BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/10/EFNI.webp Europejskie Forum Nowych Idei już po raz 13. w Sopocie

Europejskie Forum Nowych Idei już po raz 13. w Sopocie

mat. organizatorów wydarzenia
14.10.2024

Prestiżowe wydarzenie, wybitni myśliciele, przedstawiciele nauki, biznesu, polityki i mediów. Tegoroczny program 3-dniowego forum nie zawiedzie i skupiać się będzie wokół najważniejszych wyzwań dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie. Uczestnicy będą mówić o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii Europejskiej.

EFNI (European Forum for New Ideas) to prestiżowe, międzynarodowe forum, które ma na celu promowanie innowacyjnych pomysłów oraz inspirujących dyskusji na temat rozwoju społecznego, ekonomicznego i technologicznego w Europie. Forum skupia liderów biznesu, polityków, intelektualistów oraz przedstawicieli świata nauki i kultury. Główne tematy omawiane na EFNI to zrównoważony rozwój, innowacje technologiczne, transformacje cyfrowe, edukacja, polityka społeczna i wiele innych. Forum EFNI to platforma do wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy różnymi sektorami społeczeństwa, mając na celu stymulowanie dialogu oraz wspieranie rozwoju nowych idei w Europie.

W dniach 16-18 października w Sopocie odbędzie się trzynasta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI). W gronie panelistów EFNI 2024 znajdą się zarówno przedstawiciele świata biznesu, jak i nauki oraz polityki, w tym członkowie polskiego rządu, m.in. wicepremier Krzysztof Gawkowski, ministrowie Adam Bodnar, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Marzena Okła-Drewnowicz, Izabela Leszczyna, Krzysztof Paszyk, Barbara Nowacka, Paulina Hennig-Kloska, oraz prezydentka-elekt Białorusi Światłana Cichanouska. Wśród gości będą również przedstawiciele ważnych instytucji, jak np. prezes ZUS Zbigniew Derdziuk i pełnomocnik MSZ Tomasz Chłoń.

Tegoroczne Forum odbędzie się tradycyjnie w sopockim hotelu Radisson Blu, a jego program obejmie liczne debaty i panele dyskusyjne. Główne tematy to wyzwania stojące przed biznesem i społeczeństwem w dynamicznie zmieniającym się świecie, globalne trendy oraz przyszłość Unii Europejskiej. Szczególną uwagę poświęci się długoterminowym perspektywom rozwoju Europy.

Dyskusje zostaną podzielone na pięć kluczowych obszarów:

  • Europa w zrównoważonym świecie,
  • Europa w spolaryzowanym świecie,
  • cyfrowa transformacja,
  • zielona zmiana,
  • zdrowa Europa.

Dodatkowo w ramach EFNI odbędą się specjalne sesje EFNI Talks, rozmowy wieczorne, spotkania autorskie oraz inne wydarzenia towarzyszące. Forum zbiega się z istotnym dla Polski momentem, jakim jest objęcie unijnej prezydencji oraz jubileusz 25-lecia Konfederacji Lewiatan, głównego organizatora wydarzenia, przy wsparciu BusinessEurope i miasta Sopot.

Samorządu Województwa Pomorskiego jest partnerem głównym wydarzenia, a przedstawiciele województwa zabiorą głos w panelach:

17 października 2024 | 9:00-10:00 | EUROPA W WIELOBIEGUNOWYM ŚWIECIE

Temat: „Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej — na co możemy liczyć?”

Rozpoczynająca się w pierwszej połowie 2025 roku już druga w historii prezydencja Polski w Radzie UE to niezwykła okazja dla polskiego państwa. Czy potrafimy pokazać sobie samym, jak też partnerom w ramach Unii, że jesteśmy jej dojrzałym członkiem, który sprzyja procesowi integracji, jednocześnie skutecznie zabezpieczając własne interesy? Początek nowego cyklu instytucjonalnego oznacza większy wpływ na kształtowanie priorytetów działania, ale też większą odpowiedzialność. Kraj sprawujący przewodnictwo ma pełnić rolę bezstronnego rozjemcy przy ucieraniu kompromisów politycznych, choć jednocześnie wywiera bezpośredni wpływ na zarządzanie agendą unijnej dwudziestki siódemki. Jakie tematy i projekty legislacyjne Polska 4 potraktuje priorytetowo? Jak uwzględnione zostaną tematy wsparcia dla europejskiego wzrostu, zwiększania konkurencyjności i na co może liczyć polski biznes?

Paneliści:

  • Monique Clua Braun, Country President, Novartis Poland
  • Marcin Laskowski, wiceprezes zarządu ds. regulacji, PGE Polska Grupa
  • Witold Literacki, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych, ORLEN SA
  • Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii
  • Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pion ds. Unii Europejskiej
  • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

Moderacja: Kinga Grafa, Konfederacja Lewiatan

———————————————————————————————————

17 października 2024 | 13:30 – 14:30 | ZDROWA EUROPA

Temat: „Wsparcie środowiskowe osób z depresją. Rola samorządów w prewencji i leczeniu w oparciu o unijne rozwiązania”

Europa stoi przed szeregiem wyzwań związanymi ze zdrowiem psychicznym jej mieszkańców. Mamy obecnie do czynienia z rosnącą falą depresji, przede wszystkim wśród młodszych Europejczyków. Jak połączyć duże doświadczenie w profilaktyce takich krajów jak Finlandia czy Szwecja z ogromnymi potrzebami edukacyjnymi innych krajów UE? Na kim spoczywają główne powinności – państwie, władzach lokalnych, biznesie? Co Europa robi, aby minimalizować to zjawisko i przeciwdziałać szerzącej się fali samobójstw i diagnozowanej depresji? Gdzie szukać wzorców skutecznego działania?

Paneliści:

  • Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora, Departament Zdrowia, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra (online)
  • Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej UMWZ w Szczecinie
  • Piotr Toczyski, Team Europe Direct Expert

Moderacja: Piotr Wolski, rzecznik prasowy, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

———————————————————————————————————

18 października 2024 | 9:30 – 10:30 | EUROPA I ZIELONA ZMIANA

Temat: „Transformacja energetyczna UE: jak bezpiecznie przejść zmianę?”

Europa stoi przed być może największym wyzwaniem w swojej historii – kryzysem energetycznym. Obok bezpieczeństwa militarnego, kluczowe pozostaje bowiem bezpieczeństwo energetyczne. Czy radykalne podejście do zielonej transformacji ma realne umocowanie w rachunku ekonomicznym? Dekarbonizacja i neutralność klimatyczna to potężne i niezwykle kosztowne przedsięwzięcia. Kto ma zatem ponieść koszty tej zmiany? Nie da się ukryć, że UE może – dokonując energetycznego zwrotu – ponieść spektakularną porażkę na innym polu: konkurencyjności europejskiego rynku w skali globalnej. Jak zapewnić gospodarkom i społeczeństwom bezpieczeństwo okresu przejściowego i czy gaz należy traktować jako kluczowe w tym czasie źródło energii?

Prelegenci:

  • Maciej Górski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych, PGE Polska Grupa
  • Michał Obiegała, dyrektor ds. korporacyjnych i projektów strategicznych, BP Polska
  • Artur Osuchowski, członek zarządu ds. energetyki i transformacji energetycznej, ORLEN SA
  • Stanisław Szultka, dyrektor, Departament Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • Przedstawiciel/ka ARP

Moderacja: Jakub Safjański, Konfederacja Lewiatan

Szczegółowe informacje oraz program znajdziesz na stronie EFNI

Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco

Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.