W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy wzrasta rola doradców zawodowych.
Ich działania nie ograniczają się do pomocy dzieciom i młodzieży w planowaniu ścieżki zawodowej, ale skupiają się też na potrzebach osób dorosłych. Doradcy wspierają zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące, pokazując im możliwości kształcenia ustawicznego oraz zdobywania nowych kwalifikacji i kompetencji, które pomogą im odnaleźć się na szybko zmieniającym się rynku pracy.
Grudzień w województwie pomorskim obfitował w spotkania i konferencje dedykowane doradcom zawodowym.
W ramach projektu „Pomorskie Kompetencje Jutra” współfinansowanego ze środków unijnych Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), zorganizowano cztery spotkania subregionalne członków sieci Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego. Ideą sieci jest wymiana doświadczeń, informacji oraz dobrych praktyk służąca temu, by osoby zajmujące się profesjonalnie pomocą w projektowaniu kariery mogły jeszcze lepiej wspierać Pomorzan.
Nad przebiegiem spotkań czuwali animatorzy doradztwa zawodowego w poszczególnych subregionach:
- spotkanie w Słupsku (subregion słupsko-chojnicki) – Aleksandra Kaźmierczak,
- spotkanie w Tczewie (subregion nadwiślański) – Dominik Nowak,
- spotkanie w Gdyni (subregion metropolitalny północny) – Anna Dukowska,
- spotkanie w Gdańsku (subregion metropolitalny południowy) – Sylwia Koniuszewska.
Podczas każdego spotkania poruszono wiele różnorodnych zagadnień oraz przeprowadzono liczne warsztaty.
Tematyką wiodącą spotkania w Słupsku były Inteligentne Specjalizacje Pomorza oraz branże kluczowe w subregionie słupsko-chojnickim. Zastanawiano się m.in. nad formami i kierunkami rozwoju umiejętności oraz nowych kompetencji na potrzeby branż kluczowych. Ponadto animatorka przedstawiła Ideę Mapy Poradnictwa – jej zastosowanie, funkcjonowanie, formę, zawartość oraz źródła informacji i sposoby ich pozyskiwania.
Na spotkaniu w Tczewie również skupiono się na Inteligentnych Specjalizacjach Pomorza oraz przedstawiono branżę farmaceutyczną, jedną z wiodących w subregionie nadwiślańskim. Przeprowadzono też warsztaty pod hasłem „Każdy jest HUBem wiedzy”, dotyczące koncepcji i założeń funkcjonowania hubu, przedstawiono dobre praktyki i przykładowe rozwiązania oraz określono odbiorców hubu i ich potrzeby.
Kilka interesujących sesji warsztatowo-wykładowych odbyło się także w Gdyni. Zastanawiano się jakie kompetencje powinien posiadać doradca zawodowy i specjalista ds. rekrutacji oraz jak powinien dbać o swój warsztat pracy i własny rozwój zawodowy. Firma rekrutacyjna NO FLUFF JOBS przedstawiła swoje spojrzenie na rynek pracy oraz potrzeby pracodawców i kandydatów do pracy. Jeden z liderów sektora usług biznesowych – ABSL Trójmiasto zaprezentował specyfikę branży oraz potencjał zatrudnienia, a następnie wspólnie z uczestnikami określił jakich kandydatów i na jakie stanowiska rekrutuje sektor Nowoczesnych Usług dla Biznesu i outsourcingu?”
W trakcie spotkania w Gdańsku animatorka wprowadziła do tematu kompetencji przyszłości oraz zaprezentowała postęp prac nad narzędziem dla mieszkańców projektowanym w ramach projektu. Narzędzie będzie służyło do badania kompetencji przyszłości takich jak m.in.: rozwiązywanie problemów, współpraca i komunikacja w różnorodnym środowisku, dbanie o równowagę w pracy i w życiu. Przeprowadziła również warsztaty związane z kreowaniem pomysłów na działalność Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego. Ponadto dyrektor zarządzający korporacji finansowej State Street wygłosił prelekcję: „Rynek pracy jutra – umiejętności, które zapewniają przewagę”.
Konferencje przyciągnęły wielu doradców zawodowych oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz doradztwa w regionie.
W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się II Wojewódzka Konferencja Doradców Zawodowych pod hasłem „Wpływ robotyzacji na rynek pracy i perspektywa zmian w zawodach i umiejętnościach”, a w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni miała miejsce Konferencja podsumowująca 10-lecie Gdyńskiej Sieci Doradztwa Zawodowego pt. „Refleksje i perspektywy na przyszłość”.
Podczas obydwóch konferencji poruszono wiele tematów dotyczących realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach oraz kwestii związanych z rynkiem pracy.
Na konferencji w Gdańsku m.in. o pomorskim rynku pracy w perspektywie zmian w zawodach i umiejętnościach opowiedziała Anna Pawłowska z Wojewódzkiego Urząd Pracy w Gdańsku, natomiast jak ma wyglądać nowoczesne kształcenie i czy odpowiada ono na wyzwania rynku pracy zastanawiali się Agnieszka Marusiak – HR Project Manager i Grzegorz Labuda – IT Training Manager z infoShare Academy Sp. z o. o.
Cele i kierunki doradztwa zawodowego realizowane w ramach projektu „Pomorskie Kompetencje Jutra” nakreśliła podczas konferencji w Gdyni wspomniana wcześniej Anna Dukowska – animatorka doradztwa zawodowego w subregionie metropolitalnym północnym. W programie znalazły się również: prelekcja Alicji Kołatki z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni „W czym specjalizuje się Pomorze? Kilka słów o rynku pracy” oraz dr. Mateusza Koniecznego, wykładowcy na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, na temat rynku pracy przyszłości – „Jak efektywnie wspierać młodzież (i rodziców) w ich wyborach edukacyjnych i zawodowych”.
Zarówno spotkania, jak i konferencje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nich udział przedstawiciele instytucji działających na rzecz doradztwa w różnych sektorach: edukacji, urzędach pracy, instytucjach otoczenia biznesu i organizacjach pozarządowych.