Komisja Europejska przyjęła pierwszy zestaw Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju. Będą one miały zastosowanie do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju już za 2024 r.
Na koniec zeszłego roku została opublikowana dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD). Zgodnie z nią wszystkie duże jednostki oraz małe i średnie spółki giełdowe będą przedstawiać w swoim sprawozdaniu z działalności informacje na temat: kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Z założenia te informacje mają być raportowane według wspólnych europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. ESRS). Których pierwszy pakiet został przyjęty przez Komisję Europejską 31 lipca 2023 r. Wspomniana wyżej dyrektywa zakładała trzystopniowy harmonogram zastosowania nowych obowiązków przez organizacje.
Nie taka rewolucja dla dużych przedsiębiorstw
Raportowanie niefinansowe obowiązuje w Polsce od 2017. Dotyczyło dotąd wyłącznie spółek, zatrudniających powyżej 500 pracowników oraz spełniających jeden z dwóch warunków finansowych. Co oznaczało, że raportowały wyłącznie jednostki zainteresowania publicznego, takie jak banki, ubezpieczyciele czy największe spółki giełdowe.
W listopadzie zeszłego roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), poszerzającą zakres i liczbę podmiotów objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego, w obszarze środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego. Raporty dotyczące ESG zaczną funkcjonować od 1 stycznia 2024 r.
Harmonogram sprawozdawczości
W pierwszej kolejności najnowsze informacje przedstawią po raz pierwszy największe podmioty za rok 2024, które już obecnie raportują tzw. informacje niefinansowe. Są to duże jednostki zainteresowania publicznego, których liczba pracowników przekracza 500 osób.
W 2026 roku pierwsze raporty przedstawią pozostałe duże jednostki . Małe i średnie spółki giełdowe złożą po raz pierwszy raporty za rok obrotowy 2026.
Nowy ramy raportowania sprawią, że zainteresowane grupy otrzymają szerszy dostęp do wiarygodnych i wysokiej jakości danych na temat zrównoważonego rozwoju. Umożliwi to wywieranie istotnego wpływu na podmioty gospodarcze.
Raportowanie jest to szansą na pokazanie swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i podejmowanych działań w obszarze społecznej odpowiedzialności. Dzięki temu będzie im także łatwiej uzyskać dostęp do kapitału na dalszy rozwój. Unikną też dodatkowego indywidualnego przedstawiania informacji na temat zrównoważonego rozwoju w związku z zapytaniami inwestorów, banków czy partnerów handlowych.
CSRD będzie teraz musiała zostać implementowana do polskiego prawa. Polska, tak jak pozostałe państwa członkowskie UE, będzie miała na to 18 miesięcy.
Europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju
Jeszcze w lipcu Komisja Europejska przyjęła Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESSZR). Jest to pierwszy zestaw 12 uniwersalnych standardów, na który składają się:
- 2 standardy przekrojowe,
- 10 standardów tematycznych (5 standardów dotyczących kwestii środowiskowych, 4 standardy dotyczące kwestii społecznych oraz 1 standard dotyczący kwestii zarządczych).
Sprawozdania zrównoważonego rozwoju za 2024 r. będą musiały obejmować już nowe standardy i zastosują je jednostki zainteresowania publicznego (pierwsza grupa jednostek – obecnie raportująca informacje niefinansowe). Rozporządzenie Komisji Europejskiej wejdzie w życie wraz z jego oficjalną publikacją, na którą jeszcze oczekuje.
Więcej informacji o dyrektywie znajdziesz TU.
Tekst rozporządzenia znajdziesz TU.