TALENTY I RYNEK PRACY
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/4096-27321-max-002-scaled.jpg Dni otwarte pomorskich uczelni wyższych

Dni otwarte pomorskich uczelni wyższych - poznajcie uczelnie od środka

Pomorskie uczelnie wyższe zapraszają na Dni Otwarte, fot. materiały GUMed
05.03.2024
Izabela Kościuk-Patoka
Izabela
Kościuk-Patoka
AUTOR
Izabela Kościuk-Patoka
Izabela
Kościuk-Patoka
05.03.2024

Studia to bardzo ważny etap w życiu młodych ludzi. Jaki kierunek studiów i którą uczelnię wybrać? Studiować po polsku czy po angielsku? Wybrać studia dzienne czy zaoczne? To pewnie tylko niektóre z długiej listy pytań, które zadają sobie uczniowie ostatnich klas szkół średnich, a także ich rodzice. Odpowiedź na nie będzie miała istotny wpływ na przyszłość. I to nie tylko tą najbliższą. Czy może być lepsze miejsce do studiowania niż pomorskie?                                                              

Jak co roku w marcu uczelnie wyższe z województwa pomorskiego zapraszają na swoje Dni Otwarte. Dla młodzieży zastanawiającej się nad wyborem uczelni i kierunku studiów to niepowtarzalna szansa na poznanie uczelni „od środka”.

Na jakich zasadach odbywa się rekrutacja na konkretne kierunki? Jak wyglądają poszczególne wydziały? Jakim dydaktycznym zapleczem uczelnie dysponują? Jak wyposażone są laboratoria? Co ciekawego robi inżynier? Jakie możliwości rozwijania swoich pasji daje uczelnia? Na te wszystkie pytania odpowiedzi chętnie udzielą wykładowcy, pracownicy akademiccy oraz sami studenci, którzy są niezaprzeczalnie najlepszym źródłem informacji.       

Podczas Dni Otwartych mamy nadzieję spotkać wszystkich zainteresowanych tym, co na co dzień ciekawego dzieje się w Uniwersytecie Gdańskim. Zapraszamy serdecznie nie tylko tegorocznych maturzystów, ale też ich młodszych kolegów i koleżanki, aby poznali ofertę edukacyjną uczelni oraz przestrzenie, w których studenci się kształcą, rozwijają swoje pasje oraz odpoczywają. Zapraszamy również rodziców, aby pomogli swoim dzieciom dokonać dobrych wyborów związanych z przyszłymi studiami, bardzo ważne jest, aby wybierać kierunki, które rzeczywiście interesują kandydatów – mówi  dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia.

Uczniowie odwiedzający Uniwersytet Gdański podczas Dni Otwartych

Dni Otwarte UG to niepowtarzalna szansa na bezpośrednie rozmowy ze studentami i wykładowcami, fot. Alan Stocki

Dni Otwarte to również doskonały moment, aby porozmawiać z nauczycielami akademickimi i studentami, którzy już studiują w Uniwersytecie, a którzy doradzą, odpowiedzą na nurtujące naszych gości pytania i opowiedzą o pozanaukowym życiu uczelni, czyli bardzo bogatej ofercie zajęć sportowych czy przeróżnych formacjach artystycznych pozwalających nie tylko atrakcyjnie spędzić czas, ale też wyrazić swoją osobowość poprzez sztukę. Te spotkania ważne są również dla nas, pracowników uczelni, gdyż poznając przyszłych studentów możemy lepiej przygotować się na ich przyjęcie w kampusach Uniwersytetu Gdańskiego. Zatem, do zobaczenia! – zachęca Prorektor Arnold Kłonczyński.

Na odwiedzających uczniów będzie czekała cała masa atrakcji: interaktywne warsztaty, gry terenowe, wystawy czy występy artystyczne. Będzie się można spotkać z wykładowcami, którzy podzielą się z odwiedzającymi swoimi naukowymi pasjami oraz poznać studentów, którzy przedstawią ofertę edukacyjną uniwersytetu, omówią swoje projekty i opowiedzą o życiu akademickim. Dodatkowo pracownie i laboratoria otworzą w tych dniach swoje drzwi, żeby dać uczniom namiastkę uniwersyteckiej codzienności.

Powitaj wiosnę na Politechnice Gdańskiej

Wiosną wszystko budzi się do życia! Politechnika Gdańska, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, zachęca do spędzenia pierwszego dnia wiosny, 21 marca, na swoim kampusie. To właśnie wtedy organizowany jest Ogólnopolski Dzień Otwarty PG. W bogatym programie znajdują się m.in. angażujące wykłady, pokazy, eksperymenty czy wycieczki po zakamarkach kampusu. Co ważne, w związku z dużym zainteresowaniem na wydarzenia obowiązują zapisy. Program przygotowany został z myślą o tegorocznych maturzystach i uczniach szkół średnich.

Politechnika Gdańska ponownie będzie też gospodarzem gali Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników fundacji „Perspektywy” – podczas Dni Otwartych jak co roku nagrodzeni zostaną nauczyciele i uczniowie top 10 najlepszych szkół średnich Pomorza. W tym roku gala odbędzie się w Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej, gdzie od ubiegłego roku funkcjonuje superkomputer „Kraken” – jeden z najmocniejszych superkomputerów w tej części Europy.

Uczniowie podczas Dni Otwartych PG

Ogólnopolski Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej co roku odbywa się pierwszego dnia wiosny – 21 marca, fot. Dawid Linkowski

– To wyjątkowa okazja do poznania naszej uczelni z bliska, spotkania ze studentami i wykładowcami, czy znalezienia pomocy przy wyborze kierunku studiów. Ten dzień jest wyjątkowy również dla nas, bo otwieramy nasze drzwi dla ciekawości i pasji pomorskiej młodzieży, dzięki czemu to spotkanie jest inspirujące dla obydwu stron. Nasi studenci i pracownicy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą o życiu uczelni, zaprezentują nasze laboratoria i nowoczesne pracownie, a także pokażą, jak może wyglądać praktyczna i nowoczesna nauka. Nasi goście będą mogli samodzielnie eksperymentować i realizować projekty z zakresu inżynierii środowiska, informatyki, robotyki, chemii i wielu innych dziedzin. Możemy obiecać, że na naszym Dniu Otwartym, a następnie także podczas studiów, nie zabraknie inspiracji i możliwości rozwijania swoich zainteresowań – zachęca Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy PG.

Gdański Uniwersytet Medyczny zaprasza na Dni Otwarte w kwietniu

Ponad   60   stoisk z pokazami i warsztatami, możliwość czynnego udziału w quizach i eksperymentach oraz wiele fascynujących wykładów przybliżających zagadnienia medyczne – to najważniejsze atrakcje Dni Otwartych w GUMed. Wydarzenie skierowane do przyszłych kandydatów na studia, ich rodziców oraz opiekunów odbędzie się 11 i 12 kwietnia – tegoroczne Dni Otwarte GUMed potrwają aż dwa dni.

Podjęliśmy taką decyzję ze względu na duże zainteresowanie, które obserwowaliśmy w roku ubiegłym. To kwestia bezpieczeństwa i komfortu naszych gości – mówi Eliza Rydzewska, koordynator Dni Otwartych w GUMed z Działu Promocji Uczelni.

– Oprócz znanego z takich wydarzeń Collegium Biomedicum uruchomimy również kolejny budynek, Centrum Sportu. To właśnie tam wystawimy większość stoisk Studenckich Kół Naukowych, na których będzie m.in. możliwość zrobienia wypełnienia zębów, nauki szycia ran, sprawdzenia swoich sił podczas pracy z laparoskopem czy pierwszej pomocy. Nie zabraknie też możliwości sprawdzenia swoich umiejętności szycia chirurgicznego, zbudowania zęba czy pomiaru glukozy we krwi. Uczestnicy będą mogli także zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną Uczelni i dowiedzieć się, jakie wymogi trzeba spełnić, aby zostać studentem jedynej medycznej uczelni badawczej w kraju – dodaje.

Na Wydziale Farmaceutycznym czekać będą stoiska tematyczne, przy których będzie można dowiedzieć się więcej m.in. produkcji leków, zastosowaniu druku 3D w farmacji czy suplementacji diety. Wydarzenie będzie również okazją, by zwiedzić Katedry i Zakłady działające na Wydziale, porozmawiać z naukowcami i studentami, a także zapoznać się ze specjalistyczną aparaturą.

Programy Dni Otwartych poszczególnych uczelni wyższych są bardzo bogate w liczne wydarzenia, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronach poszczególnych uczelni.

TERMINY DNI OTWARTYCH: 

Uczelnie publiczne:

Akademia Muzyczna w Gdańsku 05.03.2024 – 09.03.2024 

Uniwersytet Morski w Gdyni 08.03.2024

Uniwersytet Gdański 12.03.2024 – 13.03.2024

Politechnika Gdańska 21.03.2024

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu 21.03.2024

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku 22.03.2024 – 23.03.2024

Gdański Uniwersytet Medyczny 11.04.2024 – 12.04.2024

Akademia Marynarki Wojennej 24.04.2024 

Uczelnie niepubliczne:

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni 13.03.2024

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.