Konstruktywny dialog władz samorządowych i administracji rządowej ponad podziałami. Wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w debacie o rozwoju i otoczeniu społeczno-gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju już w kwietniu w Sopocie podczas Local Trends.
Podczas Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego, spotkają się przedstawiciele administracji państwowej i jednostek samorządu terytorialnego.
Bloki tematyczne wydarzenia
- Budżety lokalne wobec multikryzysów i regulacji oraz scenariuszy zmian podatkowych,
- Zmiany klimatu i zielona transformacja polskich miast,
- Rozwój i inwestycje w otoczeniu prawno-ekonomicznym,
- Polityka rozwojowa JST w kontekście funduszy europejskich oraz alternatywnych źródeł finansowania inwestycji,
- Nowe technologie w służbie optymalizacji kosztów działalności samorządów,
- Finanse JST w obliczu wyzwań elektromobilności,
- Wyzwania i dylematy polityk samorządowych wobec kryzysu uchodźczego i planu odbudowy Ukrainy,
- Adaptacja miast do zmian demograficznych,
- Zielone finanse i budżety zrównoważone środowiskowo,
- Wyzwania polskich wsi i miasteczek,
- Regulacyjne i polityczne determinanty funkcjonowania samorządów,
- Potrzeby, integracja i równowaga społeczna miast.
Podstawą wyjścia z każdego kryzysu jest współpraca. Samorządowcy potrzebują dziś przede wszystkim stałych i przewidywalnych zasad finansowania rozwoju. Zmiany regulacyjne powodują brak stabilności i trudność w planowaniu inwestycji. Inicjatywa Local Trends od początku ma być platformą do merytorycznej dyskusji. W Sopocie skupimy się na kwestii finansów – podkreśla Maciej H. Grabowski, dyrektor programowy Local Trends, prezes zarządu Fundacji Centrum Myśli Strategicznych.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego służy wymianie poglądów i opinii oraz uzgadnianiu wspólnych stanowisk. Czy jest to wystarczające narzędzie, aby budować konsensus niezbędny dla harmonijnego rozwoju państwa i regionów?
Relacje administracji państwowej i samorządów nie ograniczają się do zmian legislacyjnych, które dominują w pracach komisji. Decyzje ściśle finansowe, takie jak programy rozwojowe, pożyczkowe i grantowe, jak również kwestie związane z rozwojem infrastruktury, podejmowane na szczeblu krajowym dotykają regiony i wymagają konsensusu. Dynamiczny rozwój gmin i miast sprawia, że konsultacje i współpraca władz wielu szczebli stają się koniecznym elementem. O tym jak z perspektywy samorządu i rządu powinna wyglądać ta współpraca i jakie mechanizmy wymagają wsparcia, będą rozmawiać uczestnicy Samorządowego Kongresu Finansowego.
Wydarzenie od lat gromadzi liczne grono prezydentów, wójtów, starostów i marszałków. Warto śledzić dyskusje, w których aktywnie uczestniczą nie tylko reprezentacji dużych miast, lecz także gmin wiejskich.
#DołączDoDebaty podczas Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Agenda wydarzenia na stronie organizatora już 08.03.2023 r.
Miejsce: Sheraton Sopot Hotel
Data: 3-4 kwietnia 2023
Źródło : Local Trends
***
Local Trends to projekt, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Inicjatorami Local Trends są Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP we współpracy z partnerami strategicznymi. Nad jakością merytoryczną wydarzeń czuwa Rada Programowa składająca się z kilkudziesięciu ekspertów – przedstawicieli administracji państwowej, samorządów, biznesu oraz nauki.
Partnerami Strategicznymi są: Samorząd Województwa Pomorskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Sopot, Miasto Poznań, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP.