorskim Eko Forum odbędzie się 28 września. Podczas Forum zostanie wręczona nowa nagroda Zielonego Gryfa dla biznesów promujących zieloną transformację.

W maju rusza kolejna edycja InfoShare – konferencji skoncentrowanej na nowoczesnych technologiach, nowych mediach i wsparciu dla młodych firm. Odbędzie się w AMBEREXPO w dniach 24-25 maja. W dniach 5-6 czerwca br. z kolei odbędzie się 11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny 2023 (OSE GDAŃSK 2023). Podkreślając wagę energetyki wodorowej dla Pomorskiego, Stanisław Szultka poinformował o odbywającej się w dniach 4-5 października br. w Gdyni Polskiej Konferencji Technologii Wodorowych (PCHET 2023), której głównym tematem będzie wielkoskalowa produkcja zielonego wodoru i nowatorskie metody jego produkcji. Wspomniał również o udziale Pomorskiego w II Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2Poland w Poznaniu. W kwietniu przedstawiciele Pomorskiego wezmą udział w XI Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2023. Wydarzenie to dotyczyć będzie szeroko pojętej logistyki. W październiku w Budapeszcie delegacja Pomorskiego weźmie udział w X Forum Bałtyk-Adriatyk a także w Baltexo, które w tym roku zajmie się zagadnieniami związanymi z gospodarką morską. W dniach 11-13 października w Sopocie odbędzie się również konferencja EFNI 2023  (European Forum for New Ideas). To konferencja międzynarodowa podczas której odbywają się spotkania i dyskusyjne środowisk biznesowych na temat przyszłości Europy i jej gospodarki postrzeganej w szerokim, globalnym kontekście. Ponadto planowane są wydarzenia w ramach Pomorskiego Brokera Eksportowego (wyjazdy na targi w Oslo, Vigo i w Imabari) a także udział w 2025 r. w EXPO w Japonii. S. Szultka przypomniał, że w ramach Pomorskiego Brokera Eksportowego odbyło się Seminarium „Jak wygrywać przetargi w ONZ?” dla firm specjalizujących się w branżach: budowlanej, transportowej/logistycznej, odnawialnych źródeł energii, medycznej, spożywczej, technologii informacyjnych i komunikacyjnych i cyberbezpieczeństwa. Opowiedział również o działaniach podejmowanych przez Invest in Pomerania, która zajmuje się przyciąganiem inwestorów z zagranicy.

Strona internetowa poświęcona gospodarce pomorskiej – wydarzenia, aktualności, ciekawe tematy i opracowania

Na koniec miała miejsce prezentacja strony Departamentu Rozwoju Gospodarczego, poświęconej pomorskiej gospodarce: głównym wydarzeniom gospodarczym w regionie, pomorskim firmom, przedsiębiorcom, ciekawym inicjatywom, ważnym tematom, raportom, opracowaniom, itp. Na stronie są cztery główne bloki tematyczne: biznes i innowacje, talenty i rynek pracy, gospodarka morska i zielona energia. W celu przekazania informacji o różnych wydarzeniach, misjach gospodarczych, innych ciekawych tematach, należy się skontaktować z Departamentem Rozwoju Gospodarczego. Informacje te zostaną opublikowane na stronie przez zespół redakcyjny.

Było to II spotkanie z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym na Pomorzu. Spotkania te będą odbywały się regularnie, by zapewnić stały kontakt i wymianę informacji pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i dyplomatami z naszego regionu, przyczyniając się do skutecznego budowania pozytywnego wizerunku województwa pomorskiego nie tylko w kraju, ale także i na arenie międzynarodowej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.