BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/10/EFNI.2.jpg Europejskie Forum Nowych Idei – podsumowanie XII edycji

Europejskie Forum Nowych Idei - podsumowanie XII edycji

źródło: materiały własne
15.10.2023

Wybitni myśliciele, przedstawiciele biznesu, nauki, polityki i mediów, podczas 3-dniowego Europejskiego Forum Nowych Idei debatowali o cyfrowej i zielonej transformacji Europy i Polski, jak również o możliwych scenariuszach po wyborach parlamentarnych czy sytuacji Europy na globalnych rynkach.

EFNI (European Forum for New Ideas) to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie, którego celem jest promowanie innowacyjnych pomysłów oraz inspirowanie w tematach rozwoju społecznego, ekonomicznego i technologicznego w Europie. Forum skupia liderów biznesu, polityków, intelektualistów oraz przedstawicieli świata nauki i kultury.

Co przyniosła 12. edycja Europejskiego Forum Nowych Idei?

W agendzie wydarzenia pojawiło się 10 ścieżek tematycznych:

  • Cyfrowa transformacja Europy,
  • Zielona zmiana Europy,
  • Przyszłość Europy,
  • Europa otwarta i różnorodna,
  • Polska przed wyborami,
  • Europa na globalnych rynkach,
  • Wystąpienia,
  • Spotkania autorskie,
  • EFNI Talks,
  • Nocne marki.

Źródło: Lewiatan

W obliczu rosnących kryzysów i długoterminowych przemian musimy być świadomi i proaktywni. Unia Europejska nie może pozostać bierna wobec tych procesów – powinna aktywnie kształtować swoją przyszłość. Stojąc wobec dynamicznych zmian na globalnej scenie musimy podejmować nowatorskie i odważne inicjatywy – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego podczas uroczystości otwarcia EFNI

Leszek Balcerowicz podkreślił potrzebę zmiany władzy oraz rolę społecznego nacisku. Dobrze zorganizowane społeczeństwo obywatelskie ma możliwość wprowadzenia odważnych zmian.

Podczas debaty o samorządach regionalnych Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, mówił o tym że regiony uczą się od siebie nawzajem. Pomorskie przeszło ścieżkę od punktowej, rozproszonej interwencji w obszarze turystyki czy edukacji, do myślenia i działania w modelu zintegrowanych strategicznych przedsięwzięć. Bardzo różni się to od polityki doraźnego rozdawania pieniędzy bez jasnych reguł i bez budowania jakichkolwiek standardów instytucjonalnych, które szczególnie nasilają się w czasie kampanii wyborczych.

Podczas panelu dotyczącego sztucznej inteligencji w administracji publicznej Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS, mówił o tym, że algorytmy AI obecnie kontrolują ok. 25 mln zwolnień lekarskich rocznie i wskazują te „niewłaściwe”. Z kolei Polski Bon Turystyczny również obsługują prawie wyłącznie algorytmy.

mat. własne

Ostatniego dnia wydarzenia miała miejsce debata na temat innowacyjności regionów, w której udział wziął Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Przedstawił pomorską perspektywę rozwoju innowacyjności, mówił o Inteligentnych Specjalizacjach Pomorza oraz o wspierającym innowacje ekosystemie.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie EFNI.

Samorząd Województwa Pomorskiego jest partnerem głównym wydarzenia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.