Blisko 600 przedsiębiorstw wzięło udział w projekcie SPEKTRUM, dofinansowującym specjalistyczne usługi doradcze, w ramach którego przyznano 700 grantów. Podsumowanie projektu, inspirujący mówcy, Greg Albrecht i Dorota Wellman oraz networking w formule Business Mixer przyciągnął pełną salę przedstawicieli firm i instytucji otoczenia biznesu.
Koncepcję projektu SPEKTRUM przygotowano w oparciu o ponad 32-letnie doświadczenie Agencji Rozwoju Pomorza SA w zakresie wspierania podmiotów gospodarczych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt umożliwiał przedsiębiorstwom zakup niezbędnych usług rozwojowych.
W związku z zakończeniem realizacji projektu SPEKTRUM, Agencja Rozwoju Pomorza zorganizowała konferencję podsumowująca, którą otworzył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego dziękując realizatorom za profesjonalne wsparcie, ale przede wszystkim firmom, które wzięły udział w projekcie, bo to sygnał dla samorządu wojewódzkiego, że firmy chcą się rozwijać i szukają specjalistycznego wsparcia.
Katarzyna Laskowska, zastępczyni dyrektora w Agencji Rozwoju Pomorza i jednocześnie kierowniczka projektu SPEKTRUM powiedziała,
Projekt SPEKTRUM rozpoczęto w marcu 2020 roku, a chwilę później „zamknięto świat”.
Mowa oczywiście o wybuchu pandemii Covid-19, która spowodowało spotykane dotąd zmiany w funkcjonowaniu firm i przeformułowanie priorytetów. To wymagało również od realizatorów projektu modyfikacji i działania w obliczu zmian oraz uwzględnienia nowych potrzeb firm, na przykład związanych z doradztwem w kwestiach sanitarno-higienicznych.
20 mln dla blisko 600 firm
Zainteresowanie udziałem w projekcie wykazało 1220 firm. Przyznano 672 granty, 582 przedsiębiorstwa objęto wsparciem projektowym, większość firm pochodziła z trójmiasta, ale blisko 40% spoza metropolii. Branże które w największym stopniu skorzystały z usług doradczych to przetwórstwo przemysłowe i HoReCa. 85 % firm biorących udział w projekcie przyznało, że wsparcie przyczyniło się do ich rozwoju.
Pierwszą prelekcję poprowadził Greg Albrecht pt. „Business Unlimited: strategie wzrostu Twojej firmy”. Prowadzący poruszył kwestie różnic w strategiach mniejszych firm i dużych korporacji. Podkreślał, że żyjemy w czasach zmian i jeśli rzeczywistość je nam serwuje, powinniśmy postrzegać je jako szanse dla nas i firm. Jednocześnie zaznaczył, że zarządzanie zmianą bardzo często wymaga od kadry zarządczej i pracowników przewartościowania oraz przeformułowania schematu działania. Zaznaczył też istotną rolę wyróżników firm w kreowaniu marek i ryzyku jakie niesie ze sobą mentalna pułapka sukcesu oraz omnipotencji.
Kolejne przemówienie należało do Doroty Wellman „Dlaczego nie warto bać się zmian?”, w którym każdą tezę przemawiającą za plusami podejmowania ryzyka popierała konkretnymi przykładami ze swojego życia. Tak prywatnego jak i zawodowego. Pokazała również jak wygląda życie od kulis w wielkich stacji telewizyjnych i że za każdym sukcesem stoi ciężka praca i wiele wyrzeczeń. Podkreślała kluczową rolę myślenia zmianą i braku lęku przed zmianami. Zachęcała do częstego dokonywania w życiu zmian – zarówno tych wielkich jak i mniej znaczących – i to bez względu na to na jakim jego etapie jesteśmy.
Po inspirujących prelekcjach obyła się część networkingowo-warsztatowa czyli Bussines Mixer. Uczestników podzielono na kilka grup tematycznych min. dotacje, marketing, wellbeing czy finanse, gdzie dyskutowano o najbardziej nurtujących problemach w danym obszarze. Cel był jeden: efektywny networking każdej z grup. Stolikowe dyskusje były również niepowtarzalną okazją do zawarcia nowych znajomości biznesowych.
Wyszukiwarka bazy podmiotów świadczących usługi doradcze będzie aktywna po zakończeniu projektu.